28.3.2024 | Svátek má Soňa


SVĚT: Stupidní šaškárna

20.10.2017

Psal jsme o opovrženíhodné hanebnosti, kterou opět chystají pořadatelé judistického grandslamu v emirátu Abú Zabí izraelské výpravě. Ano – opět. Něčeho podobného jsme už byli svědky.

Na Grand Slamu v roce 2015. Také tenkrát si abúzabští hostitelé stanovili vyděračské podmínky. Výměnou za udělení víz vznesli skandální požadavek: Izraelci nebudou registrováni jako reprezentanti Izraele, ale vystupovat budou pod hlavičkou IJF – Mezinárodní judistické federace. Nikde, na sportovních kimonech či výsledkové tabuli, se nesmí objevit označení ISR nebo ISRAEL, nebude vztyčena izraelská vlajka, v případě vítězství Izraelců nebude hrána izraelská hymna.

Vedení izraelského juda bylo postavena před dilema: buď tyto ponižující a diskriminační podmínky přijmout, nebo účast odvolat a připravit své borce a borkyně o důležitou událost světového významu.

Nakonec bylo rozhodnuto, že do Emirátů izraelský tým poletí. Pro zajímavost uveďme, že členkou výpravy byla i Yarden Gerbiová, mistryně světa z roku 2013 a budoucí držitelka bronzové medaile z OH 2016. V Abú Zabí byla úspěšná – ve své kategorii (63 kg) vybojovala bronz. (Letos začátkem října oznámila ukončení sportovní kariéry.)

Jak izraelskou účast s ohledem na urážející podmínky hodnotit? Jako slabost, nesprávný ústupek, kterým byly popřeny elementární principy fair play? Nikoli. Byl to kompromis. Jeden z bezpočtu kompromisů, kterým Izraelci dali najevo svoji vstřícnost vůči Arabům – v naději, že to bude mít smysl. (Srovnej neuvěřitelný nepoměr při výměně zajatých vojáků za uvězněné teroristy – ve stylu „jeden za tisíc“.)

Pokud se někdo zachoval ostudně, bylo to společenství svobodných zemí, které nechalo Izraelce „ve štychu“. Protože při takovémto flagrantním porušení principů, na nichž je pořádání mezinárodních sportovních soutěží založeno, měl Západ (jeho judistické svazy i IJF) vyjádřit ve vztahu k hostitelům jednoznačnou solidaritu: buď budou pro judisty z Izraele platit stejné podmínky jako pro ostatní výpravy, anebo v Emirátech žádný grandslam nebude.

Nic takového se nestalo, Izraelci museli soutěžit za podmínek, které jsou z hlediska reprezentace státu nedůstojné, západní svět se jich nezastal (jich se to přece netýká, jejich země nebyly „vygumovány“ a vlajky ani hymny nebyly zakázány). Uplynuly dva roky – a máme tu jako přes kopírák stejný problém.

Jak se zachová Západ a IJF tentokrát? Doplňující otázka: Jak by se líbilo České republice – a jak by reagovala?-, kdyby Lukáš Krpálek a spol. nesměli mít na sportovním úboru označení CZE (CZECH REPUBLIC), v dějišti turnaje by nesměla vlát česká vlajka a v případě výhry ve finálovém duelu by se nesměla hrát česká hymna? Mávli bychom nad tím rukou? Jsem si jist, že v žádném případě. Tak proč účinně nepodpoříme Izrael, kterému přesně to hrozí?!

A jenom pro srovnání. Když na OH v Riu 2016 po skončení prvního kola judistického duelu v kategorii 100+ poražený Egypťan Islam El Šahaby odmítl podat ruku izraelskému vítězi Oru Sassonovi, řešila záležitost disciplinární komise MOV. Egypťanovi udělila vážné napomenutí kvůli porušení zásad fair play a za chování, které je v rozporu s duchem přátelství zakotveným v Olympijské chartě. Vím, že judistický grandslam nejsou olympijské hry, ale principy jsou stejné.

Položme si otázku, co je horší. Nepodání ruky soupeři, nebo to, co po Izraeli požadují pořadatelé grandslamu v Abú Zabí? Odpověď je nasnadě.

Nehledě k tomu, že i kdyby měli Izraelci na zádech uvedeno cokoli, každý přece ví, odkud jsou. Tak k čemu ta stupidní šaškárna?

Za nacistické éry museli Židé svoji identitu ukazovat - aby mohli být ďábelským režimem diskriminováni. Dnes, více než sedmdesát let po válce, jsou Židé opět diskriminováni. Tak říkajíc v opačném gardu: tím, že jsou jako občané Izraeli nuceni identitu svého státu skrývat. K tomu přece není možné mlčet.

Slam1

V modrém izraelská judistka Yarden Gerbiová. Ma abúzabském grandslamu musela mít na zádech místo označení ISR zkratku Mezínárodní judistické federace - žlutá šipka. (Zdroj: Web JudoInside)

Slam2

Ovšem její soupeřka, Holanďanka Juul Franssenová, mohla mít na zádech zkratku své země, tedy NED (modrá šipka). Stejně jako všichni ostatní účastníci grandslamu 2015 v Abú Zabí - kromě izraelských. Je to správné? (Zdroj: Web JudoInside)

Stejskal.estranky.cz