Úterý 21. ledna 2025, svátek má Běla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVĚT: Vraždění v synagoze

Ve Spojených státech i v Evropě sílí antisemitismus

Jeden americký obdivovatel Hitlera v sobotu zastřelil jedenáct věřících v synagoze v Pittsburghu s výkřikem „všichni tihle Židé musí zemřít!“. Je to zřejmě nejhorší útok na židovskou komunitu v americké historii.

Čin je součástí sílícího antisemitismu ve Spojených státech i Evropě. Cílem útoků jsou Židé, jejich školy, střediska, hřbitovy i synagogy. Jen v Pittsburghu zaznamenali v prvních devíti měsících letošního roku padesát antisemitských činů, od hanlivých nápisů, urážení a vandalismu až po fyzická napadení. Antisemitismus v USA roste od loňského příchodu Donalda Trumpa do Bílého domu. Podle Anti-Defamation League tam vloni došlo ke skoro 2000 antisemitských incidentů oproti 1200 v roce 2016. Útoky však byly i předtím. V červenci 2006 zastřelil americký muslim jednu ženu v sídle Židovské federace v Seattlu. Tři roky nato zaútočil zastánce nadřazenosti bílé rasy na Památník holokaustu ve Washingtonu a zabil jednoho strážce. A před čtyřmi lety zastřelil neonacista a bývalý člen Ku Klux Klanu tři lidi v židovském středisku v kansaském Overland Parku. Letos došlo i k řadě fyzických útoků na studenty židovských škol, včetně čtrnáctiletého chlapce, nebo na věřící židy v newyorském Brooklynu.

V Evropě je situace ještě horší. Antisemitismus zde jaksi „zdomácněl“ a dosahuje nejvyšší úrovně od druhé světové války.

Stále častěji jsou napadáni Židé ve Francii, kde jich žije půl milionu. Jsou terčem fyzických útoků i urážek a antisemitské nápisy jsou dnes běžné i na francouzských univerzitách. K nejhrůznějším činům patří zavraždění tří dětí a učitele francouzsko-alžírským islamistou v židovské škole v Toulouse v březnu 2012 nebo letošní vražda 85leté ženy, která přežila holokaust, jejím muslimským sousedem v Paříži. V lednu 2015 zase džihádista zabil čtyři Židy v pařížském košer obchodu.

Počet antisemitských incidentů roste i v Německu. V roce 2017 jich policie registrovala skoro 1500, tedy zhruba čtyři denně. A letos jejich množství stouplo o skoro 11%.

Židé ve Francii a Německu jsou ohroženi natolik, že jim předseda Ústřední židovské rady Německa Josef Schuster letos v dubnu poradil, aby na veřejnosti raději nenosili jarmulku.

V Británii došlo vloni k téměř 1400 antisemitských incidentů a letos jich ještě o třetinu přibylo. Podle tamější policie stoupl počet zločinů z nenávisti proti Židům trojnásobně oproti roku 2014. Problémy s antisemitismem má i dokonce opoziční Labouristická strana v čele s předsedou Jeremym Corbynem, který antisemitismus toleruje a podporuje protiizraelské teroristické organizace Hamás a Hizballáh. Letos Židy na celém světě šokovaly snímky z roku 2014, na nichž Corbyn pokládá v Tunisku věnec u hrobů palestinských teroristů, kteří se zúčastnili masakru izraelských sportovců na mnichovské olympiádě v roce 1972. Troje britské židovské noviny v červenci uveřejnily na titulní straně stejné varování, že vláda vedená Corbynem by pro britské Židy znamenala „existenční hrozbu“.

Stále víc francouzských a britských Židů se kvůli zhoršující bezpečnosti stěhuje do Izraele a ještě víc jich odchod ze země plánuje.

Vlnu antisemitismu zažívá i Švédsko, kde se násilných a dalších trestných činů proti Židům dopouštějí stejně jako v Německu zejména muslimští přistěhovalci. Podle židovských médií Švédsko situaci nezvládá a hlavně neřeší. Úřady tolerují i otevřeně antisemitské pochody jako loni v prosinci v Malmö, jehož účastníci vyzývali ke „střelbě do Židů“. Právě v Malmö, kde je početná komunita muslimských přistěhovalců, mají Židé nefalšovaný strach.

Antisemitismus existoval vždycky, ale jeho současné posilování souvisí s několika politickými a společenskými změnami. Jednu představuje vzestup pravicových populistických stran v Evropě a jejich mnohdy otevřená rasistická rétorika. Polská vládní strana prosadila zákon, který zakazuje hanobení Poláků za druhé světové války a znemožňuje, dokonce kriminalizuje debatu o jejich podílu na holokaustu. V Maďarsku vede premiér Viktor Orbán válku proti americkému židovskému filantropovi Georgi Sorosovi pomocí antisemitské rétoriky. V Řecku je parlamentní stranou Zlatý úsvit, jehož předseda obdivuje Hitlera, a ve Švédsku zase Švédští demokraté s fašistickými kořeny. Populisticko-nacionalistickou vládu má Itálie a součástí rakouské je ultrapravicová Svobodná strana.

K posílení antisemitismu přispěl také příchod statisíců přistěhovalců z Blízkého východu a severní Afriky, kde jsou předsudky vůči Židům hluboce zakořeněny. Řadu násilných činů v Evropě mají na svědomí právě tito migranti. Antisemitismus vydatně přiživují i sociální sítě, kde se každý může vyjadřovat, jak se mu zlíbí. Tam jsou nenávistné projevy a podněcování nejsilnější, protože je snadnější je napsat, než říct někomu do očí. Sociální média rasismus v podstatě znormalizovala.

Podle prezidenta Evropského židovského kongresu Mošeho Kantora dřív existovaly různé druhy antisemitismu – ultrapravicový, ultralevicový nebo maskovaný jako protiizraelský postoj. Teď se však všechny slily v otevřenou nenávist proti Židům. „Jako bychom se vrátili o sto let zpět,“ varuje Kantor.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Aston Ondřej Neff
21. 1. 2025

Od pondělka mají Spojené státy nového prezidenta.

Zdeněk Joukl
21. 1. 2025

Důležité je naučit se nejprve dobře svůj rodný jazyk.

George Švehla
21. 1. 2025

Pokusme se shrnout a sjednotit zajímavé poznatky na toto téma.

Lawrence Kadish
21. 1. 2025

Za každoročním úmrtím 100 000 Američanů stojí Čína

Dalibor Matušinský
21. 1. 2025

V pásmu Gazy vstoupilo v platnost příměří mezi Hamasem a Izraelem.

Aston Ondřej Neff
20. 1. 2025

Týden po Fialovi vystoupil v Partii Terezie Tománkové Babiš.

Aston Ondřej Neff
18. 1. 2025

SPOLU dělá všechno proto, aby volby prohrálo s každým, včetně STAN.

Alexander Tomský
18. 1. 2025

Elon Musk svými provokativními a mnohdy i lživými tweety rozbouřil Anglii.

Chechtavej tygr
18. 1. 2025

Sedí bruneta a blondýna v kavárně.

Marian Kechlibar
20. 1. 2025

Celý proces „přesunu IT napravo“ je drama o dvou dějstvích.

ert Oldřich Mánert
20. 1. 2025

Donald Trump krátce po poledni místního času složil inaugurační slib a stal se 47. prezidentem...

Lidovky.cz, ČTK
20. 1. 2025

České hokejistky získaly na univerziádě v Turíně zlato po vítězství v dramatickém finále nad...

Lidovky.cz, ČTK
20. 1. 2025

Spojené státy jsou pro Českou republiku klíčovým spojencem v bezpečnosti i obchodních vztazích,...

Reuters, kh Kateřina Havlická
20. 1. 2025

Nový americký prezident Donald Trump v inauguračním projevu avizoval, že vyhlásí stav nouze v...

Martin Korbáš
20. 1. 2025

Ocenění třetí hvězdy uplynulého týdne NHL potvrdil David Pastrňák i v předehrávaném zápase...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz