Neděle 20. dubna 2025, svátek má Marcela
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVĚT: Sebeupalování dnes

Podle Stanislava Hamra, Palachova spolužáka a kamaráda, si Češi Jana Palacha nezaslouží a nemohou ho pochopit.

Diskutabilnost sebeupalování v našem kulturním okruhu je však dána i tím, že jde vlastně o import z jiného náboženského či civilizačního zdroje.

Jednu z hlavních inspirací Jana Palacha totiž tvořily protesty vietnamských buddhistických mnichů z roku 1963, zaměřené proti jihovietnamskému autoritářskému režimu, zejména proti tomu, že podporoval katolíky a potlačoval buddhisty. Avšak v buddhismu pro sebeupálení existuje jisté řekněme „věroučné“ zdůvodnění (a provádělo se hlavně z duchovních, nikoliv politických důvodů).

Sebeupálení se ale postupně stalo poměrně rozšířenou, byť samozřejmě stále výjimečnou formou politické akce – a to globálně. Za připomenutí jistě stojí několik případů z poslední doby.

Arabské jaro obrazně i reálně zažehlo sebeupálení Tunisana Muhammada Buazízího z prosince 2010, z čehož mimochodem plyne, že nemusí jít o výhradně morální gesto. Ostatně, Jan Palach doufal, že se mu skutečně podaří znovu „zažehnout“ ochabující českou společnost, a jeho oběť tak přinese praktický efekt. Stalo se, byť až po dvaceti letech, během Palachova týdne v lednu 1989.

Ale zpět k současnosti. V bulharské Varně se v únoru 2013 upálil šestatřicetiletý horolezec a fotograf Plamen Goranov na protest proti údajně zkorumpovanému starostovi města, loutce kriminální mafie, i politické a hospodářské situaci v zemi.

Jeho čin tvořil součást velké celobulharské vlny nepokojů zaměřených proti tehdejší vládě, kterou podnítil především nárůst cen energií, na němž se podílely tamní energetické společnosti, včetně českého ČEZu. Kromě Goranova se v únoru a březnu 2013 pokusili v Bulharsku upálit další čtyři lidé, pouze jeden z nich přežil.

19. října 2017 se ve Varšavě upálil čtyřiapadesátiletý Piotr Szczęsny. K činu ho přiměla politika vládní strany Právo a spravedlnost, porušující údajně ústavu, občanská práva i životní prostředí. Szczęsny, jenž zemřel deset dní poté, byl profesí chemik, měl ženu a dvě dospělé děti. V 80. letech působil v hnutí Solidarita.

Sebe sama označil za „obyčejného, šedého člověka”, čím vědomě navázal na Ryszarda Siwiece, který se upálil v roce 1968 a označil se právě tímto způsobem. I odpůrci polské vládní strany veskrze považovali Szczęsného reakci za přehnanou, svědčí však o míře napětí v polské společnosti.

Skutečné ohnisko současného sebeupalování se nicméně nachází v kulturně-náboženském okruhu, kde se vlastně zrodilo – konkrétně v Tibetu.

Dost často se tam upalují buddhističtí mniši i buddhistické mnišky na protest proti čínské okupační politice. Za posledních deset let se takto údajně upálilo na 150 osob. Čínské úřady se tyto případy pochopitelně snaží všemožně ututlat. Neměla by se proto země Jana Palacha ve vztahu k Číně více zasazovat o práva Tibeťanů?

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Jan Kovanic
19. 4. 2025

Vyjíždíme ze Slunečné - já, přítelkyně Karla a její navigace Erika.

Aston Ondřej Neff
19. 4. 2025

Rusko nepřestane útočit a Ukrajina se nepřestane bránit.

SÝR ZDARMA
19. 4. 2025

Anglický ústavní soud potvrdil to, co ví každý normální člověk.

Gita Zbavitelová
19. 4. 2025

Stále víc Izraelců pochybuje, že vláda dosáhne propuštění rukojmích.

Tomáš Procházka
19. 4. 2025

Ukrajina zoufale potřebuje další vojáky.

Aston Ondřej Neff
17. 4. 2025

Chceme napříště podléhat „nadstátní moci‟?

Aston Ondřej Neff
18. 4. 2025

Audit digitalizace stavebního řízení neexistuje.

Aston Ondřej Neff
19. 4. 2025

Rusko nepřestane útočit a Ukrajina se nepřestane bránit.

Marian Kechlibar
17. 4. 2025

Čína je od roku 2010 největší výrobní ekonomika světa.

přečetl Panikář
17. 4. 2025

Německé „ministerstvo pravdy“ hlídá „svobodu názorů“

mul Matyáš Müller
20. 4. 2025

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Lidovky.cz, ČTK
20. 4. 2025

Ruská armáda opakovaně porušila velikonoční příměří, které v sobotu odpoledne oznámil ruský...

Lidovky.cz, ČTK
20. 4. 2025

Neděle zmrtvýchvstání je největší slavností křesťanského církevního roku, připomíná vzkříšení...

Jaroslav Petr
20. 4. 2025

Pokusy na zvířatech s cílem pomoci lidem jsou problematické z mnoha důvodů; hlavně proto, že...

Lidovky.cz
28. 3. 2025

Čeští hokejisté se připravují na mistrovství světa v Dánsku a Švédsku. Od dubna absolvují několik...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz