29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

SVĚT: Středověk vs. virus

Jižní Korea má poměrně dost nakažených, aktuální číslo zní 1595. Případy nejsou ovšem rovnoměrně rozloženy v populaci. Největší množství je jich koncentrováno ve městě Daegu, centru oné náboženské sekty, ze které se infekce rozšířila (Shincheonji Church of Jesus).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Církva 28.2.2020 22:41

Tak ono je to o víře versus náboženství, kam se mimo víry schová i pokrytectví, zlozvyky a zlo.

J. Pleva 28.2.2020 19:57

Spíš by pomohlo strčit si do prdele Korán, ale to je tak bolestivé, že to jeden raději riskne bez Koránu...

J. Kanioková 28.2.2020 20:35

Po erupci korony: "Zastavte Íránské lety do Švédska" - https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/MRkGBK/efter-coronautbrottet-stoppa-irans-flyg-till-sverige

"Katastrofální epidemie" v Íránu - ale Švédsko nezastavuje lety -

https://www.friatider.se/katastrofal-epidemi-i-iran-men-sverige-stoppar-inga-flyg

J. Muller 28.2.2020 18:25

Hezký nesmysl. Zásoby potravin na předpokládanou dobu, že celý národ bude ležet doma v posteli, bez elektřiny a vody?

Konzervy a prošlé potraviny imunitu moc nepozvednou. Spíše se řídit citátem z mé oblíbené V. Partykové - Hladovění pro zdraví.

"Během hladovění nedochází ke zhoršení virové infekce. Naopak, člověk hladovějící během virové epidemie neonemocní, a jestliže onemocní, je průběh mírný."

V. Církva 28.2.2020 22:11

Očistné hladovění do jisté míry může pomoct boji s virusem, ale spíš až když ho máte. Proto orgamismus při nemoci skutečně nemá hlad. Hladem oslabený organismus, ale nemusí být to nejlepší v boji proti nemoci.

O to ale nejde, Nejde o to, že nemocní nebudou mít co jest. Jde o to aby byli zásoby pro zdravé. Jinak ve všech normálních kulturách lidé zásoby jídla mají. Dnešní civilizace je nesmírně zranitelná. Výpadek elektřiny znamená i plynu... říve měli lidí dřevo a byli bez obchodňáku třeba celý život....

J. Krynický 28.2.2020 23:40

"Dnešní civilizace je nesmírně zranitelná". Tuhle blbost vídám napsanou často. Statistika ovšem hovoří jinak.

V těch vašich dřívějších dobách meli lidé dřevo a byli bez obchoďáku ... a i povodeň místního významu znamenala mrtvé, mimo jiné protože než se vůbec někdo dozvěděl, že byla nějaká povodeň, tak to trvalo dny.

Ve skutečnosti je současná společnost podstatně odolnější a s minimálními počty mrtvých zvládá i obrovské katastrofy. Současná společnost je natolik odolná a natolik citlivá, že křičí o pandemii v situaci marginálního zvýšení (a i to kdo ví jestli) počtu zemřelých na respirační choroby a na rozdíl od těch úžasných dřívějších dob je schopná to na úrovni marginálního zvýšení počtu i udržet.

J. Skála 28.2.2020 11:55

Prosím, prosím, vysvětlete mi někdo, proč lidé nakupují ve velkém toaletní papír! Viděl jsem to ráno v nejmenovaném supermarketu. I kdyby nebyl několik měsíců k dostání, přece se dá nahtadit Rudým Právem. Eh čo to tárám Bleskem nebo Respektem!

J. Krynický 28.2.2020 13:11

Trochu problém je ovšem v tom, že většina lidí už tištěné noviny neodebírá.

V. Církva 28.2.2020 22:20

Jako, my třeba doma toaletní papír taky používáme. Jedna občas nedojdou letáky a jednak je to příjemnější.

KOVID-19 naštěstí neznám, ale u chřipky průjmy bývají. Jinak já mám pocit, že lidé nechápou, že nejde o zásoby na 10 let. Lidé se prostě zásobují na výpadky. K těm nutně při uzavření oblasti nebo při velké nemocnosti lidí dochází. Jindy při vychřicích či povodních.

J. Krynický 28.2.2020 23:46

Oni to primárně někteří děsně přehánějí. Podle toho, co se šíří po síti, jsem měl pocit, že v místním Albertu najdu prázdné regály a poslední zoufalé zákazníky bojující o zbytky sušenek.

Místo toho krám plný zboží úplně stejně jako kdykoli jindy s jedinou výjimkou. Došel mix luštěnin (fazole furt jsou) a některé těstoviny.

Konzervy? Beze změny. Nudlové a pytlíkové polívky? Beze změny. Trvanivé mléko? Spousta. Vody, minerálky, sirupy, limonády, džusy, kompoty, dětské výživy, mražená zelenina i maso, mražené knedlíky, ... Nevím, kdo kde viděl vykoupené krámy, tady na kopečku je krám zásobený stejně jako kdykoli jindy.

P. Burda 28.2.2020 14:27

webová_stránka.cz se k utření řiti použít nedá. Byť by byla na tabletu nebo ohebném smartphonu, stejně by klouzala, rozmazávala - a výsledkem by byl jen velký zápach. Neboť "čím víc se v lejnu šťourá, tím víc smrdí".

P. Staronový 28.2.2020 15:57

A nebyl "v akci"?

V. Kain 28.2.2020 17:22

Copak toaletní papír,ale dneska jsem byl v marketu koupit nějakou zeleninu a ovoce a všiml jsem si prázdných regálů kde vždycky byly různé druhy mouky.Tak tady to už není blbost,ale přímo idiocie.Kde tu mouku budou skladovat? Asi jak znám některé naše vylízance,tak jako chleba v mrazáku.Jsem netušil co je mezi námi blbých občanů.

V. Církva 28.2.2020 22:15

Zkuste se zamyslet jak žili naši předkové. Mouka musela vydržet skoro rok, to chleba nedokáže. Zdá se že z Vás ta civilizace udělala nepoužitelného člověka. Chudák vaše partnerka.

Jinak v severských zemích jsou lidé zvyklí mít alespoň nějaké zásoby pro případ zavátí, vichřice atd.

J. Krynický 28.2.2020 23:48

Erm. A kde a jak by ji asi tak měli speciálně skladovat proboha? Fakt by mě zajímalo, jak si představujete skladování mouky.

J. Jurax 28.2.2020 11:09

Někde jsem četl, že prý i ty nejhorší epidemie, pravé metly lidstva vylidňující celé kraje, cca 2 až 4 procenta nakažených přežívá a až 2 procenta lidí jsou přirozeně rezistentní, takže se ani nemohou nakazit.

Takže klid, jak praví klasik, lidí je stejně jako sra.ek (© poručík Hamáček, Černí baroni) ...

Technická - plné znění citátů místní staropanenský strážce čistoty mluvy nedovolí uložit.

J. Krynický 28.2.2020 23:50

Tak je pravda, že třeba v takovém Egyptě by 2 až 4 procenta současného počtu bylo po dlouhé době opět udržitelné.

J. Kalina 28.2.2020 10:35

Co je mi fakt divné, že zatím žádná opatření vůči Bruselu. Tam bych viděl karanténu tak na 5 let, to je jeden virus za druhým.

J. Jurax 28.2.2020 10:59

Karanténa šíření hovadin nezabrání ...

P. Lenc 28.2.2020 11:11

Tak tak, bohužel.

J. Kanioková 28.2.2020 20:26

Nové případy nemoci jsou v Litvě, Bělorusku a na Novém Zélandě

https://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/nove-pripady-nemoci-jsou-v-litve-belorusku-a-na-novem-zelande_540105.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

Evropská komise v pondělí oznámila, že v současnosti neuvažuje o zpřísnění hraničních kontrol uvnitř schengenské zóny

otevřených hranic v reakci na epidemii v Itálii, která nyní bojuje s největší epidemií Coronaviru mimo Asii.

http://v4novaevropa.cz/evropska-unie-odmita-hranicni-kontroly-aby-potlacila-sireni-smrticiho-koronaviru-prestoze-v-italii-byly-potvrzeny-stovky-pripadu-a-dalsi-nove-pripady-se-potvrzuji-na-celem-kontinentu/

P. Lenc 28.2.2020 10:08

Dej pán Bůh, aby v Iránu bylo co nevíc "svatých předmětů" líbáno a okolní státy s Iránem ty hranice zašpérovaly neprodyšně.

J. Krynický 28.2.2020 13:13

V tomho ohledu je jen škoda, že SAúdové zavřeli hranice a líbání svatých šutrů cizincům nepovolují.

V. Církva 28.2.2020 8:25

No co se týká ajatoláhů jsem rád že křesťanství je už zase o svobodě, o modlitbě, která může pomoct, ale nezakazuje používání rozumu, především u slabověrých, kterým modlitba pomáhá méně.

K té metalové skupině. Nevím za co konkrétně mají dostat 74 ran, ale on ten Heavy Metal je dost blízko satanismu. Sám jsem ho kdysi poslouchal a myslím že tahá lidi hodně do hlubin. Dnes po konverzi mi dělá jeho poslech zle. Kdybych byl šéf nábožensky vedeného státu možná ho taky zakážu. Ale máme demokracii, lidé musí přijít sami na to, co je špatné. A tak to má být. Vymlouvat se nelze.

P. Grigar 28.2.2020 9:07

..inu, pane Církvo, včera ve štěkárně paní Jílkové superhodný křesťan pan Bartošek předvedl svoji představu používání rozumu. Udělá všechno pro to, aby se mohlo zakazovat.. a časem snad i vymítat.

Malleus maleficarum.

De exorcismis et supplicationibus quibusdam.

V. Církva 28.2.2020 22:35

Je dobré se oprostit od komunistické propagandy. Exsorcismus nemusí být kladivo na čarodějnice. V extrémním případě jde o vymítání, ale dá se to velmi nepřesně možná pochopit jako očišťování podvědomí.

Co se týká třeba inkvizice. Každá kultura má nějaké zákony a mechanismy boje proti tomu co považuje za špatné. A i ve středověku byly rozšířeny kulty které škodily. To že lidi blbnuli a zabíjeli z blbosti a pověrčivosti je jiná věc.

Jsou pak věci které jsou povolené i když jsou evidentně špatné. Ty lze zakázat nebo nechat lidi dojít k poznání, že špatné jsou. druhá cesta je delší a nebezpečnější, ale má lepší výsledky. Sám jsem ji zažil.

P. Grigar 29.2.2020 15:18

..radíte mi podobně jako p.Fridrich. Jako inkvizitor se choval křesťanský politik Bartošek a náramně si notoval se socialistou Bernardem. Kolektivismus jeden jak druhý. Za špatný považovali jiný názor, jiný pohled na věc a byli rozhodnuti udělat vše, aby něco takového bylo co nejdříve zakázáno.

J. Jurax 28.2.2020 10:55

Jojo, satanský heavymetal ... a což takhle častušky či jásavé budovatelské písně, ty by křesťanu konvenovaly víc?

V. Církva 28.2.2020 22:27

Jen osel si může myslet, že kdo neposlouchá hudbu která jednoznačně působí na podvědomí agresívně a negativisticky (s čímž mám zkušenosti), bude poslouchat ruské písně.

Pokud jde o častušky, nejednalo se v 19 století o budovatelské písně. Ty vznikly později. Přesto uská lidová tvorba se mi moc nelíbí a bohužel ani naše dechovky

J. Jurax 28.2.2020 23:00

Inu, a já zas mám za to, že osel je ten, kdo si myslí, že heavy metal působí na podvědomí jednoznačně agresívně a negativisticky. Fakt jednoznačně? Není to spíš o hudebním vkusu?

Mmch nejsem fanda heavy metalu, ale neodpírám si občas jeho poslech.