18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

SVĚT: Rovnováha velmocí vede do válečné katastrofy

Poté, co americký prezident Ronald Reagan nastoupil počátkem r. 1981 do funkce, rázem opustil dosavadní americkou zahraniční politiku pouhého zadržování komunismu a místo ní začal proti Sovětskému svazu uplatňovat soustavný a mnohostranný tlak.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 27.9.2016 22:17

Autor je pfilozóf

a je to poznat.

F. Houžňák 27.9.2016 20:14

Rusko není diktatura (teď zrovna tam měli volby,

tedy skutečné volby, a opozice to plným právem projela, jak její představitelé i svobodně a bez nucení veřejně doznali), a Čína jenom taková třetinová až čtvrteční, v Číně panuje tvrdý kapitalismus evropské druhé poloviny devatenáctého století, tedy až na tu techniku. Zbytek článku je podobné kvality.

M. Prokop 27.9.2016 21:34

Re: Rusko není diktatura (teď zrovna tam měli volby,

Ale je ...

Volby jsme zde před plyšákem měli také, konec konců, i Hitler byl zvolen.

F. Houžňák 28.9.2016 8:13

Aha, takže za bolševika byly v Čechách

podle vás skutečné volby jako teď v Rusku, s výběrem kandidátů, a s tím Hitlerem byste si to měl taky nastudovat. Jak říká známá poučka, to, co jeden hlupák vysloví v jedné krátké větě za kraviny, aby vzdělanec dvě hodiny vyvracel. Asi vás autor té poučky dobře znal.

J. Mrázek 27.9.2016 17:41

Filozof-záruka blábolu.

Dostali jsme se do bor.elu, ne do společenství kultivovaných zemí. FILOZOFOVÉ JSOU PLACENI OD SLOVA, JAKKOLI POKRYTECKÉHO A BLÁTIVÉHO, HLAVNĚ ŽE TOHO SPRÁVNÉHO, NAŠEHO... co na tom, že je to snůška smyšlenek a z pohledu faktů naprostá snůška nesmyslů. Takže blahopřeji, takto dokonalý odstrašující příklad se hned tan nevidí ....

V. Dostál 27.9.2016 17:43

Re: Filozof-záruka blábolu.

Musel by jste někdy ze své Horní Dolní někam vyrazit, ne jen do rudého koutku

M. Mucha 27.9.2016 18:27

Re: Filozof-záruka blábolu.

Pane Dostále, nevím, proč do této diskuse zatahujete rudý koutek. Pan Mrázek zhodnotil výše uvedený článek zcela racionálně a váš invektivní příspěvek na tomto faktu vůbec nic nezmění. A to ani tehdy, když to napíšete gramaticky správně.

P. Zinga 27.9.2016 19:41

Re: Filozof-záruka blábolu.

Pan Dostál nic jiného neumí, než kolovrátek "antikomunismu".

M. Prokop 27.9.2016 21:35

Re: Filozof-záruka blábolu.

Pan Mrázek jen prokázal svou neschopnost žít v demokracii a chápat ji.

J. Jurax 27.9.2016 22:23

Re: Filozof-záruka blábolu.

No, nevím ... on ten článek vskutku je poněkud diplomaticky řečeno osobitý ... a zmíněné společenství kultivovaných zemí je akorát naivní nadsázka ...

M. Prokop 27.9.2016 23:02

Re: Filozof-záruka blábolu.

To jo, ale pan Mrázek zrovna není vylepšení dost tristního stavu.

B. Hamal 27.9.2016 17:37

Autor zde horuje za celosvětovou demokracii

pod diktaturou jediného hegemona. Aby mu konkurovali někteří z poddaných v podobě "historicky obnošené rovnováhy velmocí" by údajně byl "bezvýchodný, k válce nutně směřující systém".

Naneštěstí aspirant na světového hegemona, Spojené státy, postrádá schopnost ve svých nekonečných válkách za dobro lidstva, poradit si se soupeři jako Afghánistán, Irák, Libye, Sýrie... Daří se jen výroba teroristů a uprchlíků. Jenže v cestě stojí kalibry jako Rusko, Čína. Jediná možnost snad zbývá pokusit se je srazit na kolena pomocí nukleárních zbraní, stejně jsou jinak k ničemu. Takový krok by se ovšem rovnal sebevraždě. Kandidát na hegemona by skončil dřív než fotbalové utkání. S ním by skončil i život na zemi, včetně propagátorů takového modelu

M. Mucha 27.9.2016 14:20

Rovnováha

Ještě něco pane Bednáři,jako filosof byste měl vědět, že nejen život na Zemi, ale celý vesmír funguje na bázi rovnováhy. Pokud se tato rovnováha poruší, dojde ke katastrofě. Váš článek není nic jiného, než nepokrytá obhajoba militarismu, jehož převaha na jedné straně zpravidla vede k válce.

M. Mucha 27.9.2016 14:02

Pěkné bláboly

To jsou pěkné bláboly od začátku až do konce.

1. Ještě jsem nepotkal libertariána, který by diktaturu dával na roveň demokracie. Naopak, pokud libertariánům na demokracii něco vadí, pak je to fakt, že politici zcela nedemokraticky neustále ukrajují z našich svobod.

2. Teroristé vyhlásili válku především USA. Proč asi? Protože jim vadí demokracie jako taková? Ale vůbec ne. Důvodem je neustálé vměšování se USA do všech konfliktů, co jich na Zemi je.

3. Rusko vede agresi vůči evropským demokratickým sousedům, členům NATO? Kterým? Nějak jsem si toho nevšiml.

4. Posilování autority a rozpínavosti USA nejenže nevede ke klidu, ale právě naopak k nerovnováze, jíž jde ruku v ruce zvyšování napětí v celém světě. Pane Bednáři, Vaše "filosování" byste měl upřít jiným směrem, třeba, proč se nás naši demokraticky zvolení politici snaží udělat nesvobodnými a proč jim taková spousta voličů neustále sedá na lep a jejich sladké řečičky.

J. Plíva 27.9.2016 12:34

Co máte proti libertiánům?

Píše: "... libertariánské proudy, jež ve své očividné politické nedospělosti a nekonečné naivitě pokládají diktátorské režimy za rovnocenné demokraciím"

Kde je nějaký důkaz, že libertiáni pokládají diktátorské režimy za rovnocenné demokraciím?

A ještě pár poznámek:

- ona existuje nějaká "politická dospělost"?

- spíš bychom měli diskutovat, co je demokracie a zda třeba v EU panuje demokracie. Demokracie čelí čím dál větším potížím od té doby, co stát přebírá čím dál více kontroly.

P. Pruner 27.9.2016 10:53

vidím to opačně

Naopak rovnováha velmocí byla garantem míru. Pokud se jedna velmoc stane hegemonem světa tak jí to svádí prosazovat své zájmy silou. Myslím, že světové válce jsme blíže než dříve. Rozšiřování NATO na východ vyvolává v Rusku reálný pocit ohrožení, jiný než protizápadní politik se tam nemůže prosadit. Ten pocit je zesílen podporou Západu násilnému svržení legálně demokraticky zvoleného ukrajinského prezidenta a nastolení protiruské vlády v zemi, kde má spousta lidí ruštinu jako mateřštinu. Pocit ohrožení je silný i uvědoměním vlastní slabosti, vždyť Rusko má HDP na úrovni Jižní Koreje, nemá peníze na vedení klasické omezené války a tak v případě konfliktu použije jako první zbraně hromadného ničení.

M. Pivoda 27.9.2016 13:10

Dnes se připravuje silnější zbraň než atomová

Je to tzv. umělá inteligence. A výrok, že "umělá inteligence je nebezpečnější než atomová zbraň" vyslovil v loňském roce Elon Musk.

Technologové do toho vidí lepe než filosofové.

J. Laták 27.9.2016 16:34

Re: Dnes se připravuje silnější zbraň než atomová

Pane Pivodo, Vy asi myslíte technology kolektivního vědomí - nevědomí zdejšího Rudého koutku. Ti budou nadčasoví vždycky .. :-):-):-)

M. Pivoda 27.9.2016 16:49

Pokusím se to vysvětlit blížeji

Pokusím se vám vysvětlit podrobněji moji výše uvedenou poznámku.

Nejprve předestřu, že právě pomocí rozvíjející se technologie se světové mocnosti pokoušejí narušit stávající rovnováhu. Tak tomu bylo vždy v historii - připomenu že výsledek 2. světové války silně ovlivnilo přečtení německého šifrovacího kódu Angličany.

V dnešní době je ale zajímavé to, že nejdůležitější mocností na světě se v blízké době zřejmě stane firma Google, nikoliv vláda USA nebo Číny. Proč? Jesliže se firmě Google skutečně podaří jako prvé uvést do provozu výkonný kvantový počitač (50 quibits), pak ve spojení se softwarem umělé inteligence dokáží dělat "zázraky". Bude ale záležet na tom, kdo právě bude v té firmě u moci. To určí, zda nová technologie bude využita nebo zneužita.

J. Laták 27.9.2016 17:26

Re: Pokusím se to vysvětlit blížeji

Pro pána krále, aby firmu Google nakonec koupil Andrej Babiš, to by byla katastrofa .. :-)

Nic ve zlém, pane Pivodo, moje představivost dohlédne ke skromnějším metám, a sice, že bezpečně můžeme předvídat jen to, co už se stalo, a kdo si není vědom věcí minulých, bude odsouzen je prožít znovu. To je životem ověřená pravda, kterou žádnou lží vyvážit nelze.

J. Laták 27.9.2016 17:50

Re: Pokusím se to vysvětlit blížeji

Pane Pivodo, poslední větou neříkám, že Vás podezírám ze lži. Naopak obdivuji se lidem, které podobné věci zajímají. V mládí jsem byl asi také takový.

M. Pivoda 27.9.2016 19:18

Upřesnění

1. Andrej Babiš nemůže koupit firmu Google, už i proto, že její obrat je někde blízko českému HDP.

2. Technologický pokrok (na rozdíl od sociálních změn) předvídat lze poměrně přesně. V minulých 30 letech se to Ray Kurzweilovi podařilo s přesností 86% (mimochodem Ray dnes pracuje jako šéf inženýringu právě u firmy Google). Takže na naši budoucnost se ptejte především u technologů a nikoliv u ekonomů či filozofů.

3. Porozumění minulosti je samozřejmě prospěšné. To v žádném případě nepopírám. Ano, studujte i historii. Ovšem naše budoucnost bude (právě kvůli technologii) podstatně odlišná, než byla naše minulost. To je specifikum naší historické doby. A proto by i dalším českým prezidentem měl být spíše technolog než ekonom či politolog.

Mohlo by vás zajímat: https://sites.google.com/site/innovationconsultingbrno/hot-news-1/obcanskanaukapro21stoleti

J. Jurax 27.9.2016 22:27

Re: Dnes se připravuje silnější zbraň než atomová

Ještě nebezpečnější je blbost, ani nemusí být umělá ...

M. Pivoda 28.9.2016 9:21

Důkaz zaostávání znalostí.

Jak to vidím já?

J. Jurax je názorným příkladem zaostávání technických znalostí nabytých kdysi dávno ve škole.

"Kdo jen chvíli stál, dnes je opodál." Toto napsal Jan Neruda - a už hodně dávno, a stále to platí. Spíše více než méně.

J. Jurax 28.9.2016 17:18

Re: Důkaz zaostávání znalostí.

No, jistě nejsem světlo vědy a nikdy jsem nebyl, ale Vy mi - bez urážky prosím - přijdete jako technický naivka a nadšenec, jenž přebírá populárně vědecké články a optimistické předpovědi a nadšeně je propaguje. Jste snad profesí fyzik, chemik, biolog, IT výzkumník nebo technik, abyste věděl, o čem je řeč ... pokud vím, tak ne.

Takových předpovědí jsem četl od let šedesátých, kdy jsem rozum bral, mraky. Zamlada jsem si taky myslel, že v roce 2000 bude základna na Marsu (seriózní vědcové v nadšení nad Gagarinem a Glennem předpovídali, co bude za čtyři desetiletí). Některé předpovědi se splnily, některé ne, některé dnes jsoucí naopak ani nebyly předvídány.

Takže jsem - na rozdíl od Vás - skeptik. Vám holt to nadšení vydrželo ... :-)

V. Dostál 27.9.2016 17:28

Re: vidím to opačně

Obávám se, že se mýlíte. Pocit ohrožení Ruska je ve skutečnosti uměle vytvořen Kremlem pro potřebu odvedení pozornosti od vnitřních problémů. A mezi tím Putin chystá další testy jednoty Západu. Kdo chce vidět, vidí

F. Houžňák 27.9.2016 20:18

Kdo chce vidět, vidí, to jistě,

ale vy zjevně nechcete vidět realitu, ale to, co se vám líbí. S tím daleko nedojdete.

Z. Koutecký 27.9.2016 10:00

Válka

Tak podle autora je jedinou zárukou světového míru ovládnutí celého světa jedinou demokratickou mocností, to jest USA. To bych byl zvědav, jak si autor představuje, že k tomu dojde jinak než světovou nukleární válkou.Klasickými válkami za posledních 70 let totiž USA neovládly prakticky nic. A co a kdo by tady na té naší Zemi zůstalo asi po té nukleární válce k vládnutí a ovládání?

M. Prokop 27.9.2016 10:02

Re: Válka

Omyl. USA (a dlouho před nimi GB) byly zárukou NEOVLÁDNUTÍ celého světa nějakou nedemokratickou mocností.

P. Zinga 27.9.2016 11:44

Re: Válka

Krátce :jste vůl.