9.12.2021 | Svátek má Vratislav


SVĚT: Vzpomínáte na Naamu? A na Alexeje?

30.6.2020

Upřesním: Na Izraelku Naamu Issacharovou a Rusa Alexeje Burkova. Ona byla odsouzena v Rusku, on byl zadržen v Izraeli na základě mezinárodního zatykače vydaného Američany.

Čím se provinili?

Naama se loni vracela z Indie do Izraele. Letěla přes Moskvu, kde bylo v jejím odbaveném zavazadle nalezeno devět gramů konopí. Odsouzena byla na sedm a půl roku ztráty svobody.

Alexeje vinily Spojené státy z počítačové kriminality. Podle nich měl prostřednictvím jím spravovaného webu „Cardplanet“ ukrást data z asi 150 tisíc platebních karet patřících většinou Američanům. Škoda byla vyčíslena částkou přesahující 20 milionů dolarů.

Kromě toho Alexej provozoval další uzavřené „webové fórum“ pouze pro zvané, na němž mohli elitní kybernetičtí zločinci nabízet a obchodovat se „zbožím a službami“ jako jsou kradené ID údaje, škodlivý software, praní peněz a hackerské služby. Vstupní poplatek byl pět tisíc dolarů a garanci novému zájemci museli poskytnout další tři kybernetičtí zločinci.

Osudy obou, Naamy a Alexeje, ačkoli spolu neměli nic společného, se mohly protnout. Naama byla za mřížemi od dubna 2019, Alexeje zadrželi Izraelci už na konci roku 2015 (když byl v Izraeli na dovolené).

Na podporu Naamy se rozběhla masivní kampaň, neboť trest by zjevně nepřiměřený s ohledem na naprostou společenskou bezvýznamnost jejího provinění (na rozdíl od Alexeje), u Putina za ni orodovaly špičky izraelské politiky včetně prezidenta a premiéra. Hodně se tenkrát spekulovalo o tom, že Moskva nabídla Jeruzalému obchod: my pustíme Naamu, vy nevydáte Alexeje Američanům, ale nám.

Byla v tom pro Naamu velká naděje, že se brzy dostane domů, ovšem Izrael na tuto hru nepřistoupil. Po vydávacím procesu zahrnujícím odvolání k Nejvyššímu soudu Izraele putoval Alexej do Spojených států. Osudy Naamy a Alexeje se nezkřížily.

Jak to s Naamou dopadlo, víme. Na konci ledna 2019 podepsal Putin milost. Naama se vrátila domů s premiérem Netanjahuem, který byl v té době v Moskvě na návštěvě. Prostě happy end se vším všudy.

Naama je jedním z nemoha lidí, které sleduji na svém Instagramu. Překvapilo mě, že po návratu nebyla dlouho aktivní. Poslední foto vložila před 64 týdny, tedy ještě v Indii před osudným návratem – a pak dlouho nic (myšleno po příletu z Moskvy).

Až nyní, 27. června. Naama zveřejnila snímek, na němž její pružné tělo dokáže to, co je pro řadu z nás (už) nedostižným snem. Prostě: Naama is back - už zase cvičí jógu.

Naama

A Alexej? V lednu 2020 se ke klíčovým bodů obvinění přiznal. 29. května zveřejnilo americké ministerstvo spravedlnosti aktualizovanou informaci, že rozsudek nad Alexejem bude vynesen před okresním soudem v Alexandrii, stát Virginie, 26. června (obr. 1).

A tak se i stalo. Alexej byl potrestán devíti roky ztráty svobody. U soudu se za své zločiny omluvil. Ve výši trestu byla zohledněna skutečnost, že byl téměř čtyři roky ve vazbě v Izraeli a půl roku v USA.

Zpětně se ukazuje, že rozhodnutí izraelské strany nevyměnit Alexeje za Naamu bylo správné. Naama se dostala na svobodu navzdory tomu, že Izrael Rusům nevyhověl a Alexej tak mohl být v USA, jejichž občany poškodil, spravedlivě potrestán.

*****************************

Alexej

Informace na webu US ministerstva spravedlnosti říká, že rozsudek nad Alexejem Burkovem bude vynesen 26. června 2020 (šipka).

Převzato z blogu autora s jeho svolením.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.