28.3.2024 | Svátek má Soňa


SVĚT: Radikálové všech zemí, rozejděte se!

12.4.2016

Migrace, terorismus... Jak se z toho nezbláznit? Je nutné eliminovat všechny, kdo rozněcují nenávist

Evropa utrpěla v Bruselu další ránu. Uprostřed celé škály reakcí se začínají rýsovat velmi užitečné důrazy. Ty nejdůvtipnější zdůrazňují komplexnost reakce na terorismus. Má-li být účinná, musí zahrnovat vše: aktuální opatření, taktické plány a strategické úvahy, vycházející z hlubinné analýzy kořenů současné krize.

Nikoliv náhodou přicházejí takovéto hlasy především z prostředí emeritních zpravodajských důstojníků, kteří jsou dostatečně otrlí jednat v intencích staré poučky, že zpravodajské služby nosí špatné zprávy. Zpravodajské služby hodné toho jména je ale nosí včas, přesné, verifikované a cíleně je doručují na správná místa.

Je ovšem též pravda, že to, zda na těch správných místech sedí správní lidé, kteří vědí, co se zpravodajskými „jobovkami“ dělat, už zpravodajské služby ovlivňovat nesmí (přestože to někdy člověku přijde líto).

Aktuální opatření

Zvyšovat a zviditelňovat přítomnost ozbrojených složek (včetně vojska) na veřejných místech a u kritické infrastruktury okamžitě po nějakém, byť vzdáleném teroristickém ataku je z bezpečnostního hlediska zhola zbytečné. Přesto si však politici toto gesto nikdy neodpustí. Pak nezbývá než doufat, že nebudou s těmito kapacitami nakládat nehospodárně a že dosáhnou alespoň psychologického účinku. Třeba se jim podaří navodit zřídkavý pocit, že mají starost o lidi nejenom proto, že to jsou voliči. Ale na druhou stranu, i ozbrojené složky po každé teroristické akci poněkud znervózní, a není od věci je trochu proluftovat v terénu.

Nicméně každé takové kampaňovité opatření musí být časově velmi omezené, protože je ve skutečnosti plýtváním silami a prostředky. Přijímána by naopak měla být taková bezpečnostní opatření, která nejsou příliš vidět a jsou udržitelná nejméně střednědobě, dokud se důvody krize alespoň trochu věrohodně neobjasní.

Taktická opatření

Migrační vlna je v lepším případě podobná přírodnímu úkazu, v horším případě je ještě cíleně posílena. K dopátrání se toho, o co v našem případě jde, by bylo nutno prostudovat pět let starou knihu profesorky Kelly M. Greenhillové Zbraň masové migrace. (Příznačné je, že zatím žádný z mnoha think tanků tuto kritickou a potřebnou práci neodvedl.)

Nejde o to, zvát a vítat migranty. Nejde ani o to, dupat nožičkama a nekřesťansky se durdit, že k nám žádný migrant nikdy nesmí, a to na věčné časy a nikdy jinak. V této fázi je velmi potřebné bez hysterie a politických zadání a tlaků prozkoumat vzájemnou souvislost migrace a terorismu. Zde se totiž rozdávají karty.

Terorismus je vítanou příležitostí pro všechny zpravodajské a bezpečnostní složky, aby bezproblémově navýšily své rozpočty. Odpovědností politiků je kontrolovat, jakým směrem tyto složky hodlají svá rozpočtová navýšení rozpouštět, aby se zvyšování rozpočtu opravdu promítlo do zlepšování bezpečnostní situace.

Strategické pozadí

Dlouhodobě zpracovávaná strategická vize může vycházet pouze z precizní analýzy hrozeb a rizik. Toto je neuralgický bod celé situace. Pakliže nebude tato analýza vycházet z minulosti až velmi dávné, bude citlivá na politické ovlivňování, čímž může přijít celá práce rychle nazmar.

A co víc. Nemístně vynaložené prostředky a mylně stanovené cíle vyčerpávají obranné kapacity státu. Přidá-li se k tomu ještě svedení pozornosti veřejnosti špatným směrem, dostane se společnost na kraj katastrofy – a to již ve chvíli, kdy se jí teroristické útoky a migrační krize zatím přímo nedotkly. Nejhorší destrukci si může přestrašená a hystericky reagující společnost přivodit sama.

Co to znamená, jít ke kořenům současné krize? Jedna z definic činnosti zpravodajské analytiky je taková, že zpravodajci hledají výskyt anomálií a absenci normálních jevů. Proto je nutno kriticky vyhodnotit „vývoz demokracie a lidských práv“ do zemí, které o tento artikl neměly zájem. Dovoz silou vyvolal silný zpětný ráz. Jinými slovy, Západ udeřil do hnízda sršňů a nyní se diví. Tuto analýzu není možno provést bez historického exkurzu, včetně neideologizovaného vyhodnocení období kolonialismu. Není možno však tuto analýzu postavit pouze na tomto období.

Žádný „civilizační střet“

V době vyhlášeného prvního protiteroristického opatření je velmi důležité nejen všeobecně zvýšit ostražitost, ale též začít přemýšlet ještě předtím, než něco nastane. Včetně odhadu toho, kam by nás teroristé případným atakem chtěli dostat a jakou reakci by si asi přáli. Protože všichni ti, kdo by plnili intence teroristů, jakkoliv by měli plná ústa protiteroristických řečí, by vlastně jednali v souladu s nimi. Výbušnou atmosféru totiž synergicky vytvářejí extremisté vůči sobě nominálně nepřátelští.

Jediným logickým řešením je pak odmítnout svůdnou tezi o „civilizačním střetu“ a kultivovaně eliminovat radikály a všechny, kdo rozněcují nenávist, ať už jsou jakékoliv provenience. Je to řešení paradoxní, vyžaduje silnou vůli a intelektuální i mravní mohutnost. Máme na to?

LN, 7.4.2016