30.7.2021 | Svátek má Bořivoj


Diskuse k článku

SVĚT: Smysl letošní angloamerické revoluce

Červnové rozhodnutí Britů odejít z Evropské unie a následné listopadové zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem znamenají revoluční přelom světových dějin. Obě úzce související revoluce ve dvou vůdčích anglosaských demokraciích světa prosadily radikální návrat ke svrchované ústavně demokratické vládě občanů ve svých státech.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 12.12.2016 23:13

Hm ... autor je pfilozóf

Již nic netřeba dodat ...

I. Mertl 12.12.2016 22:27

Filosofův omyl

spočívá v samotném termínu "letošní angloamerická revoluce". Jakápak revoluce? Jen výsledek zmatků, omylů, nedorozumění a lží, s nejasnou perspektivou. Britsky Brexit: Cameronova chyba s vypsáním referenda, o které nestál (gentleman to slíbil!). Zafungovaly demagogie i přiznané lži odpůrců Evropy, pocit křivdy chudších vrstev společnosti a malý zájem, snad falešné sebevědomí, zastánců Evropy. Stav rozpaky, co s tím. Budoucnost: cokoliv mezi realizací odchodu s rozpadem GB až po revokaci referenda. Presidentské volby v USA: podcenění přípravy voleb oběma hlavním stranami s důsledkem výběru neoblíbené kandidátky u demokratů a vymknutí Trumpa u republikánů. Skandální průběh voleb skončil dočasným vítězství histrionského Trumpa (volby ještě formálně neskončily, čeká se na volitele), přičemž poražená kandidátka zvítězila ve všelidovém hlasování. Stav opět rozpaky, co s tím. Budoucnost závisí na tom, zda nevypočitatelný vítěz se bude chovat jako ve volebním maratonu, či zda ho zvládne stranický aparát a mocná federální administrativa do historicky přijatelného obrazu.

Sorry, tak tedy revoluce nevypadá! A je to dobře: revoluce vždy končí krví a rozvratem, a o rozvrat nejspíš filosofovi i jeho trpasličí straně jde. Dosvědčuje to i zbytkem svého propagandistického povídání, které ignorováním logiky a reality ve prospěch "ideového" záměru připomíná nezapomenutelné sloupky Rudého práva.

J. Friedlaender 12.12.2016 17:39

Houby neschopnost

Projekt Evropské armády, zamítnutý francouzskými suverenisty v srpnu 1954, musí být v době, kdy zvolený americký prezident zpochybňuje NATO, alespoň připraven. Sám o sobě ovšem nestačí. Je totiž děsivá představa, že nad území Unie vlétne nepřátelská letka a velitel protivzdušné obrany bude muset získat souhlas 28 vlád, 28 parlamentů a řady parlamentů a vládregionálních, aby mohl vystřelit. Takovýhle typ suverenity musí být odmítnut! Potřebuje nikoli Evropskou komisi, ale Evropskou vládu s ministrem obrany i zahraničí, plnohodnotný parlament EU, společnou azylovou politiku a mnohé další. Že to všechno postrádáme, to není neschopnost "Bruselu", to je důsledek postoje naconálkomunofašistů, často jistě financovaných z mimoevropských zdrojů, kteří potřebné míře integrace stojí v cestě.

M. Prokop 12.12.2016 17:54

Re: Houby neschopnost

Že to všechno postrádáme, naštěstí, to je důsledek toho, že Evropa či EU prostě nemá politický národ. A kde ten není, neemůže být ani vše to, co jste si vyfantazíroval. Pokud se o to někdo pokusí, dopadne to v lepším případě jako v Československu, v horším jako v Jugoslávii.

To už si vy všichni zelenorudí eurosocani zapamatujte.

J. Jurax 12.12.2016 23:15

Re: Houby neschopnost

Souhlas.

Ovšem po zelenorudých socanech chcete příliš ...

J. Beran 12.12.2016 18:34

Souhlas

Radši budu žít ve spolkovém státu než v gubernii. Zkuste se zeptat lidí , kteří jsou doma tam i tam...

Evropská unie jako plnohodnotný stát a člen NATO je přesně to, k čemu bychom měli dospět.

R. Brzák 12.12.2016 20:43

Re: Souhlas

Není vyloučeno, že EU jednoho dne bude plnohodnotný stát. Spějeme k tomu prostřednictvím volného trhu a pohybu v rámci EU - a naše děti postupně přestanou vnímat jako svou zemi tu mou, ale budou vnímat jako svou zemi Evropu. Tehdy k tomu dojde - přirozeně. Proti tomu ale jde jakékoliv omezování svobodného trhu - tak, jak jej praktikuje EU, svou regulací. Přirozeně, jde proti tomu i snaha ochraňovat svůj trh ze strany těch států v EU, které k tomu mají dost politické síly. Takže je to právě EU, v podobě, do které se dostala vnucovanou integrací, co vede proti přirozené integraci...

J. Jurax 12.12.2016 23:27

Re: Souhlas

Nebude.

Už jen proto, že ti pitrysové bruselští moc tlačí na pilu a na lid evropský z výšky séřou ... a svou neschopností řešit problémy, zelenorudostí, sociálnem na dluh, politickou korektností, genderblbostí, postojem k muslimské invazi a mnohým dalším vedou EU do pekel, ba přímo perdele

B. Rybák 12.12.2016 20:48

Re: Souhlas

Žijte si kde chcete, pokud Vám to nebude muset zatím ještě mlčící většina občanů našeho státu platit a hlavně nás neoblbujte tvrzením, nelidský enviromentalismus (a ekologistický aktivizmus) a politicko-korektní inkvizice je cestou alespoň k částečnému zachování západních občanských svobod a práv!

M. Prokop 12.12.2016 21:29

Re: Souhlas

Založte si eurospolkovou stranu, vyhrajte s ní ve všech volbách všech eunijních států a zcela oprávněně zřiďte EUniji jako plnohodnotný stát. Do té doby jen fantazírujete nebo přivoláváte občanskou válku.

J. Jurax 12.12.2016 23:21

Re: Souhlas

Evropská unie jako plnohodnotný stát je přesně to, k čemu dospět nesmíme. Žil byste v gubernii i nadále, akorát nálepka by byla jiná.

Svaz evropských socialistických republik a království (SESRAK) nebo das Vierte Reich - vyberte si ...

T. Marek 12.12.2016 20:58

Re: Houby neschopnost

Americký prezident nezpochybňuje NATO, ale to, že evropské státy neplní svůj závazek na jeho spolufinancování a nechávají USA aby ze 3/4 náklady táhly samy. Záměr vybudovat společnou armádu EU nemá obranu jako hlavní cíl, ale získání dalšího stupně přímé nadvlády na členskými státy. Kromě armády se už také preferuje i jednotně řízená policie atd. Prostě cílem je vytvoření federativního státu při současném zrušení států členských a jejich převedení do jakýchsi oblastí se "zemskými úřady", dále s prosazením jednotného občanství EU a potlačení národů (vlastenectví, vztahu k národní kultuře, historii a tp.) na úroveň národnostních oblastí. Pokud jde o mne tak toto zásadně odmítám.

J. Václavíková 13.12.2016 0:52

Re: Houby neschopnost

Přesně tak! V dnešním světě jsou malé státy hříčkou těch velkých. Pořád lepší velké mocné soustátí než rozdrobený kontinent, kde si žádný nevidí na špičku nosu.

P. Urban 12.12.2016 16:33

Svoboda, demokracie a státní samostatnost

Teď jen aby nám v tom destabilizovaném světě vydržely. Pokud je měkká moc EU pro nás tak velký problém, že je kvůli tomu žádoucí destabilizovat Evropu, pak je otázka, jak si poradíme s tvrdým nátlakem a la rok 1938 či 1968.

Našim předkům se podařilo udržet státní samostatnost ( s tou svobodou a demokracií už to tak jasné není) díky tomu, že se státně samostatně přifařili k budoucím vítězům. Doufejme jen, že v budoucnu bude ke komu.

M. Krátký 12.12.2016 15:24

Znovu a znovu si pročítám diskusi

A jeví se mi to celé takto : velkému procentu diskutujících vadí, že je autor filozof a tak mu nadávají a zesměšňují jej. Další velká skupina nadává a osočuje také velkou skupinu osobními útoky. Atd - k podstatě věci se vyjadřuje jen velmi malé % zbývajících diskutujících - nic nového pod sluncem. Hezký den

J. Jurax 12.12.2016 23:29

Re: Znovu a znovu si pročítám diskusi

Nevadí, že je filozof; irituje jen, že žvaní jak pfilozóf ...

D. Polanský 12.12.2016 15:08

Těm Britům se ale nějak z té EU nechce,

ještě ani nepodali oficiální žádost, moc se jim do toho nechce. Trump ještě ani není prezident. Autor nějak věcem předbíhá. Aby z toho byla revoluce musí se minimálně zrušit stovky zákonů a začít platit nové zjednodušené. Takže uvidíme.

Největší revoluce se připravuje za hranicemi Evropy. Tam desítky milionů migrantů čekají na příhodnou chvíli. A pak přijde revoluce.

Ovšem tenhle chlápek je obdivuhodný pisálek, chrlí jeden blábol za druhým.

V. Braun 12.12.2016 14:56

návrat "Starého režimu"?

Copak to ten starý režim, jehož návratu je třeba se bránit, asi je? Že by demokracie?

A. Alda 12.12.2016 15:44

Ukradená demokracie.

Ve skutečnosti diktatura médií a všelikých aktivistických bojůvek od ekoteoristů po feministky a rozmanité úchyláky.

S. Netzer 12.12.2016 17:06

Re: Ukradená demokracie.

Taková svoboda médií nebo občanská společnost, to je svinstvo, že?

R. Tesařík 12.12.2016 17:31

Re: Ukradená demokracie.

občanská společnost, podle vašich představ, svinstvo je každém případě..

S. Netzer 12.12.2016 17:37

Re: Ukradená demokracie.

Nejsem kompozitivní teoretik / čka, jako vy a janyška.

R. Tesařík 12.12.2016 17:43

Re: Ukradená demokracie.

vy jste jenom jurodivá úča.

S. Netzer 12.12.2016 17:57

Re: Ukradená demokracie.

vidím, že se vyznáte.

M. Prokop 12.12.2016 17:56

Re: Ukradená demokracie.

Raději se držím výrazu "společnost občanů". Ta občanská společnost by nevadila, kdyby se ji nechytli všelicí socani, chtějící vládnout bez zvolení.

J. Kratochvíl 12.12.2016 12:33

Filosof je fanatik a mýlí se

Brexit sice vyhrála oposice,ale vývoj událostí spíš vypadá, že Brexit nebude určitě bezpodmínečný,jak by si přál autor. Podle mého to bude výstup podle přísloví: "Aby se vlk nažral a koza zůstala celá." To samé platí v Americe nový prezident nějak rychle zapomíná co slíbil ve volbách voličům a to ještě ani nenastoupil do funkce.

A o EU platí to samé. Vývoj se nedá zastavit a globální ekonomice musí konkurovat pouze sjednocování politické, jinak na to doplatíme všichni. To si Bednář a jemu podobní nechtějí přiznat.

M. Prokop 12.12.2016 12:43

Re: Filosof je fanatik a mýlí se

Každopádně se jedná o pohyb správným směrem, v GB i v USA.

Vývoj se nedá nejen zastavit, ale ani vyrobit. Kde není politický národ, nemůže být stát. A v EU není.

Osud Rakouska-Uherska, Sovětského svazu, Československa a Jugoslávie budiž poučením. To si vy a vám podobní nechcete přiznat.

J. Kratochvíl 12.12.2016 19:18

Re: Filosof je fanatik a mýlí se

Stále je lepší abychom se domlouvali nebo třeba i hádali v jednom státě, než aby se ten stát rozpadl na samostatné "suverení" státy a ty aby spolu válčily jako např. v Jugoslávii nebo v SSSR. Na zemi je více mnohonárodnostních států a žijí v míru, spolupráci a není to pouze Švýcarsko nebo Kanada atd., dosáhly zkrátka určitého civilizačního stupně o kterém filosof nebo vy nemáte ani tušení.

A stále raději plácáte o nějakém politické národě?

M. Prokop 12.12.2016 21:34

Re: Filosof je fanatik a mýlí se

"Plácání" o politickém národě brání tomu jugoslávskému řešení, které vy eurosocialisté přivoláváte.

Ty více národnostní státy ten politický národ mají (i když, v Kanadě jsou s tím trochu problémky v Quebecu), to je právě ten rozdíl mezi národem a politickým národem, který je mimo hranice vašeho chápání. No, nemůže být každý filosofem, politologem či alespoň demokratem, holt existují i Kratochvílové, války, revoluce a podobná neštěstí.

R. Langer 12.12.2016 14:48

Re: Filosof je fanatik a mýlí se

To jsem zvědavý, co budete vykřikovat, až ta Británie v EU nebude. :-D