Neviditelný pes

SVĚT: Sankce a protisankce

31.8.2017

Rusko a Spojené státy si vypovídají diplomaty

Na žádost Moskvy o snížení stavu zaměstnanců amerických diplomatických zastupitelstev v Rusku odpověděl Washington propuštěním více než sedmi stovek ruských občanů – zaměstnanců amerických diplomatických misí.

Následovalo ztížení procedury vystavování návštěvních víz ve třech amerických konzulátech na území Ruska. Moskva očividně neočekávala tak ráznou odpověď a tisková mluvčí ministerstva zahraničí Marie Zacharovová obvinila Spojené státy ze snahy obrátit hněv Rusů proti vlastní vládě.

Američtí komentátoři ruskému rozhořčení příliš nevěří, neboť reakce Bílého domu se dala předpokládat. Vlivný sloupkař deníku The Washington Post David Ignatius předpovídá, že celý dopad americké reakce ucítí Kreml již v nejbližší budoucnosti.

Píše: „Putinův útok na americký politický systém sjednotil jinak rozhádané kongresmany. Slovo „Rusko“ je v americké politice vnímáno jako toxické a zhojení těchto ran bude vyžadovat léta. Nikdo kromě Putina za to nemůže. A než přijde zlepšení, zhoršení vztahů bude pokračovat ještě dlouho, než se dotkne úplného dna,“ píše Ignatius.

Bývalý velvyslanec v Kazachstánu a Gruzii, nyní politolog myšlenkového trustu RAND Corporation Bill Cortney má za to, že americká odpověď na moskevské nařízení snížit stavy diplomatického personálu se dala očekávat a poraženým ve výsledku je samotné Rusko. „Vydávání víz je komplikovaný proces,“ vysvětluje Cortney.

„Americký diplomat sice provádí vstupní pohovor s žadatelem o vízum, avšak veškeré papírování je prací místních námezdních zaměstnanců. Není divu, že po hloupém moskevském rozhodnutí o práci přišli právě ruští občané odpovědní za rutinní práci, a ta tím byla prakticky znemožněna.

V minulosti tomu tak bylo už nejednou: kupříkladu v roce 1986 na vypovězení několika desítek sovětských špionů s diplomatickým krytím zakázala Moskva americkým misím najímat místní personál. Ve výsledku ty nemohly plynule plnit své povinnosti, leč Moskva ztratila možnost dohlížet přes informátory na všechno, co se odehrávalo v jejich zdech.

Rusko pocítí dopady vlastní hlouposti i v jiných oblastech. Komplikace s vízy postihne ruské podniky dovážející zařízení a technologie ze Spojených států. Utrpí spolupráce v oblasti počítačového programování. V současnosti obrovské množství ruských programátorů plní americké zakázky. I když část práce je vykonávána na dálku, přece se neobejde bez trvalé výměny lidí a idejí.

V Silicon Valley se říká: Hodíte-li iPhonem, strefíte se určitě do ruského programátora. Bude-li proces výměny ztížen, doplatí na to především ruské hospodářství. V Rusku jsou běžně používány zemědělské stroje a hnojiva americké výroby.

Jinými slovy – bude to mít obchodní a ekonomický dopad na Rusko, a to již nemluvím o omezení turistických návštěv a možností získat americké vzdělání,“ uzavírá analytik RAND Corporation William Cortney.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus



zpět na článek