Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVĚT: Proč v OSN říci Palestincům „NE“

diskuse (72)
Děje se tak 65 let poté, co stejné fórum rozhodlo o rozdělení britské mandátní Palestiny na židovský a arabský stát. Židé toto rozhodnutí přijali, Arabové ne a od vzniku Izraele roku 1948 se ho několikrát pokusili vojensky zničit. Desetiletí trvající konflikt provázejí od té doby četná ujednání a závazky, má svou dynamiku. Nic z toho nelze nyní ignorovat.

Valné shromáždění OSN bude jednat o povýšení statusu Palestiny z pozorovatelské entity na nečlenský pozorovatelský stát. Palestinská žádost by měla být předložena právě dnes.

Děje se tak 65 let poté, co stejné fórum rozhodlo o rozdělení britské mandátní Palestiny na židovský a arabský stát. Židé toto rozhodnutí přijali, Arabové ne a od vzniku Izraele roku 1948 se ho několikrát pokusili vojensky zničit. Desetiletí trvající konflikt provázejí od té doby četná ujednání a závazky, má svou dynamiku. Nic z toho nelze nyní ignorovat.

To základní stále platí: Nezávislý židovský a palestinský stát by měly existovat pospolu, přičemž dospět k tomu lze jedině přímým jednáním. Takový postup předpokládají nejen relevantní rezoluce Rady bezpečnosti OSN (za všechny zmiňme tu určující č. 242 přijatou po válce roku 1967, která reflektuje dodnes platnou mapu oblasti), ale též z nich vycházející dohody Izraele a Palestinců z Osla v roce 1993. K řešení otázek trvalého uspořádání přímým jednáním se tehdy navíc v dopise premiéru Rabinovi zavázal vůdce Palestinců Arafat. Zásada, že je třeba se zdržet jednostranných kroků, které by mohly poškodit konečné, společně přijaté řešení, se objevuje i později: v úmluvách Izraelců a Palestinců z roku 1995 (stvrzených jako svědky USA, Ruskem, EU, Norskem, Egyptem a Jordánskem), ale i na půdě OSN (například v rezoluci RB OSN č. 1850 z roku 2008) či v principech přijatých "blízkovýchodním kvartetem" (USA, Rusko, EU, OSN) z loňského a letošního roku.

Současný postup Palestinců v OSN hrubě porušuje uvedené závazky, a tím zpochybňuje i jiné dvoustranné akty vymezující dnes na západním břehu Jordánu bezpečnostní, ekonomické a další vztahy mezi Izraelem a Palestinskou autonomií. Ještě závažnější však je, že status pozorovatelského státu OSN Palestinci spojují s teritoriálním vymezením své státnosti, a tak podle svého vytyčují i hranice Izraele. V této životně důležité otázce tak má být židovský stát postaven před hotovou věc – rozhodnutím fóra s převahou muslimských a rozvojových zemí.

Izrael přijímá, že východiskem k jednání o konečném územním uspořádání jsou linie příměří před konfliktem z roku 1967. Otázku hranic však nelze nahlížet izolovaně od otázek bezpečnosti, vzájemného uznání a míru. Právě to vyplývá z již zmíněné rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 242: Hlavním cílem není nadiktovat znesvářeným stranám hranice, ale zajistit trvalý mír v oblasti. Dohodnuté, mezi aktéry přijaté hranice s bezpečnostními zárukami jsou předpokladem takového míru. O něčem takovém však představitel Palestinců Abbás nechce slyšet. Ve svém zářijovém vystoupení v OSN nenechal na pochybách, že o hranicích židovského státu má jasno, aniž by o nich jednal – bez záruk bezpečnosti pro Izrael a míru s ním.

Teroristé v OSN

Význam rezolucí č. 242 zmiňovaného života "ve svobodě před hrozbami nebo akty násilí" zvýraznil pro Izrael jeho sotva skončený střet s islamisty Hamásu, ovládajících pásmo Gazy. De iure se jednalo o boj mezi Palestinou (Palestinskou autonomií) a Izraelem. Pro OSN je totiž Hamás, považovaný jak Spojenými státy, tak EU za teroristickou organizaci, součástí tohoto celku, který navenek reprezentuje Mahmúd Abbás vládnoucí se svým Fatahem na západním břehu Jordánu. De facto je ale situace jiná: Hamás v Gaze zůstává na Abbásovi nezávislý. Ismaíl Hanía, premiér Hamásu, jehož charta otevřeně hlásá destrukci Izraele, je již v arabském světě přijímán jako hlava státu. Jeho organizace kontroluje na 40 % populace Palestinské autonomie a soustavným podkopáváním autority Abbáse sleduje jediné: zmocnit se vlády i v jeho hájemství.

Pozorovatelský stát OSN, jímž chce Palestina být, může podávat žaloby u Mezinárodního soudního dvora v Haagu. A o takové postavení si nyní v skrytu říká i teroristická organizace fungující na způsob samostatného státního útvaru, výslovně popírající zásadu mírumilovnosti. Právě ta je však prvořadou podmínkou členství v OSN.

Hamás, povzbuzený islamistickou zimou, což je skutečnosti bližší metafora než naivky vysněné "arabské jaro", se může spolehnout na podporu Egypta a Íránu, který mu již dodal rakety Fadžr-5 s doletem hluboko do Izraele. Hamás současně vychází z posledního konfliktu povzbuzen; ověřil si, že může židovský stát celé týdny ostřelovat, a pokud Izrael nakonec vojensky odpoví, světové veřejné mínění ho odsoudí. Že za tohoto stavu islamisté v Gaze, oblíbenci stále radikálnějšího arabského světa, budou své provokace stupňovat, je jisté. Že Abbás navzdory několikaletému bojkotu jednání s Izraelem boj s islamisty o Palestinskou autonomii prohraje, je pravděpodobné. To je tedy vhodný čas pro povýšení palestinského zastoupení v OSN?

Negativní důsledky

Palestinci svou snahou stát se nečlenským pozorovatelským státem OSN dávají najevo, že upřednostňují internacionalizaci konfliktu před řešením na základě dohod s Izraelem. A ten již vzkázal, že takový krok by ho vedl k odvetným opatřením. Mohl by například pro Palestince přestat vybírat a vyplácet výnosy z cel a daní za zboží, které dostávají. Měsíčně se jedná o přibližně 100 miliónů dolarů. Izrael nevyloučil ani vypovězení celých smluv, což by zcela změnilo pravidla pro existenci Palestinské autonomie. Palestincům, kteří odmítli výzvu prezidenta Obamy, aby neusilovali o povýšení svého statusu v OSN, by současně hrozila ztráta téměř 600 miliónů dolarů každoroční americké pomoci.

Zatímco toto vše je hypotézou, Palestinci jsou rozhodnuti využít nově získané možnosti a žalovat Izrael u Mezinárodního soudního dvora. Věcně se toho Izrael neobává, ale příkop mezi oběma stranami by se ještě prohloubil.

Za stále platnou izraelsko-palestinskou zásadu, že jednostrannými kroky nelze předjímat výsledek vzájemného jednání, se na různé úrovni písemně postavily země EU, Rusko, USA i další státy. Bylo by proto popřením vlastního slova, kdyby přinejmenším tito signatáři nezamítli palestinskou žádost o status nečlenského pozorovatelského státu OSN. V sázce je hodně. Pokud Palestinci uspějí, situace na Blízkém východě se velice vyostří.

LN, 29.11.2012

Dokument
12. 7. 2024

Kromě vojenské podpory, na kterou se vztahuje tento slib, mají spojenci v úmyslu nadále poskytovat...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Ivo Fencl
12. 7. 2024

Francouzi připravili novou adaptaci Dumasova klasického románu o pomstě a viděl jsem ji. S...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

Jan Bartoň
12. 7. 2024

Prohlášení NATO k Ukrajině garantuje nezvratnost členství Ukrajiny v NATO. Současně hovoří o tom,...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
9. 7. 2024

Nepamatuji, že by někdy v minulosti byly volby v těchto zemích sledovány tak pozorně, jako letos....

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

V ruské Moskevské oblasti se v pátek zřítil dopravní letoun Suchoj Superjet 100. Na jeho palubě...

rat Tomáš Ratner
12. 7. 2024

Tři krátké zbraně, jednu pušku, 12 zásobníků a přes tisícovku nábojů. To vše zajistili ústečtí...

kroc Tereza Krocová
12. 7. 2024

Do Česka opět dorazily bouřky. Postupují zejména přes jih Čech. Ve Strakonicích voda zaplavila...

Luděk Vokáč
12. 7. 2024

Ve světě nositelné elektroniky získává na oblibě nový typ zařízení: takzvané chytré prsteny. Na...

Thomas Kulidakis
12. 7. 2024

Nejvyšší správní soud v Brně (NSS) rozhodl podle očekávání. Žádná ze třinácti stížností na průběh...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz