25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SVĚT: Válka o vakcíny

Vakcíny proti covidu jsou nedostatkové zboží. Je o ně pračka. Kdo platí víc a dřív, ten je dostane. Ostatní musí počkat. Pryč jsou doby, kdy výzkumníci dávali recepty na záchranu zadarmo: protože za vzduch nebo slunce se přece nepatří platit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Cícha 4.2.2021 19:07

Nepochybně od chvíle, kdy epidemie byla změněna v pandemii pánové Gates, Fauci a jiní dobrodinci nemohli se dočkat chvíle až vakcíny budou vyrobeny, distrribuovány a hlavně kupovány zeměmi a státy. Ten čas nastal. Teď už jen vyčkat zda varování nejednoho odborníka o škodlivosti vakcín ́(hlavně od Moderny) ukáží se planá nebo opodstatněná. Zatím se už dávno ukázalo, že procento skutečných obětí na covid, stejně jako počty infikovaných je velmi nízké. A jsou to právě ta neprávem a neopodstatně vysoká čísla, která vedou k panice, regulacím, lockdownu, aktivitám nebezpečnějším než covid sám.

J. Hruška 4.2.2021 17:01

Onehdy, od Husáka, jsme slyšeli, že v GLOBÁLE máme všechno. Teď posloucháme od Babiše, že bude líp po očkování. Zdař Bůh.

V. Čermák 4.2.2021 18:37

A co si myslíte Vy sám? Co uslyšíme od Vás?;-D

S. Rádl 4.2.2021 10:40

Možná by stálo za to nejprve se podívat na příslušné zákony. Pokud by se na vakcínu proti obrně podařilo prosadit patent, majitelem by nebyl autor (Salk), ale firma výzkum financující. Podle US zákonů má autor právo dostat odmenu 1 USD. Samozřejmě firmy si invenční pracovníky opečovávají a za významné a ziskové patenty je řádně odmění, v řádu miliard USD by to ale nebylo.

Ani v případě nepatentované vakcíny/léčiva ale nemůže nikdo jiný takovou vakcínu/lék zavést. Kromě patentové ochrany existuje systém ochrany registračních dat, exkluzivitu, a další ochrany, které brání zavedení po dobu zdruba 10 let.

J. Vágner 4.2.2021 9:26

Kdo dodá vakcíny do nejchudších zemí? Přece Čína, nebo Rusko. Nedej Bůh, aby si zbytek světa mimo Západ, začal myslet, že není stoprocentní, že s námi jakoukoliv válku prohraje.

E. Pribijl 4.2.2021 13:26

Čína i Rusko to prodá těm chudákům třeba v Africe za mírnou cenu, vědí že tam peníze nejsou. Jako protislužbu ale dostanou vliv který se penězi těžko definuje.;-)

J. Hoza 4.2.2021 7:52

Ano. A náš vývoj vlastní vakcíny jsme zrušili z toho důvodu, že vakcíny z EU budeme mít jisté.

K. Křivan 4.2.2021 8:59

Spoléhat na EU je blbost.

V. Kain 4.2.2021 11:00

Proč se Orbán zachoval jinak a šel proti proudu?Dneska bude mít vakciny Sputnik V dost.To od našeho chlubílka rozhodně čekat nemůžeme,že by se zachoval stejně.

V. Petr 4.2.2021 11:38

Máme příliš mnoho eurohujerů na to, abychom následovali Maďary...

Š. Hašek 4.2.2021 12:01

R^R^R^

S. Rádl 4.2.2021 10:43

Náš vývoj vakcíny byl pokus o nemístný žert. Pokud bychom nezlikvidovali ÚSOL, tak snad.

Když se chceme podílet na výzkumu vesmíru, taky nevyvíjíme vlastní raketu.

K. Salajka 4.2.2021 7:49

Hezké je, jak Macron po krachu vlastní Sanofi, zjistil, že EU má na vakcíně pracovat kolektivně !

Š. Hašek 4.2.2021 12:04

Já na Francii fakt kašlu! Krom tedy sýrů a paštik. Žernosecké mi stačí.

Táhne se to od sekání hlav křesťanům, Napoleona až po rok 1938.

J. Lukavsky 4.2.2021 7:24

"Morálně vzato by patent v tomto případě nebyl úplně fér." Další možností by bylo kdyby si Dr. Salk vakcinu patentoval a peníze daroval na další rozvoj svého ústavu a vývoj dalších vakcin. A chudé země by mohly dostat vakcinu na odložené splátky. Nakonec za ty peníze co ročně proválčí a jejich slavní prezidenti - lidožrouti ukradnou by vakcin měli na koupání. Ale bylo to od Dr. Salka hezké gesto, pamatuji jak jsme to ve škole dostávali na lžičku. J.L. end

L. Turek 4.2.2021 8:57

Jen připomínka: Na kostku cukru (ne na lžičku) se v ČSR, poté v ruské okupační ("demokratické") zóně Německa s čtrnáctidenním odstupem kapala ne vakcína dr. Salka, kterou se očkovalo, která obsahovala mrtvý poliovirus a kterou se imunizovalo v USA, ale účinnější vakcína dr. Sabina, jež obsahovala oslabené živé polioviry, napřed typů 1 a 3, po dvou týdnech trochu dravější typ 2.

Sabinovu vakcínu v USA napřed neschválili a tak se vydal cestovat mezi systémy, do ruské koloniální říše, počínaje v ČSR. The rest is history.

P. Moravčík 4.2.2021 11:53

Tak na Slovensku sme to dostali na lyžičke. Bolo nám to jedno, hlavne, že nás nepichli :-). Možno si pán doktor cukor nechal do kávy. Sabinova vakcína by asi dnes tak ľahko neprešla, stalo sa, že po tomto type vakcíny zaznamenali v niekoľkých prípadoch, že atenuovaný vírus vo vakcíne "ožil" a vyvolal ochorenie. Preto aj to zdĺhavé zavádzanie do praxe. Sovieti (a s nimi aj my) sa s takými drobnosťami netrápili...

L. Turek 4.2.2021 9:05

Jen ještě jedna poznámka: opičí adenovirový vektor s covidovým spikem od Astra-Zeneca/Oxfordu se v očkovaných lidech nemoží (princip Salk), oslabené lidské adenovirové vektory s covidovým spikem od Gamalejova ústavu, 'Sputnik V' trochu ano (princip Sabin). Hádejme, čeho se snáz dá uvařit víc a co zřejmě vyvolá silnější imunní odpověď.

P. Moravčík 4.2.2021 14:50

Výhoda je skôr v tom, že stačí menšia dávka. Z hľadiska výroby je to bonus. Časť imunitného systému je však zaneprázdnená bojom s ďalším antigénom, prípadne adenovírus je likvidovaný následkom staršej infekcie a efektivita tvorby protilátok môže byť nižšia.

L. Písařík 4.2.2021 7:03

GB nečekala tak jako EU a vakcínu má. kdo umí, umí. Ne nadarmo se tvrdí, že Brusel je odkladištěm neschopných.

P. Lenc 4.2.2021 7:14

R^;-€R^

O. Musil 4.2.2021 7:18

Njn, EU vsadila na výrobce vakcíny z EU, ale ti jsou zatím výrazně pozadu nebo už jako v případě Francouzů kapitulovali. I ta Astra-Zeneca, která je asi nejevropštější, byla vyvinuta ve Velké Británii, která si na ní činí přednostní práva (vláda s Oxfordem spolupracovala už od jara). Zbývá německý CureVac, který bude nejdříve v létě.

L. Písařík 4.2.2021 13:27

Dík za informaci.

R. Vacek 4.2.2021 5:58

Takovou vakcínu Sputnik V vyrábějí i další firmy. Například ty indické 300 mil. dávek ročně.:-/

V. Církva 4.2.2021 7:58

To ale není demokraticá vakcína :-).

I když, přiznám se, čínskou bych taky nechtěl. Rozšířili to do světa a už jenom vydělávají, na rouškách, injekčních stříkačkách, zvýšení nákupu počítačů a ještě na vakcíně. Tu brát jen kdyby nebyla jiná možnost. Tak jako když si musíme kupovat v Číně vyrobené počítače, protože je jinde nikdo nevyrábí. Bohužel.

P. Moravčík 4.2.2021 11:56

Priznám sa, že ak by som sa už očkovať nechal, tak radšej Sputnikom 5 ako vakcínou Astra-Zeneca, tá je menej účinná. Ruskými vakcínami sa u nás očkovalo bežne a neboli problémy (výnimkou bol gamaglobulín, ale to bolo o niečom inom).

V. Petr 4.2.2021 13:15

Gamaglobulín?

Pokud vím, tak někdy v 70 letech byl problém s nějakou sovětskou "trojkombinací" pro očkování malých dětí, byla tady i nějaká úmrtí.

Přesto je Sputnik V v pořádku, nevím o nějakých komplikacích...

P. Moravčík 4.2.2021 14:57

Ten gamaglobulín sa doviezol asi okolo roku 1980, keď bol jeho nedostatok spôsobený výrobnými problémami s českým produktom (špičkovej kvality, mimochodom) a vyvolal lavínu anafylaktických reakcií. Pravdepodobne to súviselo s jeho čistotou, Rusi ho však zvládali bez komplikácií, asi sú zvyknutí na drastickejšie postupy:-). Ja osobne by som so Sputnikom tiež nemal problémy, prežil som aj ich atenuovanú vakcínu proti moru (podľa vyjadrenia infektológov veľmi kvalitnú).