7.8.2020 | Svátek má LadaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SVĚT: Trošku se v otroctví vyznatŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 39, poslední: 13.4.2018 13:00, přehled diskusí

Ježiš, co ti Němci blbnou? Přece normální:
Autor: J. Urban 043 Datum: 12.4.2018 13:55

šaríja.

http://www.faz.net/aktuell/gesellschaft/kriminalitaet/vater-festgenommen-kind-in-hamburger-innenstadt-erstochen-15538529.html

Re: Ježiš, co ti Němci blbnou? :
Autor: J. Kanioková Datum: 12.4.2018 19:30

Migrační krize by stála německé daňové poplatníky 1 000 000 000 000 eur - https://voiceofeurope.com/2018/04/the-migrant-crisis-could-cost-the-german-taxpayer-1000000000000-euros/#.Ws4IEiJmUi0.twitter

Hans Werner má smysl: To se musí změnit, abychom mohli zaplatit krizi uprchlíků - https://www.focus.de/finanzen/news/fluechtlingskrise-die-loesung-empfiehlt-star-oekonom-hans-werner-sinn_id_8739986.html?fbc=fb-shares

:-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))):
Autor: S. Netzer Datum: 12.4.2018 22:05

Hans Werner Sinn = "Hans Werner má smysl"

Re: Ježiš, co ti Němci blbnou? Přece normální:
Autor: K. Janyška Datum: 12.4.2018 20:58

To už ani Němci nejsou... Dzp.

Dodatek:
Autor: V. Lunák Datum: 12.4.2018 13:04

Slovo

otrok v západoevropských jazycích (slave, escravo, esclave, ...) pochází z

pojmu Slovan, neboť Slované především z jihovýchodní Evropy po mnoho

století byli takto obchodováni. Je s podivem, že to autor s ohledem na své rádoby historické výlety na toto téma neví.

Autor píše o něčem trochu jiném, toto se netýká:
Autor: P. Vaňura Datum: 12.4.2018 16:47

otroctví černochů na území USA!

Re: Autor píše o něčem trochu jiném, toto se netýká:
Autor: V. Lunák Datum: 13.4.2018 13:00

Autor píše, či se ptá, zda existuje nějaká vazba mezi Sklaven a Slaven v němčině. A existuje, a je to přesně ta, o které píši.

A ještě, snad přeci dobře víte, že Ulč obyvkle píše o několika, mnohdy spolu zcela nesouvisejících tématech.

Autor a jeho obvyklá kliše I:
Autor: V. Lunák Datum: 12.4.2018 13:03

Spor se přeci nevede v rovině toho, zda v USA pokračuje otroctví, to je pouze slaměný panák autora. Klíčový moment, který systematicky bílou většinu vytáčí, je odvěký rozpor mezi mýtem amerického snu a primárně rasismem, který vznikl v době otroctví a dále i po tomto období byl a je aktivně oficiální politikou živen - nakonec ještě intenzivněji než v období otroctví (minimálně do 40. let 20 st.). Rozpor je na individuální úrovni, neboť evidentně část obyvatelstva v otroctví a ani po něm nemohla usilovat o iluzi amerického snu. Na agregátní úrovni jde o klíčový rozpor v tom ohledu, že mýtus USA nedovede do dnešního dne připustit, jak důležité otroctví pro USA ekonomicky bylo, místo toho se obrací k iluzi amerického snu jako motoru ekonomického rozvoje. V tom jí pomáhá i mnoho ekonomů, kteří odmítají vidět doloženou rostoucí produktivitu amerického Jihu do občasnké války a jeho provázanost s průmyslem na Severu. Nakonec celá relativizace je dobře patrná i v oblíbeném přirovnání otroctví k prvotnímu hříchu. Ten nakonec moc nevadí, že? Zaprvé se odehrál dávno a zadruhé bychom tu bez něj vlastně ani nebyli.

Jasná je zde i souvislost s mýtem občasnké války, který Ulč zdatně replikuje. Podstatou občasnké války nebylo úsilí Severu zrušit otroctví, ale snaha Jihu otroctví expandovat do dalších států. Lincoln nejdřív vůbec nebyl pro okamžité zrušení otroctví, během války pak ano, ale ne pro rovnoprávnost. Ta nakonec měla minimální podporu na Severu obecně. V momentě, kdy dospěl k požadavku rovnoprávnosti, mimo jiné i na základě velké ochoty prchajících otroků bojovat na straně Severu, skončil s kulkou v hlavě.

Pokud jde o obchod s otroky, v některých částech Afriky (západní) byl již zaveden, v jiných byl zaveden až Evropany (střední). Rozhodně však nelze věc vidět tak, že existoval jakýsi rezervoár otroků, ze kterého najednou začali brát i Evropané. Naopak tito byli z velké většiny získání v Evropanech podporovaných konfliktech mezi jednotlivými kmeny/etniky.

Historici odhadují,:
Autor: P. Vaňura Datum: 12.4.2018 13:35

že od roku 650 po 60. léta 20. století bylo arabskými otrokáři zotročeno 10 až 18 milionů lidí z Evropy, Asie a Afriky. Vztah k černochům byl pohrdavý. Například arabský básník v 7. století napsal: "Černoši nevydělávají své obnosy dobrými skutky a nemají dobrou pověst, děti páchnoucí núbijské černě - Bůh do jejich pleti nevložil žádné světlo!" Již od 7 století byli černí otroci využíváni na jihu dnešního Iráku k práci na plantážích cukrové třtiny. V druhé polovině 9 století se vzbouřili v rebelii, která si vyžádala půl milionu obětí. Poté Arabové usoudili, že černí otroci by neměli být soustředěni ve velkých skupinách. Arabský obchod s černými otroky pokračoval od r. 652 (první zprávy) až hluboko do 20 století!

Když první Evropané, Livingstone (1855-1971) a Stanley (1869-1889) pronikli do střední Afriky, oblasti, předtím Evropanům neznámé, byli zděšeni rozsahem nájezdů arabských otrokářů.

Pokud jde o Evropany, ti se na pobřeží (nikde jinde!) prostě přidali jako další zákazníci k dlouho již fungujícícímu africkému obchodu s černochy, otroctví byl už na většině území běžný stav. Jistě, noví zákazníci podnítili zájem místních náčelníků o toto dobře prodejné "zboží," kromě otroků totiž často neměli Evropanům co nabídnout! Na druhé straně, v případě primitivnějších kmenů, možnost prodat zajatce do otroctví zabránila jejich zabití, což se dělo předtím...

Re: Historici odhadují,:
Autor: V. Lunák Datum: 12.4.2018 13:52

Střední Afrikou se v tomto kontextu myslí střední pobřežní část, je přeci jasné, že Portugalci nezačali v této oblasti v 15. století obchodovat od středu kontinentu.

Neplatí tedy teze, že otroctví bylo na většině území (z pohledu obchodů Evropanů) faktem, konkrétně z této oblasti pocházela až polovina zobchodovaných lidí. Současný minimální odhad zobchodovaného množství Evropany je 12,5 milionů lidí, to je odhad, který již nepočítá s ilegálním obchodem po většinu 19. století a rovněž to samozřejmě nepředstavuje celkovou ztrátu, protože nelze věrohodně ani odhadnout, kolik zadržených nepřežilo, než se dostalo na palubu. Nicméně i vztažení těch 12,5 milionů k časovému úseku jasně ukazuje na mnohem vyšší intenzitu obchodu s porovnáním s dříve existujicím arabským obchodem.

Mimochodem po jistou dobu obchodovali arabové jak s černochy tak Slovany a obě skupiny považovali pochopitelně za podřadné. Hlavní vysvětlení té doby, nakonec některými udržováno do dnešních dnů, bylo klimatického původu. Jedni byli příliš z jihu a druzí příliš ze severu, tudíž ve výsledku stejně zdegenerovaní.

Velmi se pletete, ceník otrokyň mluví jasně, běloška:
Autor: P. Vaňura Datum: 12.4.2018 16:25

byla mnohonásobně dražší, než černoška.

Re: Velmi se pletete, ceník otrokyň mluví jasně, běloška:
Autor: V. Lunák Datum: 12.4.2018 17:11

Já nemluvím o ceně, mluvím o předsudcích, které sloužily k ospravedlnění obchodu s těmi kterými národy.

Myslím, že hlavní předsudek byl muslim-nemuslim:
Autor: P. Vaňura Datum: 12.4.2018 17:31

Jinak, islám považoval a dokonce někde pořád považuje, považuje otroctví za normální stav.

Re: Myslím, že hlavní předsudek byl muslim-nemuslim:
Autor: V. Lunák Datum: 13.4.2018 12:56

Předsudky tomu říkáme my. Nikomu není vidět do hlavy, takže nikdy není zcela zřejmé, zda tomu dotyčný opravdu věřil, či to pouze použil jako účelovou omluvu/zdůvodnění. V zásadě všechny se pak přenášely v čase. S tím klimatickým vysvětlením byl první Aristoteles, alespoň pokud jde o zdokumentované prvenství.

Z hlediska Evropanů nebylo důležité, kolik černochů:
Autor: P. Vaňura Datum: 12.4.2018 16:37

zemřelo v kmenových válkách. Oni totiž neznali ani počátkem 19 století nic, co bylo dále, než 60 km od břehu moře. Dokonce i budovy, kde byli otroci drženi předtím, než byli dopraveni na lodě, patřily většinou černochům. Místní vládci obchod s Evropany regulovali tak, aby měli dostatek otroků pro potřeby vlastní ekonomiky. Jinak, tito vládci měli na pokračování obchodu s otroky, prodávanými komukoliv, eminentní zájem a provozovali jej např. ještě koncem 19 století navzdory odporu Britů.

Obávám se, že těch 12,5 milionů Evropany zavlečených otroků je přehnaný odhad, reálnější je dříve uváděných 8 milionů.

Mimochodem, počet 10 milionů černochů, kteří se měli stát obětí vlády krále Leopolda v Kongu je naprostá lež šířená Angličany, kteří by se rádi této kolonie zmocnili sami... Vláda krále Leopolda byla sice brutální ale v žádném případě ne genocidni.

Re: Z hlediska Evropanů nebylo důležité, kolik černochů:
Autor: V. Lunák Datum: 12.4.2018 17:20

Nemám v plánu rozšiřovat téma, takže ke Kongu se vyjadřovat nebudu.

Všechna klíčová místa, věznice, byla spravována Evropany, jednoznačně na zlatém pobřeží a Cape Coast, ale rovněž v Angole či také na Cacheu či Gambii.

Nenarážel jsem na oběti kmenových válek, ale na to, že zajatci byli často přepravováni na pobřeží hodně z vnitrozemí (proto také ve střední Africe, myšleno uvnitř kontinetu, se mohli v 19. stol. setkat s otroctvím) a vězněni na pobřeží mohli být klidně až rok.

No, odhady jdou od 10 do 20 milionů, ten poslední konsensus 12,5 milionů vychází z poměrně podrobného výzkumu, který mapoval přímo konkrétní cesty přes Atlantik. Pochopitelně však takový výzkum nemohl mapovat cesty v době, kdy již byly ilegální. Z toho důvodu považuji za pravděpodobné, že reálný počet přepravených byl vyšší než 12,5 mil.

Podotýkám, že kromě rozsáhlého obchodu se slovanskými:
Autor: P. Vaňura Datum: 12.4.2018 11:14

otroky v 8-11 století, zotročili muslimští severoafričtí piráti kolem 1,25 milionu evropských křesťaských otroků v průběhu let 1530-1780. Evropští otroci byli třeba v Alžíru používáni na těžké práce ještě roku 1815. Otroci pocházeli z menší části z pirátských přepadů ve Středozemním moři ale i v Atlantiku, z větší části z nájezdů na severní pobřeží Středozemního moře, v důsledku čehož bylu opuštěny celé oblasti. Muslimové obšas útočili i v Kanálu La Mance a dokonce i v Irsku a na Islandu. V důsledku toho vedli muslimové dvě války dokonce s USA, které jim po r. 1800 odmítli platit výpalné. Konec útokům učinilo až francouzské obsazení Alžíru r. 1830!!!

Jinak, v samé Africe ještě kolem r. 1900 pracovalo na plantážích v tehdy ještě samostatné Nigérii na 2 miliony černých otroků. Konec otroctví učinila až britská koliniální nadvláda!

Obecně, černí a arabští otrokáři nalezli poté, co Evropané přestali jejich otroky kupovat, řešení ve zvýšeném exportu otroků do muslimského světa!

Re: Podotýkám, že kromě rozsáhlého obchodu se slovanskými:
Autor: V. Lunák Datum: 12.4.2018 17:22

V roce 1900 byla Nigérie dávno pod Britskou kontrolou.

Nebyla:
Autor: P. Vaňura Datum: 12.4.2018 17:42

https://en.wikipedia.org/wiki/Sokoto_Caliphate

https://en.wikipedia.org/wiki/Southern_Nigeria_Protectorate

The colonial period proper in Nigeria lasted from 1900 to 1960, after which Nigeria gained its independence.

Tentokrát se značně mýlíte.:
Autor: A. Alda Datum: 12.4.2018 10:54

V České království bylo otroctví zakázáno už ve středověku - už ve 13. století se nevyskytovalo. Na celoevropské úrovni prosadil zákaz otroctví až kníže Metternich na Vídeňském kongresu v roce 1815, a to proti značnému odporu Angličanů, kteří chtěli zachovat zámořský obchod s otroky.

Podotýkám ovšem, že Angličané sami zrušili otroctví:
Autor: P. Vaňura Datum: 12.4.2018 11:17

v letech 1837-1838 a to dokonce i na území svých kolonií!

Tedy o generaci později, že...:
Autor: A. Alda Datum: 12.4.2018 11:19

Souhlas pane Ulči, jako téměř vždy. Ameriku - a:
Autor: J. Fridrich Datum: 12.4.2018 9:59

Souhlas pane Ulči, jako téměř vždy. Ameriku - a nejen ji, znáte velmi dobře a dokážete vyvozovat správné závěry z dění, které ve světě nyní probíhá i když není příliš radostné..

Koukejte se raději vyznat v kompozitivní teorii. Ona důvody :
Autor: K. Janyška Datum: 12.4.2018 8:52

otroctví a jeho existenci vědecky zdůvodňuje a popisuje. Všechno souvisí s civilizační úrovní lidí...Dzp.

Re: Koukejte se raději vyznat v kompozitivní teorii. Ona důvody :
Autor: J. Lepka Datum: 12.4.2018 9:56

Jo a jak popisuje existenci otroků u mravenců?

Mravenci se kompozitní teorie nezajímá. Ti se řídí :
Autor: P. Vaňura Datum: 12.4.2018 11:18

dědičnými instinkty!

Re: Mravenci se kompozitní teorie nezajímá. Ti se řídí :
Autor: K. Janyška Datum: 12.4.2018 11:43

Ano, jsou to ony. Ale mravenci se kompozitivní teorie nezabývá... Dzp.

Re: Mravenci se kompozitní teorie nezajímá. Ti se řídí :
Autor: J. Lepka Datum: 12.4.2018 12:27

Ovšem lidé se dědičnými instinkty nezabývají, že?

Pane Ulci.obcanska valka:
Autor: P. Sulc Datum: 12.4.2018 3:41

nebylo valka za zruseni otroctvi, ale za udrzeni celistvosti Unie.

A V Saudske Arabii bylo otroctvi zruseno az v r. 1956, bylo to tehda i v radiu.

Re: Pane Ulci.obcanska valka:
Autor: R. Langer Datum: 12.4.2018 7:51

Ono všechno souvisí se vším, otrokářský jih se chtěl odtrhnout od průmyslového severu a chtěl větší autonomii. A ano, otrokářství nebylo primárním iniciátorem tohoto konfliktu, ale významně ho potom ovlivňovalo.