SVĚT: Záhada leteckého neštěstí snad vyřešena
Před záříjovým útokem na mrakodrapy v New Yorku v roce 2001 k největší ztrátě na životech (230) v mírové době na území USA došlo 17. července 1996, když letadlo společnosti TWA. - let č. 800 – krátce po odstartování z New Yorku na cestě do Paříže, bylo rozmetáno na kusy a v plamenech skončilo na mořském dnu.
V případě sabotáže letadla PANAM 103, zřítivšího se ve Skotsku poblíž městečka Lockerbie, policie měla možnost prozkoumat terén centimetr po centimetru, až k zjištění původců zločinu přivedl nález kousku elektroniky velikosti náprstku. Něco takového se padesát metrů pod hladinou, ve tmě na písčitém, bahnitém dnu se silnými spodními proudy nepovedlo. Rozhodný důkaz též mohla pozřít hladová ryba.
Trvalo pět týdnů, než se podařilo dostat na povrch většinu (přes 200) obětí a polovinu letadla včetně všech čtyř motorů, též kabinu s posádkou a tzv. black box, skříňku barvy červené, která ale nevydala žádné užitečné tajemství – pouze nerozluštitelný zvuk, trvající méně než jednu vteřinu. Některé mrtvoly byly naprosto nedotčené, stále na svém sedadle připoutané ochranným pásem, jiné již ohlodané rybami a kraby; nebo jen kousky těl, rozervaná torza a poházené končetiny. Lékaři, zubaři, tým až 300 lidí se pustil do detektivní práce porovnávat otisky prstů, chrup, iniciálky na prstenech, tetování, jakékoliv znamení. Hlavní patolog toto úsilí přirovnal k operaci mozku, prováděné na kolotoči.
Vyslechnuty byly stovky svědků a produmány tucty hypotéz, včetně domněnky dodané elektronickou poštou, obviňující mimozemšťany. Podařilo se vyloučit eventualitu jak mechanického selhání boeingu, tak i neštěstí tzv. friendly fire – „přátelské palby“, zásahu způsobeného omylem vystřelenou raketou z vlastního vojenského letadla.
Pomocí vynálezu jménem EGIS - tzv. super sniffer čili čenichač znamenitý, schopněho identifikovat stopy po plastických výbušninách včetně proslulého českého semtexu – se podařilo najít důkaz o explozi v podobě substance PENT, která se používá ve výbušninách jak v příruční bombě, v kufříku nesené, tak v raketách kratšího či delšího doletu. Nebyl to už tehdy neznámý druh teroru. Zpráva State Departmentu zveřejnila seznam 25 takových případů, převážně z bývalého Sovětského svazu a zemí Třetího světa. Například abcházští separatisté z lodi takto sestřelili čtyři letadla gruzínské letecké společnosti. Dva měsíce po vydání zprávy State Departmentu, ze zahrady prezidentského paláce v rwandském hlavním městě Kigali se vznesla raketa a zničila letadlo dokonce s dvěma prezidenty na palubě – rwandským a burundským – a tak započaly ony apokalyptické jateční obřady ve velkém.
V našem případě TWA 800 se podařilo zjistit stopy po explozi na pravé straně letadla, v řadách 17 až 25. Zdroj – zda výbušnina na palubě či zásah raketou – zůstával nezjištěn. Hledala se konexe a motiv. Okamžitě po katastrofě televizní stanice v Tampě na Floridě obdržela telefonát. Mužský hlas tvrdil, že reprezentuje Džihád, svaté mohamedánské tažení proti imperialistickým bezvěrcům. Stanice CNN obdržela fax v arabštině s podobným obsahem a totéž se opakovalo v Londýně. Vyšetřovatelé ale těmto nárokům na herostratovskou slávu tehdy přikládali pramalou váhu.
- - -
Někteří odborníci zabývající se terorismem předkládali hypotézu, že tento druh pachatelů oceňuje výhodu anonymity uskutečněné akce, že ticho po mrtvé pěšině způsobí víc strachu, nejistoty v zasaženém nepřátelském táboře. Objevila se i jiná interpretace: náboženští fanatici dostali příkaz od Alláha jednat tak, jak věru jednali. Výsledek, splnění úkolu, je Alláhovi znám a o nic víc jim nejde. Tak či onak, od události uplynulo deset roků, aniž by úřady vyřkly definitivní, autoritativní verdikt.
S velmi pravděpodobným vyřešením pak ale přišel publicista Jack Cashill (doktorát z univerzity Purdue), který se hlavolamem TWA 800 zabýval pět let. Ve své podrobné zprávě (WorldNetDaily, 5.října 2006) se též odvolává na práci bývalé Clintonovy poradkyně Laurie Mylroie. Tato absolventka Harvardu s doktorátem se soustředila na iniciálky KSM – Khalid Sheikh Mohammed, onen mastermind, hlavní organizátor, dirigent fenomenálně úspěšného útoku 11. září 2001. Dopaden v roce 2003, teď neradostně dlí za dráty na americké bázi Guantánamo.
KSM je sunnitský muslim pocházející z Baludžistánu, oblasti na pákistánsko-iránském pomezí. Za války s Íránem Saddam Hussein vyzbrojil a financoval několik tisíc těchto lidí k použití ve vlastních službách. KSM měl mezi svými spolupracovníky
několik údajných synovců, z nichž jeden, přibližně stejného věku, byl Ramzi Yousef, hodně proslulý terorista, doživotně setrvávající v americké federální věznici. Nebyl to žádný náboženský fanatik, dával přednost pobytu v barech než v mešitách. Do USA přijel v září 1992 s iráckým pasem, šest měsíců poté se velmi podílel na prvním útoku na ony dva mrakodrapy World Trade Center, které se ale nesesypaly, se ztrátou pouhých šesti životů. Tímto činem, s nímž neměla al-Kajda a Osama bin Laden nic společného, se ale Saddamu Husseinovi podařila aspoň částečná pomsta za potupnou porážku, jemu uštědřenou vyhnáním v Kuvajtu v roce 1991. Yousef zmizel z místa činu a k jeho zatčení později došlo na Filipínách po jeho nezdařeném pokusu zničit několik amerických letadel za letu nad Pacifikem (akce Bojinka – nic nevím o důvodu volby tohoto poněkud slovansky znějícího slova).
Z Filipín byl Yousef převezen do USA, do věznice a postaven před soud.
16. července 1996 se objevilo komuniké jakési organizace Islamic Change Movement, za jejímž jménem se údajně skrývá irácká tajná služba, s oznámením, že Američané dostanou pořádnou ránu.
17. července slavili v Iráku národní svátek, National Liberaion Day - nejdůležitější den v tamějším revolučním kalendáři – a Husseinův projev byl ohodnocen jako ten nejvíc zlostný a pomstychtivý v jeho životě. Proklel Ameriku kvůli přítomnosti jejích vojenských jednotek na půdě Saúdské Arábie a Kuvajtu a domáhal se zrušení sankcí.
V týž den ve 20:31 hodin (amerického času – Eastern Standard Time) došlo ke zničení letadla TWA 800.
Během několika minut po explozi Yousef vyslal z věznice zprávu cestou, o níž se mylně domníval, že je zcela bezpečná. FBI se ale podařilo část, jednak k arabštině, jednak v baludžistánštině, zachytit a rozluštit: „Co se mělo stát, stalo se, TWA 800...“ Zbytek nesrozumitelný.
Příští den, 18. července, Yousef vystoupil s požadavkem, aby vzhledem ke zničení letadla předešlého dne a všeobecnému předpokladu, že to bylo dílo teroristů, každá porota v New Yorku bude v jeho případě předpojatá, a proto nechť federální soudce vysloví tzv. mistrial. Perfektní drzost, jíž naštěstí nebylo vyhověno.
Téhož dne ono údajné hnutí Islamic Change Movement vydalo další komuniké, tentokrát v Bejrútu, se slovy: „Včera jsme dodrželi náš slib zasáhnout letadlo.“
K O N E C