29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

SVĚT: Stopy budoucnosti

Jistě nepochybujete o tom, že by moje fantazie stačila na to, abych si vymyslel scénář budoucnosti ať již podle Julese Verna nebo podle Aldouse Huxleyho. Neudělám to, protože se mi zdá neseriozní předpovídat nepředpověditelné. A tak vám neprozradím, kolik občanů a jaký HDP bude mít v roce 2041 Česko, ani jestli bude existovat Evropská komise a jestli ji povede Jean-Claude Juncker. I když to poslední se zdá být podle zkušeností s tímto politikem velmi pravděpodobné.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Bílý 1.5.2016 18:56

Výborně napsáno. Je nad čím přemýšlet.

Dotaz: jak byste definovali "renesanci základních hodnot"

F. Kusák 1.5.2016 10:34

Nu, můžeme si o současném západním světě

myslet cokoliv, ale realita tomu nasvědčuje. Poptávka neroste a významně neroste ani HDP, zdá se tedy, že extenzivní formy růstu začínají být vyčerpány. Přestávají platit pravdy typu, že "peníze dělají zase peníze" nebo, že "čas jsou peníze". Lidé nekumulují kapitál, ale spíše dluhy, protože to jim umožňuje žít "tady a teď". Dokonce si myslím, že velmi rychle opadne i boom nákupu nemovitostí, protože nemovitosti bud více a více zdaňovány a pro majitele se stanou zátěží a zbytečnou starostí, kterou musí dlouhodobě financovat a být neúnosně závislým na zaměstnavateli. To koneckonců bude platit i o nákladných věcech typu automobil, jachta nebo něco podobného. Asi nejvíce, tedy podle mého soudu, budou trendy zážitkové činnosti. Je to vidět i na na změnách informačních technologií. Ty budou ještě dlouho dominovat a rozvíjet se, např. technologie "3D" nebo virtuální realita. Investici do nových televizorů HDTV - T2 považuji proto za nesmyslné. Přichází jistě zajímavá doba a mladým zcela jistě některé věci "závidím", ale ralativizaci hodnot nikoliv. Jenže to s tímto trendem nejde dohromady.

M. Prokop 1.5.2016 16:01

Re: Nu, můžeme si o současném západním světě

Někdy od šedesátých let dluhy rostou a rostou a rostou ...

Zaplatit je, průser, nezaplatit je ještě větší.

A většina touží po sociálnu (na dluh).

V. Kříž 1.5.2016 16:50

Re: Nu, můžeme si o současném západním světě

eště že sem starej a už tu dlouho nebudu. v týhle nový době, tak jak ji líčíte, bych fakt nechtěl žít. za toho bolševika mi sice vládly k.u?v.y, žádná svoboda, ale kolem jsem měl vždycky partu dobrejch kámošů a dokázali jsme si dělat ten život podle sebe a bolševika z našeho života vyeliminovat. teď přichází doba, kdy mi budou vládnout ještě větší zlodějský k.u?v.y s obrovskými prackami, neskutečným apetitem, hypertrofovanou tlamou, co mi bude platná svoboda, když z pense uživím akorát sebe a čokla a o Sejšelách se mi bude snít stejně jak před třiceti roky. nejhorší na tom ale je, že kolem sebe budu vidět ne fajn kámoše, ale uštvaný přízraky, kteří se ženou ta prachama a za úspěchem, bez ohledu na kohokoliv kolem sebe, ideálně pak, aby se stali těmi k...ami, a vládli nám spolu s nimi. a vyeliminovat jak bolšán se nedají. děkuji pěkně za takový "světlý zítřek".

M. Prokop 1.5.2016 18:04

Re: Nu, můžeme si o současném západním světě

Dobří kámoši nezávisí ani na politice, ani na dluzích.

V. Kříž 1.5.2016 20:02

Re: Nu, můžeme si o současném západním světě

ono jich taky už pár umřelo. a mezi těma dnešníma bych si je snad ani nehledal. prostě asi jsem člověk jiné doby a moje představy kvalitního života se s těmi dnešními normami neslučují. a ani bych o to nestál

J. Schwarz 1.5.2016 20:53

Re: Nu, můžeme si o současném západním světě

Pokud budou lidi volit politiky kteří je budou "čím dál víc zdaňovat" pak budou v (_._) i když se obrátí k "zážitkovým činnostem". Tak budou ještě závislejší na politicích a zaměstnavatelích než s těmi nemovitostmi a jachtami. Člověk přece musí někde bydlet a pokud nechce platit vysoký nájem / závislost na peněžních příjmech / musí vlastnit nemovitost. Pokud jim politici zdaní nemovitosti a potraviny, pak zbývá akceptovat že se jeden stal otrokem nebo se vzbouřit.

J. Rechnovský 30.4.2016 21:51

Uf

Efektivita, v rovině procesů v rámci nějaké firmy či organizace, má 3 fáze. 1. Popis procesu, 2. Optimalizace procesu, 3. Automatizace procesu. Účelem této činnosti je JEDNODUŠŠÍ proces, který spoří lidskou práci a čas, které nahrazuje obvykle výpočetní technikou. Výsledkem je úspora peněz.

Tato činnost je zcela běžná a přínosná. To, co bylo včera hypermoderní a často velmi složité až chaotické, je dnes zvládnuté, jednodušší a stává se standardem. Vyrobit proudové letadlo byl v roce 1943 vrchol světové vědy a techniky. Dnes to dokáže téměř garážová firmička... Včera nebylo lépe ani hůře. Snaha o efektivitu je přirozená a umožňuje nám uplatnit a zvládnout čím dál širší a hlubší poznání.

Takže. Petr Robejšek je ryzí teoretik. Ve skutečnosti se žádnými procesy nikdy nezabýval v praxi, protože by nenapsal takovou kravinu.

J. Rechnovský 30.4.2016 21:59

Re: Uf

...a ještě něco Efektivita je anglicky Efficiency. Eficience je jen nový český název pro Efektivitu...

J. Machotka 1.5.2016 6:12

Re: Uf

Jedná se o rozdíl mezi Effectiveness a Efficiency (nevím, jestli pro druhý termín existuje v češtině ekvivalent) - viz např. http://www.diffen.com/difference/Effectiveness_vs_Efficiency nebo http://smallbusiness.chron.com/difference-between-efficiency-effectiveness-business-26009.html

V. Pavelka 1.5.2016 10:27

Re: Uf

na nadnárodních automobilkách, je vidět problém absolutního odcizení,vše jen pro zisk, miliardy na nové silnice,, obchvaty protihlukové bariéry, gumárny,předražené opravny ,pojištovny úrazy,a mnoho invalidů, zabírání půdy, olejárny atp. A to vše jen že se trochu povozíme !Nárůst oxidu znečištění,za posledních 20 let je z Číny,nyiní nás čeká industrie Indie a Afriky ,taky chtějí jezdit v automobilech.!

M. Prokop 1.5.2016 16:03

",vše jen pro zisk,"

A co vy, vše jen pro ztrátu? :-P

R. Tesařík 1.5.2016 10:49

Re: Uf

Takže jste si vybral kousíček článku a vypořádal se s ním...hmmmm.

J. Jurax 30.4.2016 20:57

Hm

"Z jakého důvodu budeme pracovat nebo vymýšlet něco nového, když nás roboti osvobodí od práce anebo nás o ni připraví?"

Jenže napřed je potřeba vymýšlet něco nového - totiž ty roboty ... :-) ... současný stav rozhodně nelze mít za konečný v tom smyslu, že roboti nás osvobodí od práce a/nebo nás o ni připraví ...

V. Pavelka 1.5.2016 10:37

Re: Hm

Firma Amazon! koupila vývojovou firmu na roboty,stovky zaměstnanců se smrsknou na desítky ,nehledě na obrovský nárust dopravy.

J. Kanioková 30.4.2016 18:01

Díky za článek, je výborný,

v podstatě odpovídá tomu, jak nad lecčím přemýšlím i já. Čím víc jedinců je zapojeno do procesu, jak řídit kdeco ve stále větším prostoru, svět spěje jen k stále větší byrokratizaci, složitosti, nepředvídatelným komplikacím. Nějak se mi v tom ztrácí lidský faktor..

V. Pavelka 1.5.2016 10:45

Byrokratizace složitost

to je to co nás ničí,Islám je jednoduchý a urputný ,!

K. Wágner 30.4.2016 15:42

Islám je v Bruselu hlavním náboženstvím

Vatikánský rozhlas tento týden upozornil, že islám je dnes v Bruselu hlavním náboženstvím."Zatímco praktikujících katolíků je sotva 12 procent obyvatel belgického hlavního města, praktikujících muslimů je 19 procent. Navíc lze očekávat, že tato tendence v příštích letech dále poroste, protože v bruselských státních školách tvoří polovinu žáků muslimové," uvedl rozhlas.

Z. Lapil 30.4.2016 13:59

A just mám co dodat

Aby nedošlo k omylu: s článkem naprostý souhlas, zformuloval to, co nejasně tak nějak jakoby tuším.

Jen si myslím, že je-li - naprosto v souladu s článkem - svět/společnost/stát/organizace příliš složitá na to, aby byla řiditelná, pak nemá moc smysl uvažovat o tom, jak nebo dokonce kam ji řídit. Viz komunisti - dodnes mnozí věří, že je to dobrá myšlenka a že kdyby nebylo Stalina...

Což je, myslím, odpověď na nápad "Robejšek na Hrad". On zformuloval problém, ale řešení nejen že nenabízí, on ho ani nezná "a ještě to drze přiznává". O něco takového se pokoušel V. Havel. Myslitelé (já) ho berou vážně dodnes (nemusí nutně souhlasit), občané političtí ho buď proklínají rovnou, nebo si aspoň myslí (opět já), že v politice byl asi tak od dvě volební období déle, než bylo záhodno.

Aneb dovedete si někdo představit komentáře v novinách, kdyby politik nepodepsal vstup do EU a zdůvodnil to podobným způsobem? Už vidím titulky: ROBEJŠEK NECHCE DO EU, PROTOŽE JE NA NĚJ PŘÍLIŠ SLOŽITÁ!!!

A. Reček 30.4.2016 17:15

Re: A just mám co dodat

Je to tak. Jen dodám, že autor článku použil příliš vět a cizích slov.

M. Baloun 30.4.2016 12:10

super článek

To co si myslím, o čem přemýšlím shrnuto v několika super hutných odstavcích. Moc děkuji

I. Schlägel 30.4.2016 9:06

Pan Robejšek je přemýšlivý

a vzdělaný člověk. Vážím si ho za jeho přímé názory neobalené předivem politické korektnosti. Rád bych ho viděl v politice, nicméně v té české by se neuplatnil. Pro většinu národa hovoří příliš nesrozumitelným a málo populistickým jazykem. Co se týká vizí a jejich plnění v podobě lidské honbě za čímkoliv, existuje jedna přiměřená, k okolí šetrná varianta s názvem "Cesta je cíl."

L. Popovský 30.4.2016 9:33

Já tak skeptický k našim lidem nejsem. Věřím, že pokud by se našel politik pana Robejška, tak by měl šanci. Podle mě mluví srozumitelně a po nepopulistické politice je poptávka. Pan Robejšek však jasně deklaroval, že jeho baví to, co dělá - přemýšlet o problémech.

Také si myslím, že vrcholné politické funkce člověka semelou. Není rozhodně normální to zvládat dlouhodobě. Jediná cesta, jak se zbavit všech těch kariérních politiků, kterým jde jen o jejich profit, kterou vidím, je omezit jim počet volebních období max. na 2. Ano zní to naivně...

P. Lenc 30.4.2016 10:20

Re:

Ano, zní to naivně, ale bylo by to krásné.Ale občas se zasnít....

M. Baloun 30.4.2016 12:09

Re: Pan Robejšek je přemýšlivý

filozof je filozof a politik je politik. Každý z nich má svoje místo a svoji důležitost. Je to jako kdybyste řekl: ten Mike Tyson je skvělej bojovník, pošleme ho na olympiádu jako zápasníka.

V. Vaclavik 30.4.2016 6:40

Jake reseni?

Zadne reseni nevidim, jen prani ('tvrda prace, zadna zabava...').

Reseni znamena nejaky postup, jak dojit ke kyzenemu cili. Znamena vice, nez jen vytycit cil, znamena vytycit trasu a zpusob, jakym se po ni k tomu cili (cilum) bude postupovat. A to tu nikde nevidim.

Pral bych si videt do dusi tech manazeru E&Y, kdyz toto museli poslouchat. Nejspis by tam ale nic nebylo, jen tma, asi jako kdyz lide dusevne spi.

L. Popovský 30.4.2016 6:03

Skvělé napsáno a 100 % s Vámi pane Robejšku souhlasím. Máte můj obdiv. Zajímala by mě reakce posluchačů...

J. Machotka 30.4.2016 8:46

Re:

Předpokládám, že většina z nich autora tak po dvou minutách neposlouchala, ale určitě mu na konci zatleskali. Mě by spíš zajímalo, čím se Vám tento článek až tak moc líbí?

Autor definuje eficienci (nikoliv efektivitu) jako "snahu optimalizovat všechny procesy s cílem úspory nákladů" a bez pochyby má pravdu v tom, že se tím snižuje schopnost "absorbovat šoky" - asi jako když ušetříte na pojištění. Na druhou stranu, optimalizace procesů je už řadou analytiků považována tak trochu za předloňský sníh - dnešními trendy jsou agilita (schopnost reagovat na nové podmínky) a využití dat ("data jsou v digitálním věku nová hotovost"). Trochu mě překvapuje, že tato témata zůstala v takovéto přednášce opomenuta.

Problémem eficience - tak jak ji definuje autor - je snižování kvality. Na toto téma, tj. vztah objemu prací, času, peněz a kvality např. Beck, Fowler: Planning Extreme Programming. A z domácích problémů např. zákon o veřejných zakázkách, který definuje nejnižší cenu (při zachování obsahu a času) jako kritérium pro stanovení nejvýhodnější nabídky.

Souhlasím i s tím, že značným problémem řady firem je kvartální ohlašování výsledků (často vynucované investory, zejm. je-li firma obchodována na burze). Zde však nejsou jedinou přičinou jen náklady, ale i příjmy, resp. exponenciální stanovování hospodářských výsledků (cíl na nový rok musí být vždy, zpravidla alespoň o 10 procent, vyšší), což je přístup ignorující Paretovo pravidlo. Na jedné konferenci o inovacích prohlásíl jeden z diskutujících, že "největším nepřítelem pro inovace je hospodářský výsledek na příští kvartál - to, že musíš".

Pro národní ekonomiku pak totéž v bledě modrém představuje obsese sledování HDP, která vede ke vnímání, že "více je spíše lépe než méně". Měření progresu je jistě důležité, možná by ale stálo za to hledat i jiné metriky, které budou brát v potaz i další kritéria, jako je např. kvalita života - viz např. Genuine progress indicator či Gross National Wellness.

L. Popovský 30.4.2016 9:07

Dobrý den, pane Machotko. Mě se příspěvek líbí svojí komplexností (kterou jste mi právě vyvrátil) a srozumitelností. Vidím to podobně jako pan Robejšek, ale nedokážu to popsat na této úrovni. Bylo by fajn, pokud bychom jeli stále "do kopce" (ne za každou cenu), ale žádné hory nerostou do nebe. Budoucnost vidím ve zjednodušování legislativy, byrokracie, zeštíhlování státu, snižování daňové zátěže, vyrovnaném hospodaření státu atd. Prostě v naprostém opaku toho, co se dnes děje. Je čas zařadit zpátečku, řítíme se špatným směrem.

J. Machotka 1.5.2016 6:09

Re:

Děkuji za Vaši upřímnou odpověď. S tím, o čem píšete v závěru, mohu jen souhlasit. Ovšem - kapři si sami rybník nevypustí...