19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

SVĚT: Svět zastavila panika, ne virus

Virus je méně nebezpečný než informační mlha kolem něho – Západ by se měl probudit a připravit na těžší situace.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Eugel 16.3.2020 11:33

Takto Vám přeji kontakt a zkušenost s Holanďanama, Belgičanama. Jako Italové. Nezodpovědná čuňata.

J. Kanioková 16.3.2020 17:45

Mějme na paměti kde a kdy (snad už 17. listopadu 2019) se koronavirus poprvé objevil

No a co dělali Češi? Hurá na lyže do Itálie, pitomcic!

J. Jurax 16.3.2020 18:36

No jo, ono do Číny je to na lyže daleko.

Podle Wiki pandemie COVID-19 v Itálii začala 31. ledna, kdy byli dva čínští turisté v Římě pozitivně testováni na virus SARS-CoV-2. A v Římě se nelyžuje.

J. Ptáček 16.3.2020 19:48

Svatá pravda, paní. I mezi Čechy je spousta pitomců. Dole i nahoře. Někdo hrdinně lyžuje v nemocné Itálii, jiný poníženě muchlá čepici v ještě více postižené Číně.

D. Polanský 16.3.2020 9:28

Pokud jde o vědeckotechnologickou složku, tak jak to myslíte vy, vznikly by jenom noví úředníci, orgány, komise, podkomise, rozdělovači dotací. VT vývoj si vždy šel svoji cestou, spíš jde o to, aby mu úředníci neházeli klacky pod nohy, stanovováním různých nekvalifikovaných limitů (pohledem z okna), viz např. vývoj automobilů. I bez úředníků se spotřeba snižovala, jednoduše zde fungoval a funguje trh.

M. Valenta 16.3.2020 9:27

Celkem souhlas až na to nasazování psí hlavy Merklové. Ta totiž neřekla nic jiného než tady sám autor píše. A to že virus může projít většinou populace aniž by byl odhalen.

D. Polanský 16.3.2020 9:31

Ovšem vypustila určitá čísla na základě určitého (matematického) modelu, ale neřekla jak byly nastaveny parametry tohoto modelu. Model bez sdělení parametrů je hlásání bludů.

R. Benýšek 16.3.2020 9:16

Jsem rád, že nejsem jediný, kdo má na věc podobný názor jako tedy i pan Guttman, jak zjišťuji. Jinak jsem mezi svými známými v tom naprostý exot - byť, pravda, mnozí z nich se bojí jen pusou, zatímco se chovají (vůči možnému nakažení se a přenášení nákazy) významně rizikověji nežli já, který tuto nemoc hrubě podceňuji. Dle mne, pokud přestaneme sčítat hrušky s jablky, vyjde nám, že tato nemoc jistě není nakažlivější nežli každoroční chřipka, a pravděpodobně ani ne smrtnější. Takže by měla stačit stejná opatření jako při běžné chřipkové epidemii (mimochodem, toto podle čísel, která při momentální mediální panice rozhodně nebudou podsazená, ještě žádná epidemie, natož pandemie není). Pro ty, co tvrdí, že zdaleka nikoli, mám návrh: Dělejme tedy stejná opatření i zimu co zimu u chřipky, tak jistě zachráníme mnoho životů (lidí, kteří tak při svém stáří a zdravotním stavu budou moci zemřít na něco jiného). A pro ty, co křičí, že stojí za to zachrańovat každý život, mladý či starý, ještě jedno srovnání, dle mne nikoli demagogické: Teď zemřela Eva Pilarová, 80letá paní. Dle dosavadních, ještě loni platných, převládajících názorů, měla na to věk (hádám, že průměrný věk dožití u žen v ČR nebude o mnoho více, pokud vůbec více). Nevím, na co přesně zemřela, jistě nakonec na selhání některého životně důležitého orgánu. Ale hádám, že pokud by jednou z těch závěrečných zdravotních komplikací byla chřipka, rýma, či jiná mediálně nezajímavá nakažlivá nemoc, nikdo by se nad tím nepozastavoval. Ale pokud by se na tu poslední chvíli stačila nakazit koronavirem (na který, předpokládám, ale nijak testovaná nebyla), tak mnozí by ječeli, ó jaká hrůza, první oběť koronaviru (pro ty mám informaci, že statisticky nějaká nejen první oběť dříve čí později být musí - kdyby nebyla za celou dobu vůbec žádná, bylo by to dost divné), a jak dlouho by tady bez toho ještě mohla být (no, jak dlouho asi).

R. Benýšek 16.3.2020 9:17

Nicméně, i bez nákažení se nemohla mít normální pohřeb (což by při jen protichřipkových opatřeních mít mohla), a s trochou nadsázky může být ráda, že neskončí narychlo pohřbená v hromadném hrobě, zasypaná vápnem - když podle některých (ale zajímavě, že je některých, zatímco jiných vůbec) těch opatření tu máme něco jako mor ve středověku.

T. Kohout 16.3.2020 8:24

Mix racionálního a iracionálního. Asi typický příklad toho, že žádný člověk není jen racionální nebo iracionální, že to je mix oboujího.

T. Kohout 16.3.2020 8:30

Abych vyjasnil: čím víc ideologie tím miň racionálna. Jako obvykle.

D. Polanský 16.3.2020 8:04

Trochu jiný pohled, ale na Západ bych tolik nevěřil, lidé tam žijí příliš v blahobytu. Vždyť to znáte jak civilizace, kde byl blahobyt skončily, viz kdysi Antický svět pod atakem barbarů, Čína, pak kus Asie pod atakem Džingischána. Také Turci si zařadili a docela úspěšně. Konstantinopol již také dlouho nemáme.

Š. Hašek 16.3.2020 7:58

Pane Guttmanne,

hodně citové, osobní.

Já to vidím malinko jinak. A bez těch velkých emocí.

Co jste myslel tím, že Západ má využít svoji technickou a morální nadřazenost nad Východem a Jihem???

Chápu, že von Leyen se cítí technicky i morálně nadřazena pomalu všemu na Zemi. Pocity ovšem nebývají fakta. Nejen matematici to dobře vědí.

D. Polanský 16.3.2020 8:05

Von Leyen je ženská a navíc vysoko postavená úřednice, což automaticky generuje slepici.

J. Vintr 16.3.2020 8:08

Neurážejte prosím slepice ...

J. Svozil 16.3.2020 8:38

Samozrejme pan

Hašek to vidi jinak jako vlastne vse Ja bych vas Hasku prirovnal k mudrci sveta a to nemusim psat kdo to je

V. Kain 16.3.2020 9:23

Pan Guttmann se vyjádřil naprosto přesně,tak proč ten ?Vysoká porodnost na jihu a nedodržování hygienických podmínek na východě.To je přece jasné.

J. Minarčík 16.3.2020 7:56

Přisuzovat coronu Číňanům,když se tam nasačkovaly všechni výrobci léků včetně jejich výzkumů mi připadá stejný fanatismus jako u Hrušinkého zakleknutí Babišem,to jsem antikomoušem tělem i duší,chřipka-u erudovaného člověka bych to nečekal,pokud není cynikem,ale budiž-celkově mi ten článek připadá jako fakenews nebo se ten odborník probudil po opici s rukou v nočníku!

P. Lenc 16.3.2020 7:13

Ćlánek burcující, dík za něj.

Š. Hašek 16.3.2020 8:01

Článek rozčileného kritika naší vlády a našich opatření.

"Nepanikář" Hřib měnil názvy ulic ..... mohl objednávat roušky. Teď je podobným "chytrolínem", jako pan Guttmann.

J. Svozil 16.3.2020 8:40

Ale kdepak chytrolin je nejvice zde nejaky pan

Š. Hašek !!!!!

V. Církva 16.3.2020 6:34

Tak nadpis a začátek se mi nelíbil, konec už víc. Pokud tento coronavirus nezmutuje, nebude mrtvých víc než 5% nakažených (v Itálii zatím 10%) takže odhadem pod 2.5% populace.

Nicméně představte si, že jste člověk kolem 60 let s vysokým tlakem a vaše dítě či vnuk je astmatik. Navíc mi není jedno když 250tisíc spoluobčanů zemře. Pokud by byla vyspělá společnost na takové věci připravena, bude mít krizový plán DOSTATEK RESPIRÁTORŮ, MIMOPLICNÍCH VENTILACÍ, vyřešeno zásobování, pokud budou karantény a systémy jak rychle vyrobit montované nemocnice nebo přeměnit hotely v nemocnice jsem klidnější. A jak se v článku píše schopnosti si vše vyrobit. Nic z toho dnešní Západ nemá. Proto jsou v Italských nemocnicích takové hrůzy. Jasně už jsem se přistihl Čínu chválit za zachycení epidemie. A pak jsem četl o Tchajwanu, který to zvládá mnohem líp.

Pak má autor pravdu, nejde o Čínu která lže a kašle na lidi a možná skutečně virus uvolnili, prostě v Asii to lidé zvládají líp. Coronavirus by měl sloužit hlavně k tomu, že je to jedna z šancí (i když moc nevěřím) aby se Západ vzpamatoval. Má ještě pořád hodně trumfů, když začne vracet průmysl do Evropy, vytvoří krizové plány pro války, pandemie, decentralizuje a konečně jasně řekne že zaostalý Islám do Evropy nepatří, křesťanství pak ano, komunismus taky ne, modernismus s feminismem, homosexualismem taky ne, podporovat Tchajwan místo Číny a děti začnou studovat smysluplné obory a pracovat je ještě šance dát věci do pořádku. Jinak bude budoucnost v Asii, pokud se vrátí k Budhistickým kořenům. Státy se spojí proti Číně, nebo Čína opustí komunismus.

J. Kraus 16.3.2020 9:22

Komunismus je dítětem západní Evropy, tedy Německa. Můžeme sledovat, jak právě dokončuje, ve spojení s islámem, vítězný boj proti křesťanství. Rusko byla oběť, násilně komunismem přiškrcená, a nakazila jím i Čínu. Teď se to Západu vrací i s úroky. Co se týče vracení průmyslu na Západ, potíž je v tom, že zatím si Číňan vše nejen osvojil, ale při tom osvojení často i vylepšil. Číňan, na rozdíl od současného zápaďana, je vlastenec a to mu dává nadšení a sílu, zvlášť když ještě jeho prarodiče chodili bosi ve slaměných šatech.

Čínský komunista o tom koronaviru jistě od začátku věděl něco velmi nepříjemného, jinak by nereagoval tak drasticky, nechal by tomu volný průběh jako B.Johnson, mediálně by to tak nerozmáznul a v důsledku nepoškodil čínské hospodářství i obraz Číny ve světě. Nebo to byl (je) pouze jeden z předem promyšlených tahů na šachovnici? Západ vše může brát jako dosti mírnou zátěžovou zkoušku nebo jako ochrannou injekci před chorobami mnohem drsnějšími.

J. Jurax 16.3.2020 18:46

Jen detail - pravíte, že pokud by byla vyspělá společnost na takové věci připravena, bude mít krizový plán DOSTATEK RESPIRÁTORŮ, MIMOPLICNÍCH VENTILACÍ etc.

Jenže byla-li by takto připravena, tak příští pandemie bude dýmějový mor nebo tak něco, nejlíp odolný proti antibiotikům, kde respirátory a mimoplicní ventilace nejsou třeba. Zato by byl nedostatek prášku na hubení blech.

Věci fungují zlomyslně.

I. Krahula 16.3.2020 6:25

Opravdu mnoho povyku kvůli banalitě.Proč také řešit bezpečnost automobilů kvůli zcela zanedbatelnému počtu 547 mrtvých za rok. Stejně všichni zemřem.

V. Církva 16.3.2020 6:39

Přesně, vždyť jde jen o reálné nebezpečí cca 100..250 tis.mrtvých, víc to asi nebude. Stačí se jen smířit s tím, že nejsou respirátory ani mimoplicní ventilace, takže třeba v Itálii méně nadějné případy odpojí a dají nadějnějším, ani neví jestli přežijí. Je to jen o personálu nemocnic, který se musí naučit přítomnosti smrti a lidé tomu, že na ně ošetření nedojde. Tak jak v rozvojových zemích, kde už si zvykli.

J. Pokoutný 16.3.2020 7:52

Prostě se v nouzi vracíme k tomu, co naši předkové prováděli v dobách podobných katastrof. Např. Inuité prý v dobách dlouhých bouří, když došlo jídlo, vynášeli nejprve do "dlouhé noci" malé děti (náročná péče), pak odcházeli staří, a nakonec z kmene zůstali ti nejzdravější a nejplodnější, u nichž byla největší šance, že dokáží kmen obnovit. Než mi kdo začne nadávat, jsem z těch, kdo by vzhledem k věku "odešli do dlouhé noci". Tož tak.

L. Písařík 16.3.2020 6:18

Dík za poučení. To, že na chřipku umírá více nemocných mně úplně uklidnilo. Nedávno někdo psal, jak rouška nepomáhá k ochraně před virem a hle, policajti, hasiči i zdravotníci na hraničních přechodech nosí roušky? Proč?

J. Berger 16.3.2020 4:35

Autor je biochemik, tedy asi o problému ví o něco víc, než politici.

V. Církva 16.3.2020 6:47

A já zas měl ve škole statistiku a dynamické systémy. Takže mi hrůza italských lékařů, kteří musí odpojovat od přístrojů kvůli nadějnějším připadá reálná a nepěkná. Jinak u nás máme 3*1milion/100tis = 300 přístrojů pro mimoplicní ventilaci. V Itálii je zatím (doufám, že to nebude horší) potřebuje cca 1600lidí, na počet obyvatel tak asi těch 300. Pak má smysl omezovat nárůst nemoci.

Ale jistě v Africe na hlad umírá víc lidí a v Sýrii na válku možná víc než bude v Itálii na koronavirus.