25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SVĚT: Virová sebevražda Západu po vzoru Říma

Mnozí dospěli k závěru, že COVID-19 je odrůdou invaze mimozemšťanů, která je předzvěstí konce světa. Ale opravdovou hrozbou je pro nás virus mnohem smrtelnější: nenávist k hodnotám, na nichž naše civilizace stála po celá staletí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Holub 30.3.2020 6:04

Na obranu Lubose Motla bych uvedl - behem moru ve 14 stoleti zemrela v Evrope asi tretina lidi, nakonec to vedlo take k vynalezu knihtisku (nebylo dost lidi na kopirovani rukopisu), coz v podstate vytvorilo nasi civilizaci. Dale nas byvaly guverner v Coloradu, Lamm, vyhlasil "povinnost zemrit", jinak se zdravotni system zhrouti..; pane jo, ten to schytal.. Ja se budu snazit abych ten virus prezil, ale doufam ze kdyz ne tak to prijmu dustojne, coz je taky soucast nasi civilizace.

R. Šmíd 30.3.2020 4:56

Problém je, že tam, kde nezvolili přísná opatření, ekonomika stejně zařvala a k tomu mají hromadu mrtvých a zdravotnictví totálně v háji. Takže ty scénáře život jede dál sem tam někdo umře vám prostě nefunguje. Cimrmanova slepá ulička.

R. Šmíd 30.3.2020 4:49

Člověk by se měl řídit fakty. A faktem je, že země, co nechtěli zastavit svoji ekonomiku a "zhroutit" Řím teď mají zastavenou ekonomiku a navíc totálně zničené zdravotnictví. Jeden by si myslel, že po jasných zkušenostech z Číny, Íránu, Itálie, Španělska, New Yorku, Švýcarska či Británie už nikdo takhle plácat nebude, ale ejhle, ideologie nad empirická data...

K. Nový 30.3.2020 4:45

Na celém Vašem příspěvku je důležité pouze: ".... bych asi stejně nejel ...".

Tedy, ačkoliv byste koronavirus tady rád nechal rozběhnout, nechcete si to předem vyzkoušet sám na svou vlastní kůži.

S. Sedlák 30.3.2020 3:35

Ono je otázkou, kolik těch obětí vlastně je. Pan Kechlibar v dnešním příspěvku uvádí příběh jednoho italského starosty, který porovnal počty zemřelých před chinavirem a po něm. Z něj vyplývá, že ve statistikách se divně ztrácí násobky nyní uváděných obětí.

To koresponduje s informacemi, že nejen zdravotnictví, ale i pohřebnictví těžce nestíhá.

A. Holík 30.3.2020 2:47

Lumo zase mele ..

Z. Koutecký 30.3.2020 2:39

No, za války v Afganistánu, Iráku, Libyi, Sýrii, Kosovu atd. tahle naše civilizace vyházela zbytečně už hodně miliard včetně spousty mrtvých taky v nějaké ceně. A Vy myslíte, že když zrušíte všechna omezení brzdící ekonomiku a necháte epidemii řádit na plný plyn, tak že umřou jen ti staří a ti ostatní budou křepce roztáčet kola průmyslu? I ba houby, protože těžce onemocní i spousta těch mladších a zdravotnictví zkolabuje a nebude schopno léčit ani ty mladší a tím pádem zemře i mnoho z nich a ekonomika půjde stejně do kopru. Podívejte se třeba na USA, tam nikdo nezakazuje podnikům provoz ani tam nejsou všeobecně žádná extrémní omezení a přesto podniky zavírají a propouštějí zaměstnance, už více než 3 miliony. Mají tam už 125 tis. nakažených a není komu prodávat, jen by prodělávali. A pud sebezáchovy je u "obyčejných" lidí, civilizovaných i necivilizovaných, silnější než strach z chudoby.Jen fanatičtí islamisté umírají z touhy po ráji.

P. Hatina 30.3.2020 2:30

Víte, ono se zapomíná se na to, že ve starém Římu se tomu zahálčivému způsobu života (nebo jak to nazveme) se tehdy věnovala poměrně úzká vrsta elit (která na to měla), zatímco krom nich tam byly i další vrstvy, dejme tomu tehdy už poměrně dobře organizovaná státní správa, nebo tvrdě vycvičená armáda.. A taky ohromné zdroje plynoucí z kolonii. A než se tohle podařilo rozložit, trvalo to několik století..

Což je poučení pro dnešek, dnešnímu Západu se to díky řadě populistických faktorů podaří za pár desítek let..

M. Varadinková 30.3.2020 1:10

A není náhodou tou hlavní civilizační hodnotou úcta k životu? Že nenecháme nikoho zemřít bez pomoci?

V zemích, kde epidemii podcenili, dnes umírají lidé jenom proto, že na ně nezbývá v nemocnici lůžko vybavené ventilátorem.

V. Šedivý 30.3.2020 0:57

Neodpověděl jste, kolik set milionů máte připravených.

"Něco to stát bude" má své meze, které pokud překročíme, získáme úlevu v nejbližších týdnech, platit za ni ale budeme dlouhé roky. A bude to stát i zdraví a životy. Takový postup postrádá smysl.

Jak dobře víte, do Itálie jet nelze, kladete tedy zcela nesmyslnou otázku.

(Mimoto důvodem, proč bych asi stejně nejel, nejsou má rizika, ale riziko, kterému bych vystavil lidi z ohrožených kategorií ve svém okolí. Ale čistě sám za sebe - jo, za procházku prázdnými městy v Toskánsku bych to riziko bral.)

K. Nový 30.3.2020 0:45

Něco to stát bude, to bezpochyby. Ovšem nechat to rozběhnout jako v Itálii, to k růstu ekonomiky také nepovede.Princip "Herd immunity" vzdali už i v UK.

Jste také ochoten vyrazit do Itálie, abyste si to vyzkoušel na vlastní kůži? Nebo jste jen další žvanil?

R. Meišner 30.3.2020 0:35

..autor plácá páté přes deváté--a dokonce přišel na to, proč zanikla říše Římská. no, nepřišel. --a protože je mladý, jeho ústřední myšlenkou je, že ti staří by stejně o několik měsíců později umřeli tak jak tak. --a jak na potvoru zrovna dnes zemřela zdravotní sestra z nemocnice ve věku 47 let, ještě před třemi týdny zdravá. mohl by se jí se svými hloupými názory podívat do očí?

V. Šedivý 30.3.2020 0:27

Právě v tom přenášení na osobní rovinu je ten problém.

Potíž je v tom, že zařve-li ekonomika, zemře mnohem víc lidí - prostě proto, že v příštích letech budeme tak chudí, že nebudeme schopni zaplatit ani dnes běžné léčebné postupy.

Vcelku střízlivé odhady hovoří o nákladech vyšších, než bilion korun. A co tím získáme? Zachráníme dejme tomu deset tisíc životů? To by pak bylo více než sto milionů za jednoho.

Jste Vy připraven zaplatit za svou manželku sto milionů? Dalších dvě stě za rodiče? Dáte je na dřevo? Pokud ne, tak jen žvaníte.

K. Nový 30.3.2020 0:12

Umírá nejenom "jisté množství velmi starých nebo nemocných lidí".

V ČR umřela i první pracující zdravotnice Je autor připraven riskovat, že zemře on sám, jeho manželka, děti, rodiče, ...?

A je ochoten si to vyzkoušet, třeba tak, že vyrazí dnes na 14 denní výlet do Itálie?

Pokud ne, je to jen pozér.

P. Staronový 30.3.2020 0:10

Souhlas i nesouhlas.

Že Západ ztratil kiplingovskou víru ve správnost svého chování, že je to ku škodě (přitom nejúspěšnější asijské státy a ekonomiky napodobují Západ), to ano, bohužel.

Zda je to tak i v případě nějaké epidemie, to těžko říci. Nejsem epidemiolog, takže nevím a možná, že ani epidemiologové nevědí a jen to zkoušejí. V Číně i na Západě.