3.3.2021 | Svátek má Kamil


Diskuse k článku

SVĚT: Virová sebevražda Západu po vzoru Říma

Mnozí dospěli k závěru, že COVID-19 je odrůdou invaze mimozemšťanů, která je předzvěstí konce světa. Ale opravdovou hrozbou je pro nás virus mnohem smrtelnější: nenávist k hodnotám, na nichž naše civilizace stála po celá staletí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kindl 30.3.2020 10:17

Na chřipku umírá ročně v Česku až dva tisíce osob a v několika epidemických týdnech se jí nakazí ročně mezi deseti a patnácti procenty populace, tedy cca 1 až 1,5 milionu lidí. Celosvětově má chřipka ročně na svědomí až 650 tisíc úmrtí a ročně ji prodělá zhruba jedna miliarda lidí. Zkuste si představit, jakou paniku by tato čísla způsobila u koronaviru, zatímco u chřipky jsme to brali jako normální součást života. Kvůli chřipce nikdy nebyla realizována žádná opatření, v médiích nebyly popisovány případy jednotlivých zemřelých a dobrovolné očkování proti ní podstupuje jen pět procent lidí. Chřipky se tedy nebojíme, i když se na ni umírá.

J. Anděl 30.3.2020 10:16

Souhlasím, pane Stirský.

Všiml jsem si toho někdy kolem toho roku 2008, těch sebenaplňujících proroctví.

Jenomže tam jsem si taky všiml naprosté nezastavitelnosti tohoto jevu. Jakkoliv můžete věřit či vysloveně vidět, jak lidé - a s nimi celé státy - vlastním uvěřením vstupují dobrovolně do brány pekelné, neexistuje moc, která by to mohla zastavit. Velice působivá ukázka karmy...

Možná taková moc existuje, ale nejsem si jistý, jestli má "zájem" na tom cokoliv měnit. Přeci jen - je to ona, kdo vymyslel pravidla :-).

P. Lenc 30.3.2020 10:16

Oproti autorovu názoru si myslím, že občanská společnost naopak pochopila co je opravdová, ne ta politicky propagovaná solidarita, že mnoho občanů této země pochopilo, že se nemáme za co stydět, že jsme znovu národem, který se dokáže v době krize semknout.A za to spoluobčané dík!

J. Anděl 30.3.2020 10:11

Samozřejmě nejsou všichni blbci. A ano, všude se nějací najdou.

Zajímalo by mě ovšem, jestli pan Wilmés skutečně ví o konkrétních jedincích, kteří skutečně slavili corona párty a teď skutečně jsou na oddělení intenzivní péče. To by byl doopravdy působivý exemplář.

F. Navrátil 30.3.2020 10:10

Situaci bych neviděl tak černě jako autor. Lidé v Evropě si zachovali na rozdíl od politiků, politologů, mediálních šamanů, carů kulturní fronty, aktivistů z parazitických neziskovek a jurodivých sluníčkářů zdravé instinkty a prostý selský rozum. Nejedná se o krizi společnosti, ale o krizi vládnoucích struktur, formalizovaného práva a komerční kultury, která se urvala z řetězu a vzdálila se lidem. Buď se vrátí moc do rukou normálním lidem nebo celá ta evropská nadstavba se ukáže jako neschopná a po velkém kopanci do zadnice zmizí v hitorii. Tak jako haruspiky nahradily kněží a gladiátorské zápasy fotbal, tak je nahradí vytí muezzínů a velbloudí závody.

J. Nový 30.3.2020 10:01

Ta víra a ochota je podkopána vlastními pravidly a zákony. Dehonestací těch, kteří kritizují ohrožení vlastní civilizace. Vznik a uplatňování paragrafů jako "podněcování k nenávisti", či "hanobení". Těmito paragrafy můžete zavřít huby těm, kteří by mluvili příliš nahlas. podobně jako komouš měl paragraf o "rozvracení republiky", který šel také univerzálně použít.

J. Kulheim 30.3.2020 10:00

Myslím na lidi, kteří stojí ve frontě na sociálku, aby dostali nějakou podporu, protože nemají ani na základní potraviny.

Stát nám sebere cca 45% peněz ve formě daní z příjmů, zdravotního a sociálního pojištění. A jsou ještě další daně a poplatky, která platíme. Pokud pracují v rodině dva, tak na peníze jednoho sa ani nepodíváme. Pokud zruší superhrubou mzdu.

Nebylo by lepší, nechat peníze těm, kteří pracují a nedávat je státním úředníkům, kteří je z velké míry rozkradou nebo je politici dají svým voličům. Pokud to nejde podle zákona, tak se udělá. Pan Babiš a jiní berou cizí peníze. Ti, kteří makají stojí na sociálce.

Takový je socialismus.

P. Zinga 30.3.2020 10:00

Asi jste přehlédl, že mluvím o "nemožnosti vyhnutí se". A navíc: existují určitá pravidla, i pro chůzi na chodníku. Léta ověřená. Takže chodí se vpravo. Zákaz "předjíždění", je -li v protisměru chodec. Kdo to nerespektu, zaslouží srazit s chodníku.

D. Stirsky 30.3.2020 9:58

Číst se to moc nedá. Ale vždy mne naštve, když se někdo ohání starým Římem. Autor třeba netuší, že východní část impéria zanikla až v roce 1453 - území Byzance se různě měnilo až Mehmed II. dobyl Konstantinopol. A Turecko až do 17- 18. stol. bylo zemí vyspělou, pak začalo upadat. To, co se děje nyní, je odlišné od jiných katstrof (je-li to katastrofa) tím, že to prožíváme on - line. Jinak v sobotu jsem byl kousek za Prahou za známým, zda nepotřebuje pomoc. A tak: vlaky jezdily, pravda, nemnoho lidí v nich. Psi štakali, lidé řezali jako jindy na cirkulárkách, děcka drandila na kolech (s ruškami), ptáci úplně normálně zpívali, lidé sušili na balkonech prádlo a na zahradách popíjeli kafe. ZNOVU! KDYŽ BUDEME PŘEDPOVÍDAT DĚSY, HRŮZY A KRIZE, TAK NASTANOU. Angličané tomu říkají self ful-filling prophecy a píší se o tomto jevu celé knihy.

J. Anděl 30.3.2020 9:56

S některými myšlenkami, uvedenými v článku, dovedu souhlasit. Některé mě rozesmály - ano, souhlasím, jsou situace, kdy považovat exotického imigranta za neurochirurga rovná se sebevraždě :-).

Nicméně začal jsem rozeznávat takovou obecnou vlnu článků a názorů přesvědčených (resp. přesvědčujících čtenáře), že naše civilizace je totálně zkažená a všichni současníci jsou špatní, dekadentní, stádovití. Zejména ti mladí, ničeho si nevážící. A odsouzení ke zkáze. A tak.

Tyhle kriticky se tvářící, ale ve skutečnosti defétismus rozsévající články nemají samy v sobě žádnou hodnotu, jejichž absenci životům svých spoluobčanů přisuzují. Jsou prázdné a poraženecké a v armádě za války se za takové oslabující řeči popravovalo ;-P

P. Zinga 30.3.2020 9:56

Všichni jsou blbci?

Z tiskové konference belgické vlády:

„Obzvláště mladé kritizuje Wilmés (předs. belgické vlády) .“Možná si mnoho mladých myslí, že jich se to netýká. Když je člověk mladý, cítí se neporazitelný. Ale z junáků, kteří před dvěma týdny slavili v kavárnách „corona párty“, se dnes několik nachází na oddělení intezivní péče“.

M. Malovec 30.3.2020 9:55

Možná bych neměl problém s Vámi souhlasit, pokud by nebylo dost technických kapacit k záchraně mladých a zdavých. Kdo však určí hranici mládí, do kterého věku zachraňovat. Já bych souhlasit 90 a více, protože mi je 70. Mně půjde po krku čtyřicátník. Tak jak s věkem a nemocemi. S jakým věkem a jakou diagnózou mám nárok na život?

M. Šejna 30.3.2020 9:54

V Itálii už zemřelo 11% nakažených. Ve Špenělsku 8% nakažených. V Holandsku, Francii a Británii přes 6% nakažených.

V USA se chystají na variantu, že na koronavirus umře 200 tisíc Američanů. Za této situace píše Motl tento debilní text. Vůbec mu nedochází, že může patřit k těm 200 tisícům mrtvých, se kterými se v USA počítá.

J. Nový 30.3.2020 9:53

Ta fráze zní sice dobře, ale jde právě o to, že stanovení těch hranic je obtížné a rozhodně nejsou jednoznačné.

Pokud půjdete po chodníku a proti vám druhý a ani jeden z vás se nebude chtít uhnout tomu druhému a zůstanete stát proti sobě a čekat. Kde je v tu chvíli hranice vaší svobody jít rovně a neuhýbat a kde je ta hranice u toho, který stojí proti vám a čeká, až mu uhnete?

M. Starý 30.3.2020 9:50

Západ musí velebit koronavirus, protože koronavirus udělal rychle to, co by s ekonomikami plíživě udělal "zelený úděl".

Západ se měl příš dobře a příliš dlouho a k moci se dostávali levicoví neomarxisté (např. v EÚ), kteří svými bláznivými zelenými nápady sešněrovávali kapitalizmus. Vzpomeňte si, jak bruselští svazáci nábožně poslouchali zelenou Gretu.

Tím, že ekonomiky poklesnou o 10% - 20% nebudou na tyto nesmysly peníze a Greta zase bude moci chodit do školy, aby nezůstala hloupá. A německé automobilky nebudou muset falšovat emistí testy aut, aby oklamaly fyzikální zákony.

Jak se říká, všechno špatné je na něco dobré.

P. Hofman 30.3.2020 9:48

Ježíši, to je kravina.

V. Šedivý 30.3.2020 9:45

No jestli si myslíte, že ty enormní náklady na záchranu lidských životů za každou cenu znamenají hifi o rok později, je to známkou mimořádné naivity.

Ta cena bude řádově vyšší.

(Mimochodem - proč myslíte, že by Číňané přestali vyrábět elektroniku doma a přesunuli by výrobu do Evropy?)

J. Kostelanský 30.3.2020 9:43

"Kdyby blbost nadnášela, tak autor ..." ďalej to už poznáte. Tak blbý článok sa len tak nevidí. Spájať genderizmus s korona vírusom - rád by som vedel, na čom autor fičí.

Zo všetkého najviac som mal pri čítaní pocit, že to napísal Stalin či Hitler. Tí tiež razili cestu obetovania ľudí v záujme žiarivejšej budúcnosti - bez ohľadu na to koľko to stálo. Autorovi nedochádza jeden kľúčový moment - naša civilizácia nebola vybudovaná na tom, že sa v krízových časoch obetujú slabší v prospech silnejších (takéto obete robili napr. Mayovia v časoch sucha - obetovávali mladé dievčatá a chlapcov, aby sa bohovia nehnevali).

Naša civilizácia je naopak založená na tom, že sa silnejší jedinci obetujú v ťažkých časoch v prospech slabších. Stačí si spomenúť na boháčov na Titanicu.

Navyše predstava, že ekonomika bude bežať tak ako doteraz, aj keď okolo nás budú umierať stovky ľudí každý deň, je úplne infantilná. Ekonómia a ekonomika je totiž výrazne ovplyvňovaná psychológiou. A keď ľudia nebudú aspoň elementárny pocit, že sa štát o ich bezpečnosť stará /pečuje/, tak všetko pôjde "do kytek" - aj ekonomika.

Aby nevznikol dojem, čo myslím pod pojmom starostlivosť /péče/ štátu. Ľudia (ale aj zvieratá) sa inštinktívne zgrupujú do väčších celkov práve kvôli väčšej bezpečnosti. U ľudí to platí už od čias, kedy žili ich predkovia žili ešte na stromoch. Aj v minulosti - v Ríme či feudalizme bol štát či iný územný celok - hlavne na to, aby ľuďom poskytoval určitú mieru bezpečia. Dane sa kedysi vyberali len vtedy, keď bolo treba financovať vojnu.

P. Čech 30.3.2020 9:39

Nejen že na ni útočili ti, jak říkáte. Ono šlo o to, že Římané ztratili chuť se jim bránit, přestali svou říši podporovat. Přestali se bránit náporu necivilizovaných křesťanů, kteří v podstatě nastartovali nápory rovněž necivilizovaných pohanů ze severu. Římané se tomu přestali bránit a proto také dopadli tak, jak dopadli.Od pátého století nastala v Evropě doba temna a až na dvě výjimky trvá dodnes.

P. Čech 30.3.2020 9:33

Podle liberálních demokratů by ony hodnoty měla spoluvytvářet co největší, nejlépe absolutní svoboda. To však nefunguje a nikdy fungovat nebude. Absolutní svoboda v podstatě tvoří anarchii a nese sebou zmatek a chaos. Každý si dělá co chce a nastává degradace jakéhokoliv řádu. A tady začíná pád systému.

P. Čech 30.3.2020 9:29

Přesně to je pohled tak zv. "liberálních demokratů". Lidí, kteří nevědí, co to demokracie ve skutečnosti je a pletou si ji s absolutní svobodou a anarchií. Ale se současnou pandemií se hodnotami "liberální demokracie" bojovat nedá. Veškeré politické systémy v Evropě s výjimkou Švýcarska a Lichtenštejnska v podstatě znamenají přemíru svobody, která sebou nese zmatek a chaos, nikoliv řád.Obecnou neposlušnost, která je živnou půdou pro šíření pandemie.A o tom to všechno je. Stačí se podívat podrobněji do Německa, Francie, Belgie a Itálie. Také do USA a na straně druhé do Číny a Ruska. Zásadně nechválím tamní režimy, ale nechválím ani tu "liberální demokracii", která v podstatě žádnou demokracií není. Je pouhou diktaturou elit, diktaturou politických stran.

P. Zinga 30.3.2020 9:29

Má svoboda končí tam, kde začíná tvoje a tvá končí tam, kde začíná má. Nebo tak nějak. Kdyby byl problém epidemie pouze problém osobní, mohlo by se jednat o záležitost osobní svobody a odpovědnosti vůči vlastní osobě. Ale jestliže hrozí možnost, že budu nakažen takovýmto svobodomyslným jedincem, tak mám dvě možnosti: je-li kam,vyhnu se . Není-li kam, nechám zavřít. V případě autora bych volil druhou možnost.

L. Vrána 30.3.2020 9:27

Jeden z problémů je, že ani autor, ani lékaři neví, co SARS-Cov2 všechno ještě dokáže. Kolik je skutečně nakažených? Kolik se jich opravdu a bez následků uzdravilo? A co náklady na vyléčení těch mladých? Co onkologicky nemocné děti, co lidi s cystickou fibrózou, co s astmatiky? Ty také odepíšeme jako ty staré?

J. Basler 30.3.2020 9:21

Myslím, že fyzici by se neměli plést do politologie, ekonomie a podobných věd. Možná si myslí, že mají otevřenou mysl, ale chybí znalosti - viz. třeba pád Římské říše... Ale možná postdockování na Harvardu jim to umožňuje. Ale mám syna - taky tam 6 let byl, je teď profesor genetiky a mikrobiologie v Basileji a má hodně práce, byť ne s koronavirem. Hledí si svých problémů...

P. Zinga 30.3.2020 9:20

Eintopf.

P. Čech 30.3.2020 9:20

" Římská říše přestala existovat a byla nahrazena společenstvími ve srovnání s ní necivilizovanými".

Proč? Inu proto, že rímští občané se stávali stále více rozcapení svou životní úrovní, proto, že nebyli ochotni se za svou říši postavit a také proto, že mezi sebe pustili necivilizované křesťany. Křesťany, kteří po následujících téměř 2000 let degradovali veškeré počínání v ostatní Evropě.

A "ztráta chuti obyvatel podporovat své "říše" a hodnoty, na nichž stojí"? Je to logické. Ony totiž ty "hodnoty" jaksi těm obyvatelům nevyhovují. Jde o to, že vláda a moc samozvaných, byť volených "elit" a jejich politických stran není asi tím pravým, ořechovým. Lidé chtějí něco jiného. Asi takovou zastupitelskou demokracii, která je praktikována ve Švýcarsku. Za ní švýcarští občané stojí a ji nebývalou měrou i podporují.Současné politické systémy v Evropě, ale i mimo ni, se již dávno přežily a lidé chtějí zásadní změnu. Politické strany totiž jasně prokázaly, že státy řídit neumí a tudíž ani nemohou. Ataké o tom je ta virová sebevražda Západu.

J. Jirka 30.3.2020 9:16

A víte, kolik ještě mnohem mladších lidí bylo úplně zdravých jen zlomek sekundy před tím, než zemřeli pod koly automobilu?

Pro většinu lidí, kteří zemřeli v našem státě na komplikace způsobené koronavirovou nákazou byla tahle smrt vysvobozením z dlouhého, nikam nevedoucího mučení, provozovaného ve jménu humanity a pomoci bližnímu jejich lékaři.

F. De Winter 30.3.2020 9:13

Komisařka Jourová už pravděpodobně rozeslala ty statisíce euro jako podporu pro boj proti dezinformacím. Usuzuji tak z toho, že se najednou vyrojilo spousta článků a diskusních příspěvků bagatelizujících pandemii koronaviru, účinnost roušek a vůbec všeobecně účinnost vládních opatření, nouzového stavu, karanténních opatření a vlastně všeho, co nabízí a uskutečňují odpovědní činitelé jako boj proti nákaze.

Vždyť se, podle hodně frekventovaných názorů, vlastně o nic nejedná. Ti staří a nemocní umřou, no co, umřeli by stejně, u mladých a zdravých to proběhne jako nepatrné nachlazení, ti jsou v bezpečí, tak o čem je vůbec řeč? Roušky jsou zbytečné, omezení vycházení také, kdo to přece má vydržet doma, omezují naši svobodu, žalobu na ně.

P. Staronový 30.3.2020 9:08

Hlavně to zlenivění ..., ano.

P. Staronový 30.3.2020 9:06

Zapomínáte na rozdávání obilí Římanům.