25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SVĚT: Trumpova nominace na Nobelovu cenu míru

Myslel jsem, že je to vtip, ale je to pravda. Ve světových médiích to způsobilo poprask. Vážně o tom česká média mlčí?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Valenta 14.9.2020 13:17

Co říkáte paní Lukešová na slova jedno z kandidátů, že v případě prohry ( jeho) to bude volební podvod.

P. Černý 14.9.2020 12:56

Navrhovat USA konkrétní kroky v tomto (ale i v jakémkoli jiném) rozsahu je značně ošidné. Pokud se nechceme považovat za ředitele Zeměkoule.

Ale je tu jeden zásadní fakt, ze kterého musí každý, kdo hodnotí současnou politiku USA a celého Západu vycházet. Dominantní postavení dolaru vyplývá z výsadního postavení ekonomiky USA na euroatlantickych trzich. Toto postavení USD umožňuje USA a zprostředkovaně i západním zemím takové věci, jako financovat rostoucí státní dluh a současně profitovat na inflaci. Pokud postavení dolaru jako světové rezervní měny náhle skončí, bude to mít zásadní dopad na politiku západních států. Sociální politikou počínaje, odlivem mozků konče.

Jedním z důvodů, proč by dolar mohl v historicky krátké době ztratit své postaveni, by mohl být rychlý rozvoj konkurenčního euroasijského trhu. K němu je to samozřejmě dlouhá cesta, která vede například přes takové záležitosti, jako je uvolnění kursu juanu. Ovšem je pravda, že všechny proticinske a protiruské sankce směřování k alternativnímu finančnímu trhu značně urychlují.

Nesmíme zapomínat ani faktor odlivu mozků a ochranarska opatřeni. Za několik let se může stát, že Čína zakáže vývoz svých nejmodernějších čipů na Západ.

P. Brich 14.9.2020 12:38

Je fakt, že při minulých volbách byli reportéři ČT upracovanější než volební štáb Clintonové. A jeli na plný ceres i v době, kdy už byly známy výsledky.

Rozdíl byl asi v tom, že volební štáb to dělal za peníze, kdežto reportéři ČT z lásky k USA. Patrně v této správné linii budou pokračovat. Tomu se říká uhlířská víra!!

J. Krynický 14.9.2020 12:24

Jak je to s tou prosperitou ve Švédsku?

P. Brich 14.9.2020 12:14

Za to, že aniž se narodil v USA, stal se jejich prezidentem. To je výkon hodný ocenění, ne?

V. Církva 14.9.2020 11:55

Jako fajn. Blokáda Británie za Napoleona posílila britský průmysl. Rusko se pak nedávno stalo víc závislým na čínských výrobcích (i tak už bylo) ale pravděpodobně i povzbudilo svoje zemědělce a výrobce. Co se týká Číny, zdá se, že ta už se dávno snaží být soběstačná, takže sice se její soběstačnost může i trochu urychlit ale mnohem víc je může zchladit omezení exportu. Jestli z toho Čína vyjde přece jen vítězně záleží i na okolním světě. Pokud by Evropa ochranu ekonomiky před Čínou podpořila a začala s postupným bojkotem a přetažení výroby zpět, a Asie začne bojovat proti silné Číně, může to Čínu značně přibrzdit. Nehrozí to právě proto, že se svět bojí jít cestou Trumpovy administrativy.

Co se týká odchodu od dolaru tam bych souhlasil, ten snad i hrozí, USA pak dolarový obchod jednoznačně vyhovuje. Na jakou měnu obchod s Čínou ale teda přejde? Bude s nimi někdo obchodovat v jejich měně, byl by proti sobě? Ale hlavně, pokud by USA bojkotovali Čínu nebude ten dluh narůstat. Můžou i vyvolat inflaci, staré dluhy tím odepsat.

Ale naprostý nesmysl je, že sankce vůči čínskýcm firmám povedou k technologickému zaostávání Západu. Historicky blokáda Británie pomohla k technologickému rozvoji Británie. Je neprosto jedno pokud by tu blokádu nastolila Británie nebo Francie. Pokud Západ nebude pokračovat v negativní obchodní bilanci s Čínou, bude muset začit pracovat a vyvíjet. Opravdu mi není jasný mechanismus, proč by blokování vyspělých čínských firem mělo způsobit zaostávání západních konkurentů. Jako kvůli konkurenci? Ta přece s dumpingovým zbožím z Číny nefunguje.

Tak jako tak, odkládat umravňování Číny a soběstačnost a oddlužení Západu nelze. Jaké promyšlené krokdy lze teda dělat?

L. Písařík 14.9.2020 11:46

doplňuji: mírumilovný muslimský tábor, který se vydal do Evropy, aby její obyvatele přesvědčil, že bůh je jen jeden a to jejich.

K. Keinkopf 14.9.2020 11:45

Tak snad těch blbů není tolik, aby to zajistilo Bidenovo vítězství. Ale jasně, je to Amerika, tam se může stát cokoliv.

T. Hraj 14.9.2020 11:41

Ano, plestinci už přestávají být hlavním faktorem. To je také jedna z největších Trumpových zásluh.

P. Havel 14.9.2020 11:34

Fanatismus nejhrubšího zrna... Na tom by se v hodinách logiky nebo občanské výchovy mohli vzdělávat deváťáci.

T. Hraj 14.9.2020 11:33

No, nevím, to je zajímavá kauzalita. Prosperita -> rabování. Ve Švýcarsku ani v Dánsku nikdo nerabuje.

P. Havel 14.9.2020 11:31

To jsou jen jedny z mnoha akcí, které mění tamější situaci. Vyhlašovat, že tam zavládá mír díky "státníkovi" D.T., je leda přáním jakési myšlenky. Jednotliví aktéři to zkrátka začínají hrát jinak, pod vlivem mnoha dalších faktorů, změna je Palestinci tím určujícím faktorem asi už nejsou.

M. Koutný 14.9.2020 11:21

Rozhodnou to bílí blbové.

J. Krynický 14.9.2020 11:15

Ano, proto se jich účastní rozmazlení frackové z dobře situovaných bílých rodin pod hlavičkou Antify a černí kriminálníci využívající záminky k drancování obchodů.

J. Krynický 14.9.2020 11:12

Jo a ti usilovně sledují zprávy ČT. Asi jim to překládá Google.

J. Krynický 14.9.2020 11:11

Pokud by to doslova nerozdýchali, tak tím líp.

L. Harvánek 14.9.2020 11:02

Po dlouhé době zase jedna rozumná nominace. Ti předchozí držitelé Nobelovy ceny za mír vůbec nic nedokázali a někteří ji dostali ještě dřív, než se nějaký skutečný a realizovatelný mír ve světě mohli pokusit.

P. Černý 14.9.2020 10:56

Nikoli. Jsou samozřejmě důkazem oné nebývalé prosperity, o které píšete.

T. Hraj 14.9.2020 10:30

Aha, takže rabování, vandalismus a ničení amerických symbolů (BLM a Antifou) jsou protestními akcemi vůči nespravedlivé Trumpově politice. Tak jste to myslel?

J. Chaloupka 14.9.2020 10:17

Černoši to nerozhodnou. Je jich jenom 13%.

P. Černý 14.9.2020 9:59

Nebývalá prosperita, která se projevuje sociálními nepokoji a protesty neslýchanými od dob vietnamské války? Pak je to tedy paradox. A velký.

H. Lukešová 14.9.2020 9:54

Každopádně dá-li Bůh či američtí voliči a Trump zvítězí ve volbách, propukne v USA občanská válka, neomarxističtí levičáci ANTIFA a nacisté z BLM nenechají vše jenom tak a budou dělat výtržnosti v amerických ulicích. To je hlavní rozdíl mezi pravičákem a levičákem. Pravičák respektuje výsledky voleb, levičák ne a chce tu svou "pravdu" prosadit jako jediný možný postoj. Proto ta neochota demokratů smířit se s porážkou Hillary a hledat důvody, proč prohrála a svádět vše na ruský vliv, který v USA ani není.

T. Hraj 14.9.2020 9:51

"rozkopal všechny bábovičky" - ano, nepřistoupil na poválečný(!) status quo, kdy USA poskytuje ochranu a výhodné obchodní podmínky partnerům, kteří se často ani netají se svým antiamerikanismem. Šlape do věcí, které byly údajně nezměnitelné (přesun ambasády do Jeruzaléma, utnutí peněz Hamasu, odstoupení od Pařížské dohody, změna tarifů s Evropou,Kanadou, Mexikem, Čínou, atd.)

A ty "nedomyšlené ochranářské opatření a ekonomické sankce" přinesly nebývalou prosperitu, navracení výroby a pracovních míst zpět do USA, rekordně nízkou nezaměstnanost (historicky nejnižší u black a latinos!)

Ale Nobelovu cenu by jim měl hodit na hlavu.

H. Lukešová 14.9.2020 9:51

Ty činy Trumpovy politiky, které jste vyjmenoval, jsou velmi velmi záslužné. Přesun ambasády do Jeruzaléma či likvidace teroristy Sulejmáního, již to jsou chválihodné činy, které je nutné náležitě ocenit.

H. Lukešová 14.9.2020 9:48

Nacista jste vy sám...

P. Černý 14.9.2020 9:48

Jistě nelze všechno svádět na Trumpa a jeho patku. Ale pokud Obamova administrativa zprofanovala politiku lidských práv tím, že je všude prosazovala ze vzduchu nebo s pomocí té nejhorší sebranky, která byla k mání, pak Trump zdiskreditoval politiku svobodného trhu. Změna kurzu ve vztahu k Číně se dá ještě pochopit jako součást vyjednávací taktiky. Ale politický nátlak na evropské státy s cílem prosadit ekonomicky nevýhodný dovoz stlačeného plynu, to už není liberální politika. To je parodie na ni. Rovněž odstoupení USA od klimatických dohod udělalo ze současné klimatické politiky EU absurdní chiméru a zdiskreditovalo i rozumná ekologická opatření na celém světě. Ekonomické sankce proti Rusku a Číně budou mít hlavní dopad mimo jiné v urychlení ztráty postaveni USD jako světové rezervní měny, což kromě jiného významně zhorší možnosti financování amerického státního dluhu a pasivní obchodní bilance. Sankce zaměřené proti technologicky vyspělým čínským firmám povedou k technologickému zaostávání jejich západních konkurentů. Dalo by se pokračovat. Pokud někdo na složité a komplexni problémy aplikuje jednoduchá řešení, obvykle je výsledkem parodie na původní záměry.

Tím ale nechci říci, že Biden by byl lepší než Trump. To proboha ne!

D. Zítko 14.9.2020 9:39

Cena je to dávno zdiskreditovaná některými držiteli, ale v tomto případě by to nebylo od věci. Ovšem nevím, jestli by to fandové demokratů a další lepšolidi rozdýchali..

V. Církva 14.9.2020 9:38

Možná bychom měli lidi častěji odkazovat na Overtonova okna. Ale především o slepých uličkách vývoje a že ne vždycky je to nové dobré Oni o tom vůdci progresivistů ví a záměrně ho posouvají.

My ostatní bychom si měli občas říct. Co by si o tomto jednání mysleli před 100, 1000 lety? Co by mohli o nás myslet za 100 let s historickým nadhledem.

Ale hlavně jaké můžou být důsledky našeho jednání pro budoucnost. Bude tato norma posledním posunutím Overtonova okna nebo bude ústupek následovat další požadavky? Pak by asi těžko mohla Evropa natrvalo přijímat miliony nevzdělaných Muslimů a především propagovat pozitivní diskriminaci různých menšin.

V. Církva 14.9.2020 9:24

Bohužel, to je popis dnešního světa. Pan Adler to napsal přesně.

V. Církva 14.9.2020 9:21

Máš argumenty a něco k věcy nebo jen urážky?! Pokud jen urážky vypadni!