25.4.2024 | Svátek má Marek


SVĚT: Už zblbli i burziáni

19.12.2020

Dosud nacházely myšlenky „bojovníků za lepší svět“ živnou půdu především na univerzitách, šířily se sdělovacími prostředky a zasahovaly do televizní a filmové tvorby. Nově však začaly ovlivňovat i burzovní trhy.

Největší ryze elektronický burzovní trh na světě NASDAQ zveřejnil počátkem prosince nová pravidla, která musí splňovat každá společnost, která na něm chce být kotovaná (zde). Obsahovala i jednu zásadní novinku. Tou je podmínka, podle které musí mít příslušná společnost ve svém představenstvu alespoň jednu ženu (respektive osobu, která se jako žena identifikuje) a nejméně jednu osobu reprezentující „nedostatečně zastoupenou menšinu“ nebo příslušníka LGBT. A pokud nikoho takového ve svém vrcholovém vedení mít nebude, musí ke strážcům „diverzity“ z NASDAQ na kobereček a vysvětlit jim proč.

Těm, co si ještě pamatují minulý režim i jinak, než že si tenkrát plácali na pískovišti bábovičky, tato podmínka jistě něco připomíná. Dobu, kdy se na „dobrý flek“ mohl dostat i kdejaký moula za podmínky, že měl v kapse stranickou legitimaci s pěticípkou. Jediný rozdíl je jen v tom, že NASDAQ nahrazuje požadavek na příslušnost stranickou požadavkem na příslušnost daného člověka k nějaké té „nedostatečně zastoupené menšině“.

Co si však počne firma, která nikoho patřičně „různorodého“ do představenstva nesežene? Pak jí asi nezbude, než aby se některý z bílých heterosexuálních členů jejího vedení obětoval a nechal se nachytat „in flagranti“ s nějakým svalnatcem. Nebo se prohlásil za „černou lesbu“. Tím by zabil hned tři mouchy jednou ranou. V představenstvu by totiž seděla jak „osoba, která se identifikuje jako žena“, tak příslušník (vlastně příslušnice) „nedostatečně zastoupené menšiny“, tak i někdo za LGBT. Z toho musí padnout na zadek i NASDAQ...

Je evidentní, že tímto požadavkem NASDAQ deformuje hospodářskou soutěž a poškozuje nejen nedostatečně „uvědomělé“ společnosti, ale i investory. Kvalitní firma se zajímavým podnikatelským záměrem a růstovým potenciálem se totiž nedostane na burzu jenom proto, že nebude mít správně „kádrově“ poskládané představenstvo. A naopak tam budou společnosti sotva průměrné, které ale vyslyší „volání doby“ a pro formu si do vedení posadí nějakou ženu a homosexuála. Investoři tak nebudou mít možnost vkládat svoje prostředky do firem, které řídí lidé znalí byznysu, ale pouze do těch, kde „správně“ pochopili význam pojmu „diverzita“. Zkuste hádat, které by jim zhodnotily investice lépe...

Pravidla NASDAQ ovšem ubližují i těm, kterým mají údajně pomáhat. Tedy ženám a příslušníkům menšin. Budou totiž muset neustále dokazovat, že nesedí v představenstvu jen proto, aby byla firma kotovaná na burze, ale že jejich dovednosti zastávané pozici opravdu odpovídají. Ty opravdu schopné, kteří nemají zapotřebí čelit neustálým narážkám, že na své židli sedí jen proto, aby firma splnila nějaký nesmyslný befel, to může i odradit. Na takto získaný flek mohou být totiž pyšní jedině ti, kteří by neměli bez sociálně inženýrské tlačenky šanci.

Podmínka „diverzity“ představenstva pro kotovaní společnosti na burze NASDAQ je tak dalším kamínkem zapadajícím do mozaiky postupné deformace kapitalismu a tržního hospodářství. Jako by nestačilo, že je trh ničen všelijakými dotacemi a černými dírami na peníze, jako je třeba Green Deal. Nohy mu podráží také tzv. „společensky odpovědné investování“ (zde), kdy se prostředky nevkládají tam, kde se mohou nejlépe zhodnotit, ale tam, kam určují sociální inženýři.

Zatím jsme se tomu, jak se nás tito lidé snaží převychovávat, dílem usmívali a dílem se nad tím pohoršovali. Kroutili jsme hlavou třeba nad stahováním „nevhodných“ filmů z distribuce (zde) a ťukali si na čelo při přejmenovávání některých potravin (zde). Jenomže to je úplné nic proti tomu, co nás čeká, jakmile začnou sociální inženýři plést svoji ideologii i do byznysu a deformovat tak volný trh. Jeden takový experiment zažila ostatně i naše země a jeho důsledky má velká část našinců ještě v živé paměti. Teď by to bylo horší. Hrozí totiž postupná likvidace kapitalismu v řadě nejvyspělejších ekonomik světa. A to už vážně přestává být legrace...

Převzato z blogu se souhlasem autorky