Úterý 15. října 2024, svátek má Tereza
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVĚT: Šedesátileté NATO potřebuje transformaci

Organizaci severoatlantické smlouvy je šedesát let. Česká republika se k ní připojila před deseti roky. Udělala správně. Neznamená to však, že bychom při všem tom slavení na NATO a naše působení v něm neměli pohlížet kriticky.

Severoatlantická aliance je organizací, bez níž by Evropa sotva byla po tak dlouhé období bezválečným teritoriem. S novými politickými poměry a bezpečnostními výzvami se ale mění požadavky na alianci kladené. Je otázkou, zda se s nimi NATO umí adekvátně vypořádávat.

Klíčovým počinem byla ve Washingtonské smlouvě zakotvená odhodlanost euroatlantických států „hájit svobodu, společné dědictví a kulturu svých národů, založenou na zásadách demokracie, svobody jednotlivce a právního řádu“ a konkrétní závazek, podle něhož v případě útoku proti jednomu nebo více z nich přijmou „takovou akci, jakou budou považovat za nutnou, včetně použití ozbrojené síly, s cílem obnovit a udržet bezpečnost severoatlantické oblasti“. Na přelomu 40. a 50. let 20. století tuto skutečnost ocenily zejména země v exponovaných regionech – Turecko, Řecko či Norsko.

Významný byl i přerod od pouhé smlouvy k organizaci s integrovaným vojenským velením na pozadí korejské války v padesátých letech. Kolaps tzv. sovětského bloku a demokratická cesta nastoupená postkomunistickými zeměmi na sklonku 80. let definitivně doložila úspěšnost projektu NATO. Logickým vyústěním pak bylo uzavření Partnerství pro mír (jehož významným aktérem byla Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) a též Ustavujícího aktu o vzájemných vztazích, spolupráci a bezpečnosti mezi NATO a Ruskem v květnu 1997.

Je snadné být generálem po bitvě. Přesto by bylo falešné tvrdit, že se alianci v její minulosti vždy všechno povedlo. Lze třeba debatovat o principu zastrašení uplatňovaném v éře studené války nebo o naplňování rozhodnutí summitu v Oslu v roce 1992 umožňujícího alianci operovat mimo své území, včetně počínání si NATO v balkánském konfliktu. To, co bylo pojmenováno jako humanitární bombardování Srbska, hraničí s kategorií zločinů proti lidskosti. Většina zemí aliance nemůže být pyšná ani na uznání samostatného Kosova v rukou teroristické UCK.

Není ovšem možné zaměňovat konkrétní – ne vždy stoprocentně správnou – politiku za široký a prospěšný rámec, který skýtají ať již zakládající dokumenty NATO či například Strategická koncepce přijatá na Římském summitu 1991. Politická, ekologická či vědecko-výzkumná dimenze aliance není o nic méně významná než vojenská. Tím spíš zaslouží ocenění, že coby destabilizující prvky si NATO vedle terorismu a šíření zbraní hromadného ničení uvědomuje ekonomické, sociální a politické problémy včetně etnických soupeření a teritoriálních sporů.

Postkomunistické státy se při vstupu do NATO musely vypořádat s nejednotným veřejným míněním stejně jako s vlastními mindráky tu z Německa, tu z Ruska. Po formální stránce proběhlo přistoupení k alianci bez nejmenších potíží. Už obtížněji se noví členové NATO vypořádávali s tendencí Bushovy americké administrativy dělit Evropu na „novou“ (vstřícnější) a „starou“. Česká republika se navíc chová velmi pasivně při prosazování vlastních představ. Čerstvou zkouškou může být rozporuplná vojenská účast aliance v Afghánistánu, v němž ani podle vrchního velitele sil NATO Johna Craddocka nelze vojensky zvítězit.

Docela se usmívám nad občas padající, mindráky evokující a lehce bulvární otázkou, jestli by se již mohl stát generálním tajemníkem NATO také Středo- či Východoevropan, dejme tomu Alexandr Vondra. V současnosti tomu pochopitelně nic nebrání. Jít bychom ale měli ještě dál a časem usilovat o – dosud Američanům vyhrazenou - možnost velet vojskům aliance. Odtud se rovněž odvíjí poptávka po posilování evropské vlastní vůle k obraně, zejména v rámci Evropské unie. On si ostatně celý transatlantický prostor zaslouží novou bezpečnostní architekturu, odvozenou od Pařížské charty z roku 1991. Dynamiku mezinárodně-politického vývoje není radno pomíjet. Čerstvá evropská architektura by pak měla být vodítkem i pro další transformaci Severoatlantické aliance.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6

Aston Ondřej Neff
15. 10. 2024

Jiří Čunek oznámil, že bude opět usilovat o předsednické křeslo v lidové straně.

Milan Smutný
15. 10. 2024

Německá vláda oficiálně připustila, že německá ekonomika se v roce 2024 bude zmenšovat druhý rok po...

Jan Bartoň
15. 10. 2024

Ještě před několika dekádami by si nikdo netvrdil, že lidstvo může za hurikány a povodně.

Jiří Chýla
15. 10. 2024

Peníze nejsou to nejdůležitější, tím je celková změna řízení a fungování našich vysokých škol.

Tomáš Zdechovský
15. 10. 2024

Kreml dokáže využít opravdu jakýkoli možný způsob, který může oslabit Evropu zevnitř.

Aston Ondřej Neff
14. 10. 2024

Nově zvolený kapitán SOCDEM, už po pás ve vodě, seká širočinou ještě větší díru do dna.

Aston Ondřej Neff
12. 10. 2024

Tři roky odvál čas a blíží se další rok voleb. Nezdá se, že by se Pánbůh tentokrát někam chystal.

Daniel Vávra
12. 10. 2024

Hurikán Milton na Floridě snad zeslábl a to nejhorší mají tamní obyvatelé za sebou.

Daniel Vávra
14. 10. 2024

Hancock je něco jako Daniken, který ovšem není bulvární demagogický grafoman, ale svoje teorie se...

Benjamin Kuras
12. 10. 2024

Studium kritické bělosti či zákaz sexu s cílem. Nejabsurdnější zprávy léta dle Benjamina Kurase.

Miloslav Novák
14. 10. 2024

Z poslední příčky během tří zápasů na první. Čeští fotbalisté jsou v čele své skupiny v Lize...

ČTK, Lidovky.cz
14. 10. 2024

Pražští policisté večer zasáhli proti muži podezřelému z přepadení trafiky, který se ohrožoval...

Ondřej Neff
14. 10. 2024

Tři týdny nás dělí od prezidentských voleb ve Spojených státech. Uvidíme, kterou cestou se vydá...

ert Oldřich Mánert
14. 10. 2024

Přes rok trvající boj izraelské armády s teroristy z Hamásu má až desetitisíce civilních obětí....

ČTK, Lidovky.cz
14. 10. 2024

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí uvedl, že od tajných služeb obdržel informace o...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz