Neděle 15. září 2024, svátek má Jolana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVĚT: Zajímavé souostroví Samoa

Tam jsme ve světě čistokrevných Polynézanů: velcí snědí tlouštíci, vlasy rovné, nekudrnaté, řeč s přemírou samohlásek, s muzikou příjemně melodickou – to, čemu vzdálení suchozemští Češi říkají havaj.

V hledání civilizací nedotčeného ráje se tam v roce 1926 vydala Američanka Margaret Meadová, studentka antropologie na Kolumbijské univerzitě, posléze světoznámá autorka, publicistka, aktivistka, feministka, bojovnice proti mnohým a mnohému. Nikterak buržoazní netýkavka, i tetovat se nechala. Zpovídala mládež, zejména děvčata, a z jejího devítiměsíčního úsilí se zrodila kniha Coming of Age in Samoa (1928), první bestseller v oboru, novodobá bible. Velebila tamější svět jako nádheru, nedotčenou naší hanebnou civilizací. Popsaní domorodci prý žili bezstarostně, bez konfliktů, bez tyranie jakýchkoliv autorit. Spousta předmanželského milování s mnoha partnery, pro radost a bez závazků.

Světoznámou badatelku posléze důkladně vědecky rozdrtil Novozélanďan Derek Freeman v knize Margaret Mead and Samoa: The Making and Unmaking of an Anthropological Myth (Harvard University Press, 1983). Když mu bylo 23 roků – přesně tolik jako tehdy Meadové – dorazil na ony ostrovy. Jenže nesetrval jen pár měsíců, ale řadu let jako učitel. Dokonale se naučil obtížný místní jazyk na rozdíl od své americké předchůdkyně, která o něm neměla ponětí.

Meadové báchorky, jakkoliv nevědecky, vyvrátil můj český kamarád Vladimír. V Praze vystudoval geologii a na naší univerzitě v New Yorku si doktorát zopakoval. Získal pak stipendium na univerzitě v Austrálii a při té příležitosti též odjížděl dolovat zlato na Nové Guineji. Z kutacího centra Bulolo mi posílal náramné informace, též o počínání papuánských dívenek. Posléze na člunu den a noc se oceánem plavil na ostrov Lord Howe a po návratu do Ameriky mi referoval o zkušenostech v onom údajně bezuzdém erotickém ráji Samoanů a Samoanek. Vůbec to totiž nebylo jak být mělo. Dívenky byly nenabalitelné i na neviňoučké rande. Dřív než do lesa a na mech – tedy, přesněji, pod palmy a na písek – tak vyžadovaly napřed zájemce představit rodině. Tam na něj čekalo čtyřicet příbuzných (ona tzv. extended family), okouknout a prodebatovat podrobnosti předpokládaného matrimoniálního ujařmení.

(Za hříchy se musí jinam. Oprávněné pověsti karnálního pohostinství se těší ostrovy Trobriand v Melanésii. Tam když se dostaví host, náčelník prý dá nastoupit kandidátkám dorostenkám, aby si tu kterou či které vybral k nočnímu cvičení. A upejpat se nesluší.)

Nezávislí jsou jen z poloviny, té své západní: WESTERN SAMOA neboli MALO SA’OLOTO TUTO ATASI O SAMOA I SISIFO. Už v roce 1962, jako zcela první v Jižním Pacifiku, získali svobodu, suverenitu, a teď se tedy potýkají se sysifovským údělem vybudovat prosperující stát. Dva úrodné sopečné ostrovy, s hlavním městečkem jménem Apia.

Bývala to německá kolonie, po první světové válce ji do mandátní správy dostal Nový Zéland. Vznikla kombinace britského parlamentního stylu a domorodé tradice. Náčelníci volí krále s pěkně se rýmujícím titulem O Le Ao O Le Malo. Při výběru vládců kardinální váhu má korupce, jíž se ohleduplně říká „nutná výměna darů“. Tato konstituční monarchie je též plnoprávným členem OSN. Před svým prvním proslovem k světovému foru (v samoánštině či samojštině) delegát se švihl přes rameno dvě století starým instrumentem zvaným fly whisk, z lidských vlasů, jímž se odhánějí mouchy.

Východně ležící Americká Samoa se dostala do vlastnictví Washingtonu smlouvou v devatenáctém století a dosud tam vlaje vlajka s pruhy a hvězdami. Je to oblast menší, jen 200 čtverečních kilometrů a obyvatel něco málo přes 60 tisíc. Hlavní ostrov se jmenuje Tutuila, s přístavem Pago Pago, pokládaným za patrně ten nejlepší v celém Pacifiku. S parádní též scenérií, jak jsem si ověřil. Zbylý půltucet sopečných ostrovů je roztroušen dost v dáli. Necelá stovka permanentních usedlíků na Swains Island, privátně vlastněném potomky velrybářského kapitána Jenningse, se občas rozroste o brigádníky setřásající kokosy. Nepotkal jsem se s člověkem, který by tam kdy byl zavítal.

Autokratické zvyky na těchto ostrovech rozmělnil vliv americké demokracie. Hlavou tam je guvernér. V minulosti tuto funkci vykonávali zejména politici, které pro jejich mimořádnou neschopnost bylo třeba uklidit stranou někam hodně daleko. „Doma by nemohli zastávat ani roli antouška,“ ohodnotil znalec z Washingtonu.

Federální fondy se tam rozhazují s dychtivostí mně známou z Mikronésie. Třeba utratit milion dolarů na výstavbu cesty vedoucí do kopce k televizní vysílačce. Cesta vydržela jeden týden, smetly, smyly ji deště. Spousta peněz se utrácí na výchovu žactva a kvalita výuky je taková, že získané diplomy neuznává ani jeden z padesáti států Unie. Amerických Samoanů žije víc v Honolulu a Los Angeles, než v domácím štědrém ráji.

„Dá se tady přežít? Ale dá,“ ujistil mě kibic u příliš teplého piva. „Nesmíte se na to tady dívat očima vás ze západu. Vy jste individualisté, tvrdě mezi sebou soutěžíte a když se vám to nelíbí, odstěhujete se někam jinam. Ale tady u nás máme málo místa, my spolu musíme umět vyjít. Proto skupina, rodina, společnost přijdou první a jedinec až potom.“

Možná ano, možná ne. Připomněl jsem si ty stovky ostrovů, kde nežije ani noha – tam bych se přece mohl velmi individualisticky vyřádit. Jenže tam ale nebývá voda.

- - -

V Aucklandu za tlouštíky v saku a sukni zvané talavala lezu do letadla Air New Zealand na cestě do Pago Pago. Letadlo brumlalo, sousedky brebentily domorodě. Přistávalo se o půlnoci, nejen ve tmě, ale i v tropické bouři. Surově lomcováni jsme se posléze vypotáceli do předtajfunové smrště.

Taxikář mě dovezl do motelu. Cestou tvrdil, že bývalý prezident Lyndon B. Johnson se narodil v Egyptě.

Oponoval jsem se svými profesorskými znalostmi.

„Tak možná že on ne – ale jeho rodiče určitě,“ slevoval. Slyšel to na radiu, v souvislosti s analýzou, jak že to bylo se zastřelením prezidenta Kennedyho.

„Kolik máte dětí?“ přešel jsem k nekonfliktní tématice.

Že prý osm. Čtyři s manželkou, čtyři s kamarádkou.

Ráno spěchám zpět na letiště k odskoku do Apie. Pět letů denně, za půl hodiny bych tam byl. Jenže vše vyprodáno na řadu dní, nezbyde tedy než Západní Samou tentokrát oželet a smířit se s tou Americkou.

Většina domečků dělala dojem, že vlastník se poněkud stará. Nikoli sice pruské pedantství, ale rovněž ne ono depresivní lajdáctví, známé mi z Mikronésie. V mělkých vodách podél pobřeží setrvávalo několik polopotopených lodí – ne pozůstatek z druhé světové války, ale výsledek málo zdatné navigace v mírových podmínkách.

„Co takhle nezávislost, nebažíte?“ zeptal jsem se tří tlouštíků, před nimi již třicet plechovek jimi zkonzumovaného piva.

Aniž by namítali mému záměru si je s tímhle výsledkem vyfotografovat, mávli rukou, že prý nejsou takoví idealisté. Ať prý se pořádně podívám kolem dokola, jak se jim vede. A jak že by se jim vedlo za nezávislosti, s níž se musejí potýkat chudáci bratři a bratranci.

Pravda, mnoho pracovního úsilí jsem nepostřehl. Konzervárna, tam pracovali gastarbajtři z Koreje. Postavili si i Korea House v tradičním svém stylu, dost pěst na tamější polynéské oko.

Dočetl jsem se, že v sobotu v některých vesnicích ženy se starají o rodinné nebožtíky. Natřou jejich kosti kokosovým olejem a vynesou na sluníčko pěkně provětrat.

SAMOA NEWS jsou noviny dvoujazyčné, politiky v nich pramálo. Marně jsem se soustředil na dešifrování samojštiny. „Oni se mi smějou,“ stěžoval si Korejec. Vedle v sloupci to vypadalo takto: „E latou te toe mai ia te a’u.“ Zejména mě mátla přemíra předpony FAA: faalapotoga, faapapalagi, faalavelave – takovéto.

„Děkuji“ se řekne „Fa’afetai“ a „Sbohem“ je „Tofa“.

Toto souostroví, ať už pod jakoukoliv vlajkou, postihují občasná povětrnostní neštěstí. Například v předvečer výročí japonského úroku na Pearl Harbor tam zaútočil cyklon rychlostí 150 mil za hodinu a touto výslednou devastací: Americká Samoa – zničeno 60 procent obydlí. Západní Samoa dopadla ještě hůř – 80 procent zničeno na ostrově Upolu a 95 procent na sousedním Savali.

K O N E C

Petra K.
15. 9. 2024

Aston Ondřej Neff
14. 9. 2024

Za oknem je clona deště, píšu tyto řádky, kdy máme za sebou 30 hodin nepřetržitého deště. Ráno to...

Tomáš Vodvářka
14. 9. 2024

Aspoň si to myslí ten, kdo prodává tento slogan s portrétem Vladimíra Uljanova. Vedle něj je tam i...

Jan Bartoň
14. 9. 2024

Ona tak zvaná světová média jsou ale zejména média dlouhodobě fandící demokratům v USA.

Lubomír Stejskal
14. 9. 2024

Dva hrůzné příběhy, dva panovníci téže dynastie, otec a syn, a zcela odlišný přístup.

Aston Ondřej Neff
12. 9. 2024

Dnešní stav je neschopný státní kolos plně převzatý od komunistů s formální nadstavbou...

Aston Ondřej Neff
14. 9. 2024

Za oknem je clona deště, píšu tyto řádky, kdy máme za sebou 30 hodin nepřetržitého deště. Ráno to...

Aston Ondřej Neff
13. 9. 2024

Potopeň je cosi mezi povodní a potopou a meteorologové nás ujišťují, že něco takového nás o víkendu...

Václav Vlk st.
13. 9. 2024

Vše nasvědčuje tomu, že se Západ snaží znovu vyjednat jakousi novou mnichovskou dohodu na úkor...

Tomáš Guttmann
12. 9. 2024

Televizní debata ovlivní volby méně než účast neoprávněných voličů.

Josef Kopecký
15. 9. 2024

Povodňová vlna smetla domy v několika obcích a vrtulník se záchranáři musel přiletět na pomoc...

Lidovky.cz, ČTK
15. 9. 2024

Polsko a Rakousko oznámily první oběti vytrvalých dešťů a záplav, které od pátku sužují střední a...

ert Oldřich Mánert, ČTK
15. 9. 2024

V blízkosti exprezidenta Spojených států Donalda Trumpa zazněla střelba. Incident se přímo netýkal...

mir Michal Rapco, dyn Josef Dyntr, vlc Tereza Vlčková, žof Žofie Nováčková, ČTK
15. 9. 2024

Katastrofální povodně zasáhly většinu Česka. Nejhorší situace je aktuálně na Jesenicku, řeka tam...

zun Ondřej Zuntych, jan Jan Zvolánek, ČTK
15. 9. 2024

Troubky na Přerovsku vyhlásily evakuaci všech obyvatel, většina z nich ale odmítla obec opustit....

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz