18.4.2024 | Svátek má Valérie


SVĚT: Stopadesáté vážné varování

15.7.2021

Nedávno prezidenti Spojených států a Ruska uskutečnili telefonický hovor, v němž navázali na svůj úspěšný ženevský summit z 16. června. Iniciátorem i tentokrát byl americký prezident Joe Biden, který měl k tomu urgentní důvod. Po ukončení rozhovoru vyjádřil značné uspokojení nad vývojem vzájemné komunikace.

Tentýž den totiž Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci o situaci v Sýrii, jejíž znění bylo připraveno oběma velmocemi rukou společnou a nerozdílnou. Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová to označila za neklamný důkaz správného směru, který nabraly vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem po červnovém setkání dvou lídrů. Až potud je to dobrá zpráva, která určitě potěší každého objektivního pozorovatele.

V Sýrii se ovšem v poslední době neodehrálo nic tak dramatického, aby to vyžadovalo urgentní zavolání do Kremlu. Pravý důvod, který donutil Bidena zvednout telefon, vyplývá z další věty prohlášení Bílého domu. Cituji doslova: „Biden si Vladimiru Putinovi postěžoval na pokračující útoky s použitím vyděračských virů, které provádí z území Ruské federace zločinci a které poškozují Spojené státy a jiné země.“

Americký prezident požádal Putina, aby zakročil proti zločineckým živlům působícím v kybernetickém prostoru, a oznámil, že Spojené státy počítají s ruskou součinností v potlačovaní kybernetických hrozeb. Jinak že jeho země podnikne veškerá nutná opatření na ochranu svých obyvatel a infrastruktury před takovými útoky.

Putin, čteme na webové stránce Kremlu, vyjádřil maximální připravenost spolupracovat s Washingtonem ve věci odstranění nekalých jevů v informačním prostoru, avšak zdůraznil, že v době po summitu Rusko nedostávalo ze strany amerických úřadů žádné věcné stížnosti.

Mnozí tak jako já možná mohou z těchto zpráv mít pocit déja vu. Prakticky stejná slova a se stejným důrazem pronesl Biden právě na jednání v Ženevě. Řekl, že kybernetické útoky proti Spojeným státům jsou vedeny z území Ruska a že Spojené státy mají dost technických a lidských prostředků, aby tento typ kriminality nemilosrdně potlačily vlastní silou.

Není důvodu myslet si, že by Spojené státy takové prostředky neměly. Tak proč tedy nebyl zatím zaznamenán jediný případ hackerského útoku proti infrastruktuře Ruské federace?

Stalo se totiž to, co se dalo očekávat: takřka vzápětí po Bidenově varování hackeři, o nichž se Američané právem domnívají, že provozují svou záškodnickou činnost ve službách nebo přinejmenším v zájmu Ruska, provedli nejmasivnější útok proti půldruhé tisícovce objektů ve Spojených státech a některých jiných spojeneckých zemích. Těžko se takový výpad dá hodnotit jinak než jako plivanec do tváře.

Nemohu nevzpomenout ironickou pasáž z článku geniálního amerického komentátora Charlese Krauthammera: „Nechte toho! Říkám vám podruhé a naposledy: nechte toho! Pokud toho ani teď nenecháte, tak se opravdu neudržím a řeknu varovně: nechte toho!“ Za totáče se tomu říkalo stopadesáté čínské vážné varování.

Autor je publicista

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus