Neviditelný pes

SVĚT: Proč Evropa není Amerika

diskuse (47)

Že Evropa není USA, a hlavně proč, není pro ideologickou zaslepenost jasné mnoha dogmaticky uvažujícím lidem. Naposledy jsem jeden z takových exemplářů viděl v České televizi. Byl jím ve čtvrtečních Událostech a komentářích Matěj Stropnický ze Strany

zelených. Vášnivě hlásal, že Evropská unie se má stát politickou federací, tedy vlastně státem, protože to v USA také šlo. Nejen televizního moderátora tím trochu vyděsil. Ale vzápětí jsem si uvědomil, že takto kolosální nesmysly pan Stropnický určitě nemá ze své hlavy, ale z hlav mnohem pomazanějších. Je to přece jeden z dogmatických článků víry hlavního federalistického proudu EU, od otce zakladatele Jeana Monneta po jeho nynějšího následovníka v řízení Evropské komise Jeana-Clauda Junckera. I prezident Zeman má pro eurofederalismus veřejně vyznávanou slabost.

Nemožnost přenášet americký vzor do Evropy způsobuje dost jednoduchá, a to neodstranitelná skutečnost. Zatímco USA vznikly a rozvíjely se podle vylepšeného vzorce britské demokratické politické kultury, v Evropě je svébytných, tedy tak či onak rozdílných demokratických politických kultur tolik, co evropských demokratických států. A nacpat je všechny do jednoho, právě proto nedemokratického pytle se Evropská unie snaží zuby nehty. A podle toho to také dopadá. Takže Velká Británie, celkem logicky jako první, řekla dost. Sbohem a šáteček, nebylo to krásné a bylo toho opravdu dost, soudruzi sociální inženýři.

A jsme tak u hlavního důvodu, proč je Evropská unie ve své samotné podstatě nedemokratická. Protože je protievropská. A proč je asi Evropská unie protievropská? No přece proto, že se od počátku usilovně snaží krok za krokem odstranit samotnou podstatu Evropy. To znamená rozmanitou mnohost evropských demokratických politických kultur. A právě tak i kultur ekonomických. Přesně proto je dějinný pohyb Evropské unie stále viditelněji katastrofický.

Federalističtí ideologové antievropanství se po orwellovsku prohlašují za ty pravé Evropany, kteří prý narážejí na nevzdělanost svých národů, jak nedávno pravil jeden z nich o národu českém. Evidentní nedovzdělanost v evropanství je ale především chronický problém jich samotných a ne těch, kdo s nimi nemohou souhlasit.

Na druhé straně jsou ale USA jako prodloužení části evropských tradic do Ameriky sympaticky evropské. A to proto, že do Ameriky přenesly jen tu lepší Evropu. Tu její část, která skrze náboženskou reformaci zrodila moderní evropskou demokracii. Proto má americká demokracie náboženský základ, jak právem zdůrazňoval důkladný český znalec USA, T. G. Masaryk.

Proto se také americká demokracie posléze úspěšně vypořádala s otroctvím na svém Jihu a s ještě déle přetrvávajícím rasismem. A proto je tak patrný rozdíl mezi USA a Jižní i Střední Amerikou, které vznikly z jiné evropské politicko-náboženské kultury, z kultury středozemně katolické, nedemokratické. Na tento významný rozdíl u nás již v r. 1851 upozorňoval přední český demokrat Karel Havlíček. A ne náhodou právě proto i zakladatel dost významné tradice českého proamerikanismu. To je ale podstatně jiný proamerikanismus, než ten zoufale hloupý eurofederalistický.

Autor je filosof

zpět na článek