Diskuse
SVĚT: Zamyšlení nad ukrajinskou krizí
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Souhlasím s autorem
Velice se obávám zneužití uměle vytvořené "studeno-válečnické" atmosféry proti zbytkům suverenity národních států v EU (kdo nejde s námi jde s Ruskem)!. Nás vždy ohrožovalo, ohrožuje a bude ohrožovat to, že patříme do geopolitického prostoru Německa (SSSR byla z historického hlediska jenom epizoda)! Dnes toto ohrožení má formu (D)EU!
Článek výstižný,
a až na některé pasáže o Arabském jaru se pod něj mohu podepsat. Z článku ovšem vyplývají závěry, které mi nejdou do souladu s tím, kdo jeho text vytvořil.
Od počátku české státnosti jsme v rámci evropských mocností spadali do vlivu německé sféry. S tím, že v raném středověku byly země Svatováclavské koruny v důsledku rozdrobenosti německých států nejvýznamnější silou Svaté římské říše, jistě také i díky bohatým nalezištím stříbra u Kutné Hory a Příbrami. Postupně jejich význam slábl, staly se závislou součástí Rakouska, posléze Rakousko-Uherska; to fungovalo až do rozpadu R-U monarchie.
Rozpad R-U byl především zájmem Francie; vzestup Bismarckova Německa porušil tehdejší rovnováhu sil mezi R-U monarchií a Francií na evropském kontinentu. Protože rozpad Německa nebyl reálný, měla být cílem meziválečného evropského uspořádání obnova německo-francouzské rovnováhy sil likvidací R-U monarchie a vznikem národních a vícenárodních států na jejích troskách. Francie ale nedokázala garantovat toto evropské uspořádání tváří v tvář agresivnímu německému nacismu. A ostatní garanti - USA a Velká Británie nikdy nebyli životně zainteresováni děním na evropském kontinentu.
Po II. světové válce se české země a Slovensko dostalo do ruské (sovětské) sféry vlivu, ze které se vymanilo v důsledku prohrané studené války počátkem 90. let. Jsme nyní opět ve sféře německého vlivu. Protože se ale mezitím silové uspořádání Evropy upravilo tak, že Německo a Francie táhnou skrze EU za jeden provaz, nacházíme se ve vlivu EU. Naše národní zájmy můžeme prosazovat toliko skrze EU a v jejím rámci. Pokud bychom se ocitli mimo ni, nabízí se otázka - do jaké sféry vlivu bychom se jako rádoby "nezávislý" stát dostali?
Právě proto mě udivilo, že se tímto výstižným textem prezentuje výkonný ředitel institutu Václava Klause, jehož mantra "obhajoby národních zájmů", nás má vymezit proti EU.
Přinejmenším víme, kam bychom patřit chtěli,
do americké zájmové sféry. Jde o to, nakolik je toto možné.
Bravo
konečně objektivní a realistický pohled. Bohužel takových analýz je v českém prostoru zoufale málo.
Slušný článek.
V posledním odstavci je shrnutí.
Není pro mnohé vstřebatelné, ale sedí. Zcela.
Proboha, vykašlete se už na tu Ukrajinu a...
...a bavte se už o něčem jiném! Třeba o počasí!
Re: Bavme se diskuzemi dokud to trochu jde.
Díky za odkaz. Je to depresivní, ale obávám se, že pravdivé.
Obecně je ten článek, co se týče
WW1 LŽIVÝ. Není pravda, že velmoce byly do války zataženy svými spojenci. Rusové, kteří nebyli na válku připraveni chtěli po Srbech, aby se válce pokud možno vyhnuli, a ti skutečně přijali skoro všechny rakouské podmínky.
Situace je prozaičtější, Němci měli pocit, že čas pracuje proti nim a již někdy od r. 1910 hodlali proto jít do války proti ne tak dobře připraveným protivníkům. Potřebovali ale záminku, aby se proti válce nepostavila protimilitaristická německá sociální demokracie, což jim atentát v Sarajevu poskytl. Nezapomeňte, že od atentátu k vyhlášení války uplynul měsíc.
A ještě jeden aspekt. Byla to NUDA tehdejší mladé mužské generace, která byla nespokojena s pevným uspořádáním tehdejšího světa a tak chtěli "něco jiného," v tomto případě válku.
ALE za daleko nejhorší považuji postoj tehdejších vlád, které se, když už bylo jasné, že se situace dostala do patu, který vedl jen k šílené, co do následků, "opotřebovávací válce" nebyly schopny ukončit válku kompromisním, mírem!
Re: Obecně je ten článek, co se týče
Ono toho bylo víc a nejen u Němců a Rusů.
S tím kompromisním mírem, snah bylo hodně, ale obě strany (a Německo zaručeně a nejvíc) si kladly dost nepřijatelné podmínky.
Minimálně tohle je blbost:
" transplantaci modelu revolucí Arabského jara, které v západní režii pod hesly demokracie, lidských práv a boje proti korupci totálně rozvrátily Blízký východ a přivedly k moci extrémní síly."
Na tu režii západ nemá. Arabáci byli na své vlády už tak naštváni, že stačilo málo a "jede to samospádem". Možná by to někdo rád režíroval, ale nejde to. Lze jen dodávat zbraně, jak čuní Irán a Rusko do Sýrie.
A Rusko se rozvrátí samo, jak se mu zatím vždy zdařilo.
Re: Minimálně tohle je blbost:
Pane Prokope, je sice pravda, že EU jen tak "píchla do Ukrajiny špendlíkem" a už to jelo sampospádem, ale není už pravda, že ten další samospád ve spolupráci s NATO nerežírovala.
Minimálně tohle je blbost:
" transplantaci modelu revolucí Arabského jara, které v západní režii pod hesly demokracie, lidských práv a boje proti korupci totálně rozvrátily Blízký východ a přivedly k moci extrémní síly."
Na režii arabského jara západ neměl a nemá. Nasrání obyvatelstva bylo tak velké, že to prakticky "jede samospádem. Možná by to někdo chtěl režírovat, ale nejde to.
Lze jen dodávat zbraně, jak to čuní Irán a Rusko do Sýrie.
Ale je třeba si uvědomit nenávist
národů, které se ne vlastní chybou ocitly někde, kde být NECHTĚJÍ. Ty klidně přispějí, pokud se vyskytne šance k tomu, aby celý ten nenáviděný systém poslaly k čertu.
Dnes existují i jiné, dokonce jaderné, mocnosti než ty evropské...
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz