SVĚT: Radar news zima 2009
Severní Korea chrastí zbraněmi
Severní Korea, věrna komunistickým tradicím, klidně nechá svoje lidi umírat hlady, ale raket a atomu se vzdát nechce. Začátkem března se chystá dobýt vesmír vlastní raketou, podle expertů jde ale spíše o další test rakety dlouhého doletu, schopné zasáhnout Guam, Aljašku nebo Havaj.
Vzhledem k tomu, že především ohrožuje svoje sousedy, je jenom logické, že participují na programech made in USA. Proto už vloni na podzim proběhly dva testy, kdy simulovanou raketu přilétající ze Severní Koreje zachytil a zničil křižník třídy Aegis ve spolupráci s XBR radarem umístěným na plovoucí plošině.
První pokus byl neúspěšný, v rozhodující fázi selhalo infračervené čidlo protirakety, druhý pokus už ale dopadl na jedničku.
Další rozvoj protiraketové obrany v USA
Dalším krokem byl dne 5. 12. 2008 ostrý test reakce systému, kdy operátoři neznali čas, pouze den, kdy raketa bude odpálena. Ze základny Kodiak na Aljašce byl odpálen cvičný cíl, který zachytily radary protiraketové obrany, a ze základny Vanderberg byla vyslána protiraketa, jež cíl zasáhla a zničila na první pokus.
Jediným stínem celého testu bylo selhání vypuštění klamných cílů balistické rakety. Přesto je to zdaleka nejreálnější test, který byl proveden a dopadl úspěšně. Celkově má systém od prvního výstřelu roku 2001 ze 47 pokusů 37 úspěšných, což není špatný poměr.
Co se týče dalšího rozvoje systému, v loňském prosinci byl úspěšně otestován pohonný systém a navádění nové generace protiraket, tzv. Multiple Kill Vehicle, tedy mnohonásobného interceptoru, který má ambice ničit více cílů najednou.
Dále byla dokončena modernizace radaru Cobra Dane na Aljašce, který byl jako první používán pro účely testování programu NMD, a tento prostředek byl předán pod velení U.S. Air Force.
Izraelská protiraketová obrana - čtyři stupně k bezpečí
Dalším horkým světovým regionem je jako obvykle Blízký a Střední východ. Írán plnou parou pokračuje ve svém "mírovém" atomovém programu a ignoruje jak Mezinárodní atomovou agenturu, tak i zbytek světa v sázce na to, že nový americký prezident nebude mít odvahu proti němu pořádně zasáhnout. Rusové mu navíc pomohou s nahozením atomové elektrárny v Búšheru, která má být v provozu do konce letošního roku.
Celou eskalaci zakončuje vyslání mikrodružice, kterou byl Irán schopen zajistit vlastní technikou, na oběžnou dráhu Země. Jestli mají trochu stylu, tak ta jejich družice vysílá nepřetržitě Allahu Akbar ve všech světových jazycích.
Zatímco Rusy nechává tohle všechno poměrně v klidu bez ohledu na problémy, které mají v Čečně a dalších regionech jejich "měkkého podbřišku", Izrael si nemůže dovolit nereagovat. V loňském roce se naplno rozjela instalace XBR radaru v Negevské poušti.
Dále nebude zřejmě náhodou zveřejnění programu Harop/Harpy na Air India Show krátce poté, co Írán vypustil svůj satelit. Jedná se o bezpilotní prostředek s velkou výdrží, který patroluje nad cílovou oblastí a čeká na svoji chvíli. Tou je odhalení otevřeného sila balistické střely nebo mobilního odpalovacího prostředku. Poté na daný cíl zaútočí jako kamikadze a zničí sebe zároveň s cílem. Tento prostředek má být tedy prvním stupněm obrany Izraele.
Druhý stupeň obrany, zatím ve stádiu testu, má tvořit americký systém leteckých laserů AL-1A, likvidujících startující rakety ve fázi, kdy jsou díky nízké rychlosti a velkému nákladu nespotřebovaného paliva snadným cílem. V letošním roce se očekávají ostré letecké střelby tohoto systému.
O rakety, které projdou dále, by se měl postarat systém Arrow izraelské výroby, umístěný a sloužící především pro přímou ochranu Tel Avivu. Lze též spekulovat o tom, že v případě eskalace krize by obraně Izraele vypomohly křižníky Aegis ve středomořských přístavech.
Dopady ekonomické krize
Politické tanečky v Evropě kolem protiraketové obrany odpovídají tomu, že spíše než o reakci na aktuální hrozbu jde o dělení moci a vlivu. Navíc do toho všeho zasahuje krize a všeobecné šetření. V tomhle směru zřejmě budou mít smůlu především naši severní sousedé, sila s protiraketami může bez problému nahradit křižník Aegis například v Gdaňsku. Ale pro radar v Brdech neexistuje alternativa, jeho geografickou polohu nelze nahradit umístěním námořních radarů.
Převzato z eMag.cz s laskavým svolením autora.