26.5.2022 | Svátek má Filip


SVĚT: Vřelé sympatie?

14.11.2017

„Vřelé sympatie“ mezi Trumpem a Putinem asi nebudou stačit ke zlepšení vztahů Ruska a Spojených států. Oba prezidenti se sice na summitu ve Vietnamu několikrát potkali, ostatně ani nebylo možné se minout, a krátce spolu hovořili, ale to, že se oficiální schůzka nakonec nekonala, naznačuje, že vztahy Ruska a USA jsou nadále v krizi.

Samotný Putin se pokusil situaci zlehčit poukazem na nabitý harmonogram obou a formality protokolu, se kterými se týmy obou prezidentů nedokázaly vyrovnat, za což prý „budou potrestáni“, což ovšem nedokáže zakrýt fakt, že v USA příliš aktivní vztahy s Ruskem nejsou žádoucí, a Trump tak musí více než kdy jindy brát v potaz veřejné mínění.

Pokud můžeme soudit podle televizních záběrů, Putin s Trumpem se sešli několikrát, a to nejen při oficiálním fotografování a večeři, ale v družném rozhovoru byli zachyceni i při neformální procházce delegátů. Pro média se vzájemně pochválili – Putin shledává Trumpa dobře vychovaným a dobrosrdečným a Trump se na oplátku vyjádřil o vřelých sympatiích mezi nimi.

Odhlédnuto od těchto diplomatických tanečků, se Putin s Trumpem stačili dohodnout o Sýrii, což do budoucna vzhledem k okolnostem nevypadá na bůhvíjakou dohodu a spíše může přinést další problémy. S porážkou tzv. Islámského státu totiž Rusko a USA ztratí společného nepřítele (což už tu také bylo s koncem 2. světové války) a přijdou na řadu zájmy obou zemí v regionu. Moskva podporuje režim Bašára Asada, USA jeho odpůrce. Navíc Asada podporuje Írán (momentálně nesmiřitelný americký nepřítel) a libanonský Hizballáh, Izrael je připravený vystoupit na svou obranu kdykoliv a své ještě dostatečně neřekla Saúdská Arábie, takže z geopolitického hlediska lze očekávat spíše nárůst dalších problémů na Blízkém východě.

Vladimir Putin by podle svých slov rád obrátil list a řešil s USA problémy, na kterých mají zájem obě země. Agenda k jednání je rozsáhlá – Sýrie, Severní Korea, Ukrajina... Objektivní realita je ale trochu jiná. Těžko se mu to bude dařit s nařčením z ovlivňování amerických voleb v zádech, tím spíše, že ruská karta se v USA v poslední době vytahuje na kohokoliv a cokoliv. Nově přibyla americká opatření omezující činnost ruských médií v USA, což podle Putina povedek „přiměřeným a recipročním“ ruským opatřením.

Momentálně to vypadá, že se Rusko a USA dostaly právě do spirály reciprocity odvetných opatření, ze které může být těžké vystoupit. Konstruktivní jednání budou nejspíše ještě nějakou dobu ovlivňována vzájemnými nařčeními, která poznamenávají vztah obou zemí.

https://ria.ru/politics/20171111/1508618616.html

Převzato z blogu se soouhlasem autorky