29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

SVĚT: Summitománie

Setkání amerického prezidenta Joea Bidena s ruským prezidentem Vladimirem Putinem je politickou chybou prezidenta amerického a propagandistickým vítězstvím prezidenta ruského.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Navrátil 18.6.2021 19:47

Mohl by sdělit autor jediný důvod, proč by Rusko mělo Ukrajině sponzorovat dodávky ropy a plynu? Ukrajina odmítá na svých hranicích instalovat měřiče a krade z potrubí ve velkém dodávky pro západní Evropu. Mezinárodní soud potvrdil, že Rusko musí nasmlouvané množství plynu do plynovodu dodávat, i když ho Ukrajina odebírá a neplatí. Smlouva o tranzitu zanedlouho končí a Ukrajina si trubky může nechat zrezivět. Za to ovšem Rusko nemůže, to je dílo mafiánského benderovského režimu.

V. Podracký 18.6.2021 15:32

Panu Jochovi bych podepsal jen poslední větu. Jinak pan Joch vězí hluboko v komunistické době a vede studenou válku. Domnívá se mylně, že jde o ideologii, o boj za lidská práva a proti komunismu. Komunismus není v Rusku, ale v Americe. Biden je více komunistou než Putin. Nejsou to ideoví soupeři. Putin nemá tu ideovou sílu jak měli komunisté, hájí jen sebe. Setkání je setkáním dvou hráčů, kteří vedou boj o trhy a o zdroje. Ideologie je jen nástrojem tohoto boje (pokud se vůbec vyskytne). Jde o prachy.

V. Novák 18.6.2021 14:51

Panu autorovi zjevně nedocvaklo, že NS2 je výhodný pro Rusko i Německo (a přes ně i pro nás) - a UDSA je do něho ajnwvajdraj.

Ale dobře, že i takoví mají svobodu projevu. Aspoň zjistíme předem, co jsou zač. A můžeme se na ně připravit a nebýt zaskočeni.

"Kdo je připraven, nebývá překvapen!"

R. Fiala 18.6.2021 14:48

Pana Jocha jindy tak střízlivého a dobře informovaného zřejmě popadá amok. Návod k násilné sabotáži na plynovodu NS 2 ve stylu Bibiho Izraele je toho smutné svědectví. Naštěstí nerozhoduje o americké, ruské ba ani české zahraniční politice ale nějaký vliv jistě má.

V. Navrátil 18.6.2021 21:25

̈Pan Joch se zřejmě pomátl. Něco tak buransky nebezpečného jsem ještě nečetl.

V. Loula 18.6.2021 14:09

Přímo jsem se otřásl při čtení slov: Kdyby byla vůle, tak by NordStream II vyletěl do povětří. Ale chce to tu vůli. Jinými slovy, pan Joch považuje nejen za přijatelné, ale přímo za žádoucí, teroristické útoky na technická zařízení jiných států.

Čili Rusové ty Vrbětice vyhodili do povětří naprosto v pořádku, protože se jim nelíbílo, že se odtud dodávaly zbraně na Ukrajinu.

Nebo podle pana Jocha Rusové nesmí, ale my můžeme?

Nějak tomu nerozumím.

V. Podracký 18.6.2021 15:34

Přesně tak

A. Renjascu 18.6.2021 13:17

Článek příliš zjednodušující a jednostranný, ale závěr zajímavý. Západ totiž neprohrává kvůli síle Ruska či Číny, ale kvůli opuštění hodnot, které jej dovedly na vrchol. Jak už to tak často bývá, když se někdo dostane na vrchol, tak získá pocit, že již nemusí dělat ty věci, které jej na ten vrchol dostaly. Proto západ chřadne, proto si vnitřně nevěří (nevěří v ty hodnoty, které v současnosti prosazuje) a proto musí proti vlastním obyvatelům salámovou metodou zavádět opatření, kterými se až příliš začíná podobat těm, které kritizuje a vůči kterým se vymezuje. O čilém byznysu, který s těmito mocnostmi provozuje ani nemluvě.

P. Hák 18.6.2021 14:10

Zajímavá myšlenka, a do značné míry asi pravdivá.

Platí také "Co nás dostalo nahoru, to nás zničí" - pravidlo evoluce... Západ dostala nahoru tolerance k pestrosti a svoboda pro netypické jedince... jenže ti se teď obrátili proti společnosti.

A ještě Parkinson: "Úspěch přináší růst. Růst přináší zvyšování složitosti. Složitost přináší rozklad."

Vysoce mezinárodně úspěšný SSSR se rozpadl zevnitř, a začal se rozpadat v 70. letech, kdy se zdálo, že vítězí. Přišel byrokratický úpadek.

A. Renjascu 18.6.2021 14:26

Parkinson je super! S tou tolerancí si však dovoluji polemizovat, protože ji nelze vyjmout sólo z hodnot, které západu přinesly neskutečný úspěch. Tolerance samozřejmě patří mezi tyto hodnoty, ale jen tehdy, když je zasazena do celkového balíku hodnot "původního" západu. Čili žádná bezbřehá tolerance, ale tolerance v rámci přijatých hodnot. Tyto hodnoty bychom mohli označit jako židokřesťanská morálka či jste-li věřící, tak zbožnost, řecká filosofie či jste-li ateista věda a římské právo. Právě převzetí a kultivace těchto hodnot přineslo západu jeho úspěch a opuštění těchto hodnot (morálky kvůli bezbřehé toleranci, vědy kvůli pocitům a práva kvůli aktivistům) přináší západu jeho současný úpadek, který se projevuje ve všech oblastech (kultura, ekonomika, rodina, svoboda, demokracie...).

P. Hák 18.6.2021 15:48

Nejsme ve sporu. Právě ten zbytek balíku hodnot chybí... Tolerance a svoboda byly vyvažovány morálkou. Když morálka chybí, resp. když se společnost vzdá vynucování dodržování pravidel, zvrhne se svoboda ve zvůli. Individualismus je fajn, pokud se nepřežene.

Křesťanství sehrálo nesmírně pozitivní roli, hlavně v protestantské formě.

A. Renjascu 18.6.2021 16:04

Ok

V. Loula 18.6.2021 16:31

Trochu bych polemizoval s vaší poslední větou. Křestanství hrálo positivní roli v době, kdy býti křestanem znamenalo nebezpečí býti předhozen lvům. O tisíc let později, v době, kdy býti katolickým hodnostářem znamenalo (na tehdejší dobu) nebývalé výhody ( osvobození od roboty, od vojny, relativně zajištěný život) a kdy katolicismus byl státním náboženstvím, již tak positivní roli nehrálo.

A. Renjascu 18.6.2021 17:12

Proto pan Hák zdůrazňuje protestantismus, který zvláště v Anglii a Holandsku sehrál pozitivní roli v přístupu k práci, vzdělávání a skromnosti. Jinak s vámi samozřejmě souhlasím.

P. Hák 18.6.2021 19:34

To je trochu zjednodušené vidění, řekl bych. Především křesťanství nejsou kněží, ale soubor nějakých pravidel a zásad.

Za druhé nelze takhle ostře rozdělit "házení lvům" a rozežrané katolické státní preláty... a nic kromě toho. V raném středověku církev paradoxně udržela zbytky antické vzdělanosti, kterou formálně odmítala, takže pád do barbarství nebyl úplný.

Za třetí jsem zmínil protestanty. Vznik demokratického kapitalismu je s protestantskými hodnotami (uměřenost, pracovitost, vzdělání, respekt k individualitě, odložená spotřeba) jednoznačně spojen.

J. Moravec 18.6.2021 11:03

Kde je vůle, tam je cesta. Pravda, pravda. Je docela možné, že jsme takové exploze nemuseli sledovat na obrazovkách, ale např. doma - ve Vrběticích před sedmi lety. Autore, tohle už je opravdu fanatizmus. Velmoci nemají přátelé, ale výhradně zájmy. Alespoň je jasné, které zájmy jsou vám bližší.

P. Hák 18.6.2021 12:54

Taky mne to napadlo. Pokud je kladení bomb v pořádku, poškodí-li zájmy Ruska např. v energetice, tak by také bylo v pořádku, kdyby někdo od nás ty Vrbětice narafičil, že? Nepředpokládám, že by pan Joch byl jediný, kdo má podobné nápady.

A. Renjascu 18.6.2021 13:23

No v Rusku bylo za posledních deset let vyhozeno do povětří cca 20 muničních skladů. Schválně trénovali tam Čuk a Gek a nebo pan Joch odhalil naše metody...

J. Ptáček 18.6.2021 11:00

Ruský svět a svět evropský a americký jsou diametrálně odlišné: osobní svoboda občanů, vztah k ekologii, ústavní práva, ostatní zákony, armáda, vnitřní bezpečnost, pojem korupce a vztah k ní, způsob bydlení, stravování a tak se dá vyjmenovat snad všechno. Přesto je nutné osobní setkávání nejmocnějších, v rámci možností přátelské. Bez toho prostě svět bezpečný nebude.

P. Hák 18.6.2021 12:58

Můžete prosím specifikovat ten rozdíl ve způsobu bydlení a stravování?

V. Loula 18.6.2021 14:11

Jistě, podle autora asi Rusové bydlí v zemljankách a živí se kořínky a vodkou.

P. Hák 18.6.2021 14:13

No to mne právě zajímá, jak to pan Ptáček myslel.

J. Ptáček 18.6.2021 21:23

O zemljankách, koříncích a vodce mluvíte vy, odpovězte si na to sám. Přání je u Vás zřejmě otcem myšlenky? Já jsem zběžně nakousl jenom to, co jsem tam (v SSSR) osobně viděl. Třeba takové společné byty pro 3 rodiny s jednou kuchyní, jednou koupelnou a jedním WC a třemi obýváky. Neviděl jsem, ale od místních slyšel, že často bydlí v jednom pokoji i více rodin, každá má SVŮJ KOUT. Je to neobvyklé. Nebo přítomnost vlezlých kontrolorek "děžurných". Nebo možnost objednat jídlo a pití jenom 1x za večer a dost. Nebo nutnost sednout si v podniku k cizím lidem, i když jsou jiné stoly volné. Nebo jezdit výtahem jenom tehdy a s tím, co určí přítomná Baba. Je to hodně jiné, ale pokud to nepovažujete za odlišné, rád se omluvím.

J. Ziegler 18.6.2021 10:32

Vynikající článek jako vždy od Romana Jocha.

I. Kellner 18.6.2021 10:09

Teroristické útoky na globální infrastrukturu (energovody, datové kabely) jsou vynikající nápad.

Doufám že při nich vybuchne Joch jako první.

J. Hejna 18.6.2021 9:34

" Stalin spustil studenou válku"

A s touto historickou přesností to pokračuje.

Jste trapní.

J. Lambert 18.6.2021 11:56

Takze on ji Stalin podle Vasi historicke presnosti nespustil. Jste hloupy.

V. Novák 18.6.2021 14:46

Rozhodně na to nebyl sám. Truman a Churchill měli ve studené válce taky prstíky - spíš celé ruce.

O Operaci Unthinkable jste nikdy neslyšel? O tom, že Truman odmítal plnit dohody z Jalty ohledně Kuril? Foukal si - měl Bombu...

S. Ševeček 18.6.2021 9:24

jestli je Ruská jaderná technologie bezpečnostním rizikem, měli bychom okamžitě zastavit provoz JE Dukovany a JE Temelín.

S. Ševeček 18.6.2021 9:20

Biden přijel do Genéve poptat se na zdraví Navalného. nic víc.