17.9.2019 | Svátek má Naděžda


SVĚT: Vřelé sympatie?

14.11.2017

„Vřelé sympatie“ mezi Trumpem a Putinem asi nebudou stačit ke zlepšení vztahů Ruska a Spojených států. Oba prezidenti se sice na summitu ve Vietnamu několikrát potkali, ostatně ani nebylo možné se minout, a krátce spolu hovořili, ale to, že se oficiální schůzka nakonec nekonala, naznačuje, že vztahy Ruska a USA jsou nadále v krizi.

Samotný Putin se pokusil situaci zlehčit poukazem na nabitý harmonogram obou a formality protokolu, se kterými se týmy obou prezidentů nedokázaly vyrovnat, za což prý „budou potrestáni“, což ovšem nedokáže zakrýt fakt, že v USA příliš aktivní vztahy s Ruskem nejsou žádoucí, a Trump tak musí více než kdy jindy brát v potaz veřejné mínění.

Pokud můžeme soudit podle televizních záběrů, Putin s Trumpem se sešli několikrát, a to nejen při oficiálním fotografování a večeři, ale v družném rozhovoru byli zachyceni i při neformální procházce delegátů. Pro média se vzájemně pochválili – Putin shledává Trumpa dobře vychovaným a dobrosrdečným a Trump se na oplátku vyjádřil o vřelých sympatiích mezi nimi.

Odhlédnuto od těchto diplomatických tanečků, se Putin s Trumpem stačili dohodnout o Sýrii, což do budoucna vzhledem k okolnostem nevypadá na bůhvíjakou dohodu a spíše může přinést další problémy. S porážkou tzv. Islámského státu totiž Rusko a USA ztratí společného nepřítele (což už tu také bylo s koncem 2. světové války) a přijdou na řadu zájmy obou zemí v regionu. Moskva podporuje režim Bašára Asada, USA jeho odpůrce. Navíc Asada podporuje Írán (momentálně nesmiřitelný americký nepřítel) a libanonský Hizballáh, Izrael je připravený vystoupit na svou obranu kdykoliv a své ještě dostatečně neřekla Saúdská Arábie, takže z geopolitického hlediska lze očekávat spíše nárůst dalších problémů na Blízkém východě.

Vladimir Putin by podle svých slov rád obrátil list a řešil s USA problémy, na kterých mají zájem obě země. Agenda k jednání je rozsáhlá – Sýrie, Severní Korea, Ukrajina... Objektivní realita je ale trochu jiná. Těžko se mu to bude dařit s nařčením z ovlivňování amerických voleb v zádech, tím spíše, že ruská karta se v USA v poslední době vytahuje na kohokoliv a cokoliv. Nově přibyla americká opatření omezující činnost ruských médií v USA, což podle Putina povedek „přiměřeným a recipročním“ ruským opatřením.

Momentálně to vypadá, že se Rusko a USA dostaly právě do spirály reciprocity odvetných opatření, ze které může být těžké vystoupit. Konstruktivní jednání budou nejspíše ještě nějakou dobu ovlivňována vzájemnými nařčeními, která poznamenávají vztah obou zemí.

https://ria.ru/politics/20171111/1508618616.html

Převzato z blogu se soouhlasem autorkyMůj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.