Středa 18. června 2025, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVĚT: Zakládání staveb

diskuse (19)
Od setkání G20 se pouze očekávalo, že založí novou architekturu mezinárodních vztahů

Setkání velké dvacítky si nekladlo za cíl okamžitě vyřešit světovou finanční krizi. Vše, co se od něj očekávalo, bylo založení nové architektury mezinárodních vztahů. Kromě mnoha negativních měla totiž finanční krize i jeden pozitivní efekt - stimulovala proces přestavby světových institucí. Zrod velké dvacítky namísto osmičky znamená přerozdělení rolí jednotlivých světových hráčů.

Spojené státy americké si však i v nové konstelaci podrží úlohu lídra - o tom svědčí i výběr místa nedávného summitu. Rusko v G8 jako by zastupovalo zájmy "nezápadního" světa, a tím dodávalo celé sešlosti dodatečnou vážnost a legitimitu. Nový formát, který zahrnuje tucet "nezápadních" zemí včetně Číny a Indie, objektivně snižuje důležitost Moskvy. Navíc z hlediska postoje k liberalizaci mezinárodního obchodu patří Rusko spíše k evropskému táboru věčně inklinujícímu k ochranářství než ke skupině rychle rostoucích rozvojových zemí, které v této otázce sdílejí s USA názor na volný trh.

Rusko si v letech surovinového boomu znovu osvojilo velmocenský postoj a pocit nenahraditelnosti. Globální finanční nestabilita si nejen vynutila vědomí všeobecné vzájemné závislosti, ale také vytyčila meze ekonomických a geopolitických možností. Měnové zásoby našetřené během žírných let možná jakž takž stačí na tlumení domácích dopadů krize, ale určitě nestačí na naplnění velikášských geopolitických plánů, kterými byly v posledních měsících posedlé některé petrodiktatury od Moskvy až po Caracas. V důsledku snížené poptávky po energetických surovinách splaskla bublina přehnaných ambicí a očekávání. Realita hospodářského útlumu nutí každého k novému seřazení priorit dle důležitostí.

Ať už Rusko chce nebo nechce, bude se muset zříct antiamerikanismu, této povinné složky své zahraničněpolitické mentality. V dosavadním zápase s USA byla vždy přítomna podvědomá snaha pomstít porážku v odvěkém ideologickém sporu. Moskva není schopná chovat se k Washingtonu jako Peking - bez přehnaných sympatií, rezervovaně a s vědomím skutečné důležitosti vyvážených vztahů. I nejrozumnější ruská analýza světové situace bývá vždy poznamenána snahou dokázat historickou správnost svého postoje ve vleklém sporu s geopolitickým soupeřem.

Jedna z nejnebezpečnějších ruských iluzí spočívá v přesvědčení, že svět má americké hegemonie po krk a že ten, kdo se bez okolků prohlásí za jejího odpůrce, má zaručenu podporu většiny lidstva. Pravda je taková, že rozhodující země a národy vůbec nespěchají se šikováním pod antiamerickými prapory. Rychle rostoucí společnosti Asie a Latinské Ameriky zplna vytěžily možnosti, které skýtala globalizace. Neobávají se pokračování globalizace "na západní způsob" a hrozbu spatřují spíše v nárůstu protekcionismu. Přitom vnímají Spojené státy americké jako svého spojence ve věci zachování volného obchodu - v tom je znovu na washingtonském summitu ubezpečil prezident George Bush - zatímco Evropa se jim jeví jako tradičně ochranářský spolek, který se vždy snaží obehnat své trhy vysokou zdí.

Čistě teoreticky může americkou dominanci v budoucnu ohrozit Čína. Ale právě Peking má nyní eminentní zájem, aby se ekonomika USA rychle dostala z potíží - bez amerického odbytiště se asijští výrobci stávají papírovými draky a tygry. Finanční krize tedy může mít zcela nečekaný vedlejší efekt - vznik neformální aliance Washingtonu a Pekingu založené na shodě zájmů. Americký trh je životně důležitý pro čínské výrobce. A čínské měnové rezervy jsou zase životně důležité pro stabilitu amerického finančního systému. Jak v USA, tak v Číně již zazněly významné hlasy, které tvrdí, že mírová a plynulá transformace existujícího systému globálního řízení je proveditelná na základě spíše americko-čínského sblížení než stále rozklíženějšího transatlantického svazku. V této nové konfiguraci hřmotný antiamerikanismus může Moskvě zajistit sympatie několika mála vzdorovitých režimů, jako jsou Venezuela nebo Írán, ale pro vytvoření silného bloku je jejich politická váha nedostatečná. A navíc přímo závislá na surovinové konjunktuře, jež bude v dohledné době nevyhnutelně slabší.

Proti snahám Moskvy obnovit zahraničněpolitický klientelismus hraje také brzký příchod Baracka Obamy do Bílého domu. V příštích měsících bude Obama kasírovat politické dividendy jen proto, že se nejmenuje George Bush. S ním se také vrací móda mezinárodních kolektivních akcí, a proto jde ruská snaha mít "volnou ruku" opět proti proudu. Nastalé atmosférické změny mohou donutit Moskvu k volbě pragmatičtějšího kurzu založeného na pochopení, že v konfrontaci s Washingtonem nemůže počítat s aktivní podporou od nikoho. Lze jen doufat, že nová a stále složitější konfigurace sil na světovém kolbišti zbaví smyslu některé existující rusko-americké konflikty a sníží jejich sílu.

Euro 48/2008

Autor je publicista

Jan Kovanic
18. 6. 2025

Žádné „dvoustátní“ řešení pro sudetské Němce a palestinské Araby

Aston Ondřej Neff
18. 6. 2025

Není to často používané slovo.

Gustav Sitař
18. 6. 2025

Esej, který ovlivnil volby v USA.

Petr Homola
18. 6. 2025

Izrael se na Írán připravuje v podstatě nepřetržitě.

Konzervativní noviny
18. 6. 2025

Evropští představitelé by měli přestat radit Izraelcům, aby „ustoupili“.

Lidovky.cz, ČTK
18. 6. 2025

Izrael a Írán pokračovaly dnes v noci a nad ránem ve vzájemných vzdušných úderech. Izraelská armáda...

kop Josef Kopecký
18. 6. 2025

Časovou osu kauzy miliardového daru v bitcoinech, která stála místo ministra spravedlnosti za ODS...

Pavla Žáková, Lidovky.cz
18. 6. 2025

Česká televize hledá nového generálního ředitele. Rada ČT před týdnem vybrala pět kandidátů, ze...

ČTK, Lidovky.cz
18. 6. 2025

Kanada kvůli odporu Spojených států upustila od záměru, aby skupina sedmi vyspělých ekonomik G7...

ČTK, Lidovky.cz
18. 6. 2025

Jedenaosmdesátiletý muž se v úterý snažil sjet automobilem Španělské schody v Římě, v polovině...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz