28.1.2021 | Svátek má Otýlie


Diskuse k článku

SVĚT: Výročí NATO a obrana naší civilizace

Bezpečnostní politika mnoha evropských zemí vyvolává otázku, zda opravdu brání své obyvatele a západní civilizaci, nebo spíše své vlastní kuriozní pojetí evropských hodnot.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kraus 4.12.2019 22:30

Až někdy bolí, když vidím, že lidé rozumní a orientovaní předpokládají u oněch žvanících tříd existenci nějaké logiky a racionality. Rozhlédněme se po svém okolí - zamlžené mozky, s nimiž je zbytečné i nebezpečné ztratit slovo. Občas ale jejich vůdci naznačí svůj vyšší plán, totiž o nějakou tu miliardu snížit počet lidí na Zemi. A začít se musí na Západě, který, málo naplat, za to přemnožení může a který to všechno drží nad vodou. Čína už si se zbytkem nějak poradí.

Kdysi existoval esprit de corps, duch pluku, zdaleka ne jen v armádě. Zažil jsem to v mnoha podnicích. Moje první zaměstnání bylo ve velkém projekčním ústavu a od prvních jednání, i později v jiné firmě coby přejímací technik strojů a zařízení, jsem měl tehdy mně poněkud cizí sebejistotu. Nebyl jsem tam sám za sebe, ale podepřen tradicí stál jsem na ramenou obrů. To dávalo sílu i zavazovalo. Bylo to přirozené a vývoj osobních vztahů byl pozvolný. Vše usmrtil západní zvyk násilného přátelení, akcí k utužení kolektivu, tedy vše převést ze vztahů pracovních a spíše neosobních na vztahy až úzce soukromé. To je dnes i mezi firmami. Ve starých armádách to bylo podobné - pár předválečných i válečných vojáků jsem zažil. Existuje jistá hranice důvěrnosti, po jejímž překročení přestává být muž mužem, voják vojákem. Pohleďme do tváří dřívějších a současných západoevropských vojáků, je toho plný youtube. Kdysi přísná mužná hrdost, dnes přátelské úsměvy a grimasy panáků v uniformách i ve chvílích nejslavnostnějších, třeba při střídání "Old Guard" a New Guard". Do radostných tváří vojáků vítězně se vracejících z Falkland a do apatických tváří jejich nástupců vracejících se z dnešních válek, kde jsou drženi na krátkém řetězu, dokud z nich bojovnost nevyprchá. Možná i tohle je smyslem oněch krvavých rozvracečských válek, v nichž není dovoleno zvítězit. Zlomit páteř armády, tedy nižších šarží, které snad ještě mají jakýsi esprit de corps. Jejich velitelé, jak vidíme na oněch třech amnestovaných, na tom pilně pracují.

I. Teren 4.12.2019 22:58

Zaujimavy prispevok. Mnohi vinia za to co sa stalo s povodne muzskou castou spolocnosti jeho postupnou feminizaciou.

S. Rehulka 5.12.2019 7:46

Zdravím ! Pánové J.Kraus a I.Teren mají pravdu. Totéž se děje v Austrálii, kde se do vedení ADF (Australian Defence Forces) místo BOJOVÝCH důstojníků dostali generálové a admirálové, jejichž starostí je percentuelní zastoupení "neanglosaských" Australanů, Muslimů, Aboriginálů, homosexuálů a nakonec i žen, pročež se všeobecně snižují fyzické požadavky,(prosím, nemějte mě za nafoukaného mužského, moje dcera je veterán RAAF), ale do ADF se zařazují Islamští muftis (jako polní kuráti) a naše vcelku levicová media s radostí uvádí činy vojenské prokuratury, která pronásleduje naše nejlepší (SAS) za "nelegální" zastřelení zraněného terroristy Talibanu. Dále se jenom veřejnost diví, když vojáci, letci a námořníci houfně odchází do civilu, když mnozí veteráni si berou život ! Ne, to už není Austrálie slavných ANZACů a opravdu nevím, kdo naši zemi bude jednou bránit před Rudými "kapitalistickými" Čínany, nebo muslimskými Indonezany !

J. Schwarz 4.12.2019 19:46

Od kdy vlastně existují údajné současné " Evropské hodnoty"? Před sto lety ještě po nich nebylo ani tuchy, protože kdyby existovaly i tehdy už by tady nebyla Evropa.

R. Doubravský 4.12.2019 20:09

Zřejmě o nich nemáte tuchy dodnes.

J. Schwarz 4.12.2019 21:05

Nejspíš opravdu nemám, nijak mne to nemrzí s doufám, že se bez nich obejdu i nadále...

K. Nový 4.12.2019 19:18

Možná nastal čas zavést znovu povinnou základní službu, abychom se dokázali bránit. Tak jako ve Švýcarsku - http://www.xsvycarsko.cz/svycarska-armada/

Dnešní armáda při napadení ČR moc nedokáže a rezervisti nejsou.

R. Tesařík 4.12.2019 19:38

Švýcaři s někým válčili?

J. Krynický 4.12.2019 16:42

Elitám jde o hodnoty. Jmenovitě o prachy.

J. Jurax 4.12.2019 15:59

Velmi dobře řečeno. Naprosto souhlasím.

A pravím, že kdyby spojenci bojovali ve druhé světové válce podle dnešních humánních a morálních norem, tak tu máme dodnes grosdojčesrajch od Uralu po myslím Finisterre. Protože Němci tehdy humánními předsudky netrpěli a jejich morální normy byly normami pánské rasy.

J. Jurax 4.12.2019 16:28

Oprava ... panské rasy ...

V. Pokorný 4.12.2019 15:46

Soubor NATO není žádná vojenská obranná organizace. Je řízena přece USA. Je to vojenský útočný spolek. Jeho prostřednictvím si největší státní terorista na světě, totiž USA, podmaňuje jiné státy. Proč? Hádejte. USA vznikly ve válce, jsou ve válce a doufám, že ve válce i skončí. Ani jejich vazalové a poskoci, i Česká republika, je nezachrání. Tečka.

J. Jurax 4.12.2019 16:03

Ano.

Tohle mi říkal politruk při PŠM již ve dvaasedmdesátém. Až na tu Českou republiku, neboť ČSSR byla tehdy pevnou součástí tábora míru a socialismu.

P. Staronový 4.12.2019 17:45

Pokornému nejspíš také. Že má ale pamatováka ....

V. Novák 4.12.2019 18:06

No, ale prozatím se vžducky NATO bránilo na cizím území.

Tedy, ne že by to bylo nerozumné, furt lepší než se bránit doma - ale dost obtížně se taková obrana odlišuje od útoku...

S. Rehulka 5.12.2019 7:51

Prosím Vás, může mi někdo odpovědný sdělit, odkud utekl tento blb V.Pokorný ?

B. Hamal 4.12.2019 15:06

"Nepřátelé jsou ti, kteří odmítají naše představy o tom jak žít a naše cíle a způsoby jejich uskutečňování, prostě naše hodnoty. Jinak bychom s nimi nemuseli bojovat."

Ano - s trochou ironie, nepřátelé Západu byli a jsou ti, kteří odmítají jeho představy o tom jak žít, protože k tomu je potřebuje kolonizovat a vysávat. A odmítají způsoby, jak těchto západních konzumních hodnot dosáhnout, tj. použití násilí. Kdyby mu nepřátelé vše dali dobrovolně, nemusel by přece s nimi Západ humanitárně bojovat.

"Již tedy víme, že své hodnoty musíme bránit i násilím. Ale to není všechno. Zadruhé se musíme smířit s tím, že naše hodnoty nemohou omezovat způsoby, jakými je bráníme."

Nedej bože aby nepřátelé Západu, až ještě poněkud zesílí, tyto jeho hodnoty převzali a nijak se neomezovali ve způsobech, jak je budou bránit.

J. Jurax 4.12.2019 16:08

Ehm ... nepřátelé Západu se již dlouho nijak neomezují ve způsobech, jak ty své hodnoty brání.

Proč jsou na vánočních trzích betonové zábrany, co myslíte?

P. Staronový 4.12.2019 17:47

Pokud někdo nekolonizuje, riskuje, že bude kolonizován.

Dokud si Západ věřil (a kolonizoval), neměl ve světě konkurenci.

B. Lukáš 4.12.2019 13:10

Konzumní západ s jeho upadající morálkou, hnutím LBGT a gender spěje nevyvratitelně k degeneraci. Křesťanská kultura je odkládána na smetiště dějin, ženy dávají přednost kariéře před mateřstvím, stará generace vymírá a nových děti se rodí jako šafránu. Kdo vyplní uvolněný prostor původních obyvatel, kdo doplní úbytek práce produktivních obyvatel, kdo bude chránit naše hranice před nájezdy islamistů, obyvatelé z Marsu? Politici o nejzávažných společenských problémech sice mluví, ale neřeší. Prostor tak získávají diskusní „ hnojaří “ na facebooku a rozesílači pokřivených pravd dezinformačních serverů, kteří společnost ještě více rozeštvávají a navádějí na řešení, která mohou skončit úplným krachem.

:-(

D. Polanský 4.12.2019 12:02

Žití v konzumu a ochota bojovat jaksi k sobě nejde. Ovšem o to více se zase mluví a buší do prsou.

T. Kočí 4.12.2019 11:33

FRANCIE

jako spojenec? To už jsme zažili.

D. Polanský 4.12.2019 12:03

Francie je dobrá na jídlo a víno, ale s bojováním bych byl velice opatrný.

J. Jurax 4.12.2019 16:10

Francie něco sama vyhrála naposled za Napoleona.

P. Staronový 4.12.2019 10:40

" Není radno se vměšovat do konfliktů v prostorech, kde neplatí západní normy chování. Je ale třeba odvracet ohrožení, která z těchto regionů pro Západ vznikají, a používat při tom všechny účelné, nikoliv pouze „správné“ prostředky."

No a to je problém. JAK to ohrožení odvracet. Pan Robejšek uvedl příklad bombardování Kaddáfího, ale já a pravděpodobně ani on nevíme, jak by se situace dále vyvíjela bez toho bombardování. Mohlo by to dopadnout tak, že by Kaddáfí pomordoval většinu svých oponentů, dále vládl a bránil migrantům migrovat přes Libyi, ale záruka na to není. Stejně pravděpodobný by byl setrvalý stav občanské války.

Jiná věc je, že pokud už se Západ vměšuje, měl by to, jak pan Robejšek správně píše, dělat efektivně. V zemi typu Iráku nebo Libye najít rychle nového diktátora, pokud možno pro začátek o něco mírnějšího, než ten svržený. Jenže to by "neprolezlo" skrz západní veřejné mínění. To mohou udělat Rusové, pokud na to někde mají sílu.

Z. Lapil 4.12.2019 12:12

Teď je otázka, je-li představa lybijské občanské války tak hrozná, jak se na první pohled zdá.

Zcela pragmaticky vzato: velmi podstatnou součástí "problému imigrace" je přelidnění. Občanská válka... No, musela by být hodně drsná, aby v konečné době podstatně ubylo lidí.

Trapné je, že k tomu by byla na "naší" straně potřeba zadrátovaná STŘÍLEJÍCÍ hranice, a tady narazíme na problém, který Merkelová zformulovala přesně: lidé nemají rádi ošklivé obrázky.

Kdysi dávno, snad ještě v socialistické Ikarii, byla čínská povídka. Obsah jednoduchý: Číňané se vydali na západ a dorazili k evropské variantě Velké zdi. Základní myšlenka: klidně střílejte, nakonec projdeme. Nás se ročně rodí 10 miliónů*/. Buď vám dojdou náboje nebo vás přestane bavit uklízet ty hromady mrtvol.

*/ Vlastní odhad: miliarda Číňanů děleno 10 milióny Čechů krát 100 000 miminek v Čechách. Doufám, že jsem nepopletl nuly :-).

R. Dubravský 4.12.2019 14:15

Co se týče drsné občanské, spíš tedy kmenové, války, tak tohle umějí v Africe na jedničku.

J. Krynický 4.12.2019 16:43

jen jim do toho usilovně kecáme.

J. Schwarz 4.12.2019 21:09

Omyl. ošklivé obrázky nemají rádi jen bohatí lidí. Bohatí a zpovykaní, co si navíc myslí že to jejich bohatství je nezvratitelné a jednou navždy jisté...

Z. Lapil 4.12.2019 23:24

Neřekl bych. Bohatí vědí, že si musí své bohatství bránit jako lvi, aby jim ho někdo nesebral. Nechuť k ošklivým obrázkům bych čekal spíš u čtenářů Blesku; těch je navíc dost na to, aby byli podstatní u voleb.