SVĚT: Smlouva Hyundai - Česká republika se odkládá
Podle prokuratury bylo schéma jednoduché. Hyundai a Kia přelévaly peníze do své logistické firmy Glovis, která následně vytvářela prostřednictvím mnohdy neproniknutelných logistických operací černé fondy sloužící k úplatkům.
Právě logistické firmy jsou v současné době jedním z nejpoužívanějších prostředníků pro vytváření tajných fondů. Díky různým cenovým relacím přepravy a neprůhlednosti logistických řetězců je využívali i hříšníci známé aféry iráckého programu Ropa za potraviny.
Glovis navíc není na rozdíl od obou automobilek zalistovaná na místní burze, takže nepodléhá přísným podmínkám finančního auditu. To bylo i důvodem toho, proč prokuratura zaútočila právě na Glovis. Pokud se totiž černé fondy někde kumulovaly, je vysoká pravděpodobnost, že díky jednoduché proveditelnosti právě v této společnosti.
Druhým důvodem útoku na Glovis může být skutečnost, že právě prostřednictvím této společnosti měl syn předsedy společnosti Chung Eui-sun celý konglomerát v letošním roce ovládnout. Glovis v loňském roce akumulovala kapitál zejména díky lukrativním zakázkám Hyundai-Kia a má nyní dostatek síly na to, aby triumvirát Hyundai-Kia-Mobis převzala.
Policie o víkendu údajně zabavila bedny účetní dokumentace a zajistila šéfa Glovisu
Lee Ju-euna a vlivného lobbistu Kim Jae-roka. Není jasné, zda se další vyšetřování budou týkat také rodiny Chung a problematického převzetí společnosti Hyundai či Kia . Nicméně ovládnutí konglomerátu včetně následných křížových transferů akciových podílů seskupení, které mělo letos ukončit definitivní převzetí Hyundai-Kia Chung Eui-sunem nejsou považovány za standardní ani v na ledacos zvyklé Jižní Koreji.
Hyundai zaplnila stránky jihokorejského tisku již v únoru. Nejdříve když si nechali klíčoví akcionáři vyplatit tučnou dividendu a poté co společnost oznámila tisícům korejských dodavatelů, že letos v rámci úsporných opatření podstatným způsobem sníží nákupní ceny subdodávek.
Vstup zástupců prokuratury na půdu dosud nedotknutelné společnosti, byť prostřednictvím dceřiných firem, může naznačovat, že klima v Jižní Koreji se začíná měnit.
Korupce na nejvyšších místech, rozsáhlé zpronevěry státních prostředků a úplatky při státních zakázkách dosáhly zřejmě již takového rozsahu, že je nelze pouze mlčky přehlížet.
O možné změně přístupu svědčí i to, že díky tlaku veřejného mínění musel nedávno odstoupit jihokorejský premiér. S ním odstoupil i ministr, který se ve vládě neohřál ani dva měsíce. Důvod?
Partie golfu s podnikateli, z nichž jeden měl zápis v rejstříku trestů, v době, kdy se konala stávka železničářů. Novou premiérkou má být jmenována poprvé v historii země žena. Možným důvodem je zřejmě i to, že nevyniká v golfu a zatím nezastávala vlivné vládní funkce, takže možná nebude na výplatní pásce některého z místních konglomerátů.
Dalším důvodem změny přístupu může být i to, že mnoho rodinných kolosů s mnohdy neprůhlednou vlastnickou strukturou se v samotné Koreji začíná chovat jako na dobytém území. Kontrolují rozsáhlé státní fondy, porušují zákony týkající se pracovního práva, ovlivňují ceny akcií a pokud je třeba nafouknout objem exportu, dokáží prosadit ovlivnění směnného kurzu domácí měny.
Pokud vláda začíná důrazně klepat přes prsty významné zahraniční investory za mnohem menší přestupky, nemůže se tvářit, že domácí konkurence má vše povoleno.
Korejskému hospodářství navíc hrozí japonská cesta ekonomického vývoje a bez zprůhlednění ekonomické struktury a přerušení linek, kterými jednosměrně a do stále stejných rukou tečou obrovské objemy finančních prostředků ze státních zakázek, se prostě neobejde.
Stejně tak bez většího počtu malých a středně velkých firem, které několik všeobjímajících kolosů k prostřenému stolu prostě nepustí.
Bez ohledu na to, jak vyšetřování trojúhelníku Hyundai-Kia-Glovis dopadne, bude mít celá aféra minimálně v nejbližším období vliv na chod celého seskupení. Hyundai-Kia v loňském roce avizovaly rozsáhlou expanzi, která závisí zejména na cizích zdrojích. Banky a finanční instituce jsou velmi citlivé na informace týkající se nelegálních praktik svých klientů a budou zřejmě vyčkávat nejméně do doby, než bude jasné, jak vysoko jihokorejská prokuratura vlastně míří.
Bylo by dobré, kdyby minimálně do této doby vyčkala s podpisem budoucí smlouvy i česká vláda. Co kdyby to ti Korejci tentokráte mysleli s očistou veřejného života opravdu vážně?