21.4.2021 | Svátek má Alexandra


SVĚT: Soumrak naší doby

28.9.2020

Než jsme se nadáli, stal se rok 2020 velmi pozoruhodným, a to ve značně dramatickém smyslu slova. Ve velmi krátké době došlo k rychlému vývoji velmi neblahých událostí. K chřipkové epidemii, jež se v únoru proměnila se v pandemii, a svět se změnil.

A politický proces proměny společnosti kapitalistické a demokratického řádu, jenž započal se v 60. a 70. letech minulého století levicovými intelektuály a na universitách hlavně amerických. Z tehdejších posluchačů jsou dnes muži a ženy zralého věku a ve významných pozicích.

A v celé hrůznosti projevila se síla zpolitizovaného davu, zákony a řád proměněny v anarchii.

Tolik úvodem.

Každá nemoc začíná příznaky. Není tomu jinak ani u nakažlivých, infekčních nemocí způsobujících epidemii. Klasickým případem je chřipka spojená v horším případě se zápalem plic. Pacient se buď vyléčí sám, tedy schopností svého organismu, nebo s pomocí lékaře a v případě nejsmutnějším, není-li Štěstěna na jeho straně, jeho pozemská pouť se končí.

Rok co rok propuká chřipková epidemie většinou v září a trvá pak až do jara. Nic nového pod sluncem, až na chřipku, která vypukla koncem roku 2019 a dosud v podstatě neskončila. A navíc, již na počátku roku 2020, epidemie prohlášena odborníky a hodnostáři za pandemii covid-19 a život se začal rychle proměňovat, a to v podstatě ve všech formách a aktivitách, včetně následků hospodářských. O tom, jak se obyvatelstvo má chránit, stejně jako o průběhu pandemie, počtu nakažených virem a počtu zemřelých, čísla dodávaná Světovou zdravotní organizací (WHO) pod kontrolou Číny. To zaujímalo a stále zaujímá čelné místo ve světovém zpravodajství. A dopad je dalekosáhlý, nevyjímaje ani vliv na předvolební boj o prezidentské křeslo v Bílém domě. Netřeba připomínat ochranná opatření a regulace vydávané odborníky a politiky, a to za předpokladu (o němž se nesmí pochybovat), že jde o skutečnou pandemii. Snad od pandemie španělské chřipky v roce 1918 neopakované.

Protože dopad regulací není malý, může snadno kohokoli napadnout zamyslet se nad uváděnými čísly, použít další dodané snadno internetem, pohrát si s nimi, s fakty; a taková pohnutka vedla mne k následujícímu informativnímu sdělení.

Použitá a srovnávací data: World Health Rating

a) Země, provincie

b) Počet úmrtí na sezonní chřipku a zápal plic v letech 2017, 2018

c) Počet úmrtí na covid-19 v roce 2020

d) Počet obyvatel srovnávaných zemí (provincie)

e) Poměr: počet úmrtí : počet obyvatel = factor F*

population

Zjištěno: procento zemřelých, kteří byli infikováni koronavirem, ale měli již některou z běžných nemocí v různém stadiu (rakovina, cukrovka, kardiovaskulární problémy nebo vysoký věk > 75).

Záhy po proměně epidemie v pandemii začala se ukazovat nejistota a nejednotnost v názorech i epidemiologů skutečných, natož pak takzvaných. Nepochybuji příliš, že tak mohutný počet infikovaných a zemřelých právě v USA by se dal vysvětlit v neposlední řadě značným procentem postižených Afroameričanů, kteří na některé jiné choroby reagují jinak než bílý našinec (kupř. infarkt, jestli se nemýlím), v neposlední řadě I životní styl, hygiena a pod.

Za předpokladu, že uvedená statistická čísla jsou platná s jistou nevelkou tolerancí, největšímu rozdílu mezi oběťmi chřipky sezonní a covidové došlo tedy v USA. Ale v laboratoři v Chicagu byla u zemřelých zjištěna přítomnost jiných chorob a též vysoký věk, a to až 70 procent

Však i internet dodal jiný údaj, že ten počet obětí sezonní chřipky v USA dosáhl 96 000 > 35 803 obětí (viz shora). To vcelku dost dobře odpovídá proměnlivosti názorů na problém v průběhu minulých 8 měsíců.

V Německu se hodnoty příliš neliší, a to i bez užití koeficientu přítomnosti i jiného onemocnění. Pro Českou republiku by se o nějakém vážném nebezpečí ani uvažovat nemělo. Podobně je tomu ve Španělsku, ve Francii a v Maďarsku (viz tabulku).

A je možné využít informací udaných i pro další země, možná to v budoucnosti ještě udělám.

Situace světová: v minulosti průměrný počet obětí chřipky a zápalu plic 650 000. Dnes na covid 920 106. Použijeme-li onoho koeficientu pro přítomnost i jiných nemocí nebo vysokého věku oběti jako hodnotu 70 procent, pak reálnější výsledek pro celý svět je 920 106 x 0,75 = 690 080, tedy jen o málo víc než 650 000.

Jak skutečně reálná je pandemie? Proč se ochranná opatření neřeší vnitrostátně s ohledem na údaje uvedené pro tu či onu zemi před covidem? Neudělala a nedělá přílišná panika v zemích, kde není důvodná, větší škody, než kdyby žádná pandemie v zemi vyhlášena nebyla? Proč se ta čísla v několika případech liší, když pandemie si přece území nevybírá? Pohled na statistiky z let minulých ale může do jisté míry zjistit, proč právě v takové zemi situace je jiná. Říká se, že kdo hledá, nakonec najde...

Mohu říct s rozhodností podloženou právě čísly, že pandemická panika právě v místě, kde žiju, v Britské Kolumbii, je zcela zbytečná a naopak velmi nežádoucí a se škodlivými následky, které se budou ještě dlouho projevovat.

Protože žádná síla podzim, čas chřipek, z ročních období nevyloučí a zatím existuje, byť snad sporadické, varování o zaručení spolehlivosti vakcíny, až bude dostupná, masek na tvářích už nás nikdo a nic nezbaví. To mimo ještě i horší dopady, kupř. změny návštěvy lékaře jen na telefonický rozhovor!

S postupujícím časem a nikoli uklidňující se situací, právě naopak vzhledem k začínajícímu podzimu, rychle upadá v zapomnění problém grandiozní a podstatný: tuto neradostnou a život komplikující situaci způsobila světu už počtvrté, zatím ale v míře největší a devastující, jediná země, komunistická Čína. Tento fakt nelze vymazat z paměti, ani z historických análů. A tato situace uspíšila dlouho již trvající a připravovaný rozklad kapitalistického systému, svobody a demokracie radikální levicí. Rozbujení trendu po osm let napomáhal v USA Obama, kdežto Trump proces narušil a způsobil, že řady jeho nepřátel se semknuly a zabití Georga Floyda bylo rozbuškou k uvedení exploze do míry maximální. Kdo dnes tu dramatickou proměnu zastaví? Zmoudření mocných? Bůh? Stěstěna?

V 60. letech minulého století došlo v USA k protestům a nepokojům též z důvodu rasových konfliktů, a to se stejnou slepotou ke statistikám a faktům. I tenkrát došlo k vandalismu a úhonám na zdraví; bylo i hnutí Černých panterů. Nebylo ještě hnutí Black Lives Matter. Dělo se tak po volbách, nikoli v roce volebním, jak je tomu dnes. Nebylo ani požadavků rozlíceného davu po omezení policejních fondů a dokonce po úplném zrušení police, předání ochrany do rukou lidových representantů (za Leninových časů v Rusku to byli lidoví komisaři). Nebylo podpory starostů a guvernérů několika států, kteří nejenom že přihlíželi rabování, vykrádání a vraždění, k němuž došlo v mnoha případech na místech, kde moc policie byla omezena, ale prezidentu Trumpovi nebylo dovoleno povolat Národní gardy a vojsko k nastolení pořádku a zkrocení zdivočelých davů. Starosta New Yorku Bill de Blasio dokonce prezidentovi vyhrožoval soudem. Takový druh vnitrostátního nepřátelství tehdy neexistoval.

V atmosféře lhaní většiny medií, trvající šikaně prezidenta Trumpa demokraty a pro mne zcela nepochopitelných zatímních značných preferencí Joea Bidena pro nadcházející volby nadále trvají protesty, hlavně v Portlandu, s výsledkem, že tato novodobá choroba, jež napadla demokracii a kapitalismus, se šíří podobně jako ten covid-19.

Svět ale nejsou jenom USA. V Německu dle současných výzkumů veřejného mínění dosáhli komunisté podpory 44 procent. V Řecku se připravuje další vlna migrantů a kancléřka Merkelová je už dnes opět vítá, bez ohledu na dosavadní dopad této ilegální imigrace na situaci v zemi. Podobně je tomu i ve státech severských, no-go zony tam rostou jak houby po dešti, stejně jako zločinnost. V kritické situaci je řecký ostrov Lesbos, kde migranti zapálili svůj tábor, v němž žili, a žádají přesun do Evropy. V Německu je obyvatelstvo vyzýváno k udávání občanů nespokojených s řešením situace jak migrační, tak covidové. A jak se zdá, Angela Merkelová nedodrží svůj slib, že v březnu 2021 (kdy budou volby) odstoupí, a je tedy možné že bude pokračovat ve svém pro zemi i celou západní Evropu tragickém díle.

Množí se informace o vyhovění nejnesmyslnějším levicově progresivním požadavkům hodnostáři a politiky na všech úrovních v různých západních zemích. Připomíná to posunování hořícího konce zápalné šňůry k náloži, jíž je k vrcholům absurdity dovedená ideologie politické korektnosti a multikulturalismu.

Kde a v čem možno dnes vyhlížet ono světýlko v temném tunelu, do něhož se světové dění proměňuje? Nenastává skutečně soumrak naší doby?Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.