16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

SVĚT: Proč Evropa není Amerika

Že Evropa není USA, a hlavně proč, není pro ideologickou zaslepenost jasné mnoha dogmaticky uvažujícím lidem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kyselková 25.7.2016 17:56

Základ kompatibility USA

je společný jazyk. To EU prohrála. Všechny byrokratické fantasmagorie překládá a matlá armáda jazykozpytců a lingvistů do 27 mateřštin. Těžký dohovor ! Nyní zmizí asi i angličtina.

J. Literák 25.7.2016 20:26

Re: Základ kompatibility USA

Co je základem kompatibility Indie?

J. Kyselková 25.7.2016 23:54

Re: Základ kompatibility USA

Krásná otázka ! S tou se nebude snadno usínat !

J. Chaloupka 26.7.2016 13:54

Angličtina. Tu Indům zanechaly kolonisté z VB.

..

R. Morava 25.7.2016 15:51

Jenomže každá civilizace má svůj vrchol

A ta americká na něm už není. Těch vrcholů může být i víc. Na staré civilizaci můžou vzniknout nové, ale nemusí (například římská říše byla nahrazena celkem dobře fungujícími státečky a nakonec ještě před 20 lety fungující Itálií).

Souhlasím s tím, že USA se rozvinuly díky společenskému řádu importovaném ze staré Anglie. Ty ale odstartovala Magna Charta ještě před příchodem Reformace!!! Na počátku byla Reformace asi pokroková protože řešila průšvihy, které zavinili katolíci. A Reformace stála u zrodu USA

Jenomže zatímco katolická církev se díky sebereflexi vzpamatovala, Amerika od své snad křesťanské podstaty ustupuje. Protože je prolezlá svobodným zednářstvím a filozofiemi kultury smrti, je za svým vrcholem a jde dolů spolu s Evropou. Pro nás všechny by ale bylo dobře aby se vzpamatovala a znovu našla svoje křesťanské a demokratické kořeny. Totéž platí pro Evropu, jejímž nebezpečím je dnes migrace, která pracuje na jejím zničení.

J. Jurax 26.7.2016 2:03

Re: Jenomže každá civilizace má svůj vrchol

Kořeny postačí nalézt ty demokratické; křesťanství už svou roli dohrálo. Na náboženství se nedá stavět, neboť fanaticky věřících je pomálu. Už není středověk.

P. Urban 25.7.2016 15:49

Americká demokracie se úspěšně vypořádala s otroctvím

po pěti letech na svoji dobu mimořádně krvavé a ničivé občanské války.

To, jak se vypořádala s rasismem (nejen bílým), vidíme dnes takříkajíc v přímém přenosu.

A. Alda 25.7.2016 14:09

Buďme rádi za Stropnického.

Kdyby byl "významným politikem" strany Zelených někdo jiný než mladý Stropnický, mohlo by nám být zle. Tenhle člověk nás svou hloupostí před důsledky vlády ekoteroristů brání. Jen víc takových aby za tu stranu navenek jednalo!

D. Bystriansky 25.7.2016 14:27

Re: Buďme rádi za Stropnického.

Se počtem "Stropnických" raději opatrně. LBGT je minorita a vliv převyšuje majoritu. Stačí k tomu vhodný spojenec.

J. Jurax 26.7.2016 2:06

Re: Buďme rádi za Stropnického.

Ano. Kdyby nebylo Stropnického, museli bychom si ho vymyslet. Takový vůl spolehlivě udrží škodlivé zelené cvoky pod hranicí volitelnosti, čímž paradoxně páchá dobrý skutek.

J. Kratochvíl 25.7.2016 14:02

Přísloví říká

kdo chce aby v našem případě "Federální Evropa" vznikla, hledá způsob a argumenty jak toho dosáhnout, kdo je jejím odpůrcem jsou stejné důvody a argumenty pro něho důkazem, že Federální EU je nesmysl. Platí pro pana "filosofa" a jemu podobné!

Pravdou je, že argumenty , které uvádí pan "filosof" proti federalizaci EU tu jsou již od počátku a vzniku EHS. Přesto zde EU existuje a většina to považuje za velice úspěšný projekt, který zajistil svým občanům žít v mírovém prostředí a s nejvyšší možnou životní úrovní na světě a to již bezmála 65 let. V historii to nemá obdoby !!!

Co víc si můžeme přát?

P. Urban 25.7.2016 16:11

Co víc si můžeme přát?

Návrat prvních generací sjednotitelů, kteří si uvědomovali, že myšlenka evropské politické jednoty jde skutečně proti logice evropských dějin druhého tisíciletí. A tak se nesnažili tlačit na pilu a řídili se zásadou raději pomalu, než jistě. Díky tomu to během čtyřiceti let dotáhli od uhlí a oceli (co to dnes znamená?) až k EU.

Poté přešla evropská integrace do rukou lidí, kteří podlehli "závrati z úspěchů". Výsledkem je EU, která budí dojem daleko větší moci, než jakou reálně disponuje. U svých příznivců i odpůrců.

A to je její momentální problém, nikoli odstranění rozmanitosti. To je cíl, který EU může chtít. Ale na jeho dosažení nemá sílu.

J. Jurax 26.7.2016 2:10

Re: Přísloví říká

"Přesto zde EU existuje a většina to považuje za velice úspěšný projekt, který zajistil svým občanům žít v mírovém prostředí a s nejvyšší možnou životní úrovní na světě a to již bezmála 65 let. V historii to nemá obdoby !!!"

EU existuje, to je jediná pravda ve Vašem výroku.

Ale jestli se bude chovat dál tak jak se pod svým neschopným rudozeleným vedením chová, dlouho existovat nebude.

J. Rechnovský 25.7.2016 11:46

Nesouhlasím

Autore, problém EU není v kulturních odlišnostech. Ty mohou být celkem jednoduše zachovány. Hlavním problémem je podivná ouřednická integrace EU odshora, která má zajistit zároveň maximum společných prvků členských států, při zachování jejich maximální suverenity. Je to něco jako snaha jet zároveň vpravo i vlevo...

Tato logická pitomost je motivovaná transférem peněz od bohatších států k těm chudším. Důležitým faktorem je také rozhodující vliv silných členských států (Německo a Francie) na společné instituce EU. Na konci této absurdní cesty může být pouze zhroucení EU.

Takže. Přestože Stropnický je odpudivý žvanil, Spojené státy Evropské nejsou utopií. Musí však být postaveny na společných hodnotách, které si konečně začínáme znovu uvědomovat. Dále pak na společné vládě disponující skutečným mandátem plynoucím z voleb a standardním právním systému.

V. Podracký 25.7.2016 12:45

Re: Nesouhlasím, ale s panem Rechnovským

Zatímco Amerika má společnou identitu a každý, který se v ní narodil, už je srdcem Američan, Evropa společnou identitu nemá. Zavést v EU demokracii - v orgánech by převládly velké národy a brzy by zjistily jak je snadné ty malé ovládat. Stal by se z ní nový "žalář národů" a ještě horší než dnešní nedemokratická administrativní vláda. EU může pouze tvořit nějaký rámec pro nezávislé státy. Třeba právě v obraně.

D. Bystriansky 25.7.2016 14:16

Re: Nesouhlasím, ale s panem Rechnovským

Souhlasím pane Podracký. Proto ta nenávist ze strany EU a její nohsledů vůči všemu národnímu.

J. Rechnovský 25.7.2016 17:46

Re: Nesouhlasím, ale s panem Rechnovským

Víte pane Podracký etnická či státní politicko-ekonomická preference je dnes zcela běžnou záležitostí všude na světě. "Závislé" půlmilionové Luxembursko má mnohem větší vliv než "nezávislá" 174 milionová Nigérie. ALE, Německo už dnes nemá větší vliv než Čína.

Větší státy EU budou mít VŽDY větší vliv než malé. Ty malé ale budou mít stále mnohem větší vliv v rámci EU než mimo ní. Navíc významu nabyde rozdělení centrum-periferie bez ohledu na statní hranice.

Evropa společnou identitu získává v kontrastu v konfliktu s islámem. A na ní je možné budovat i společnou armádu. JInak NE.

Ś. Svobodová 25.7.2016 14:05

Re: Nesouhlasím

Můžete definovat ty vzývané společné hodnoty? A co uděláte s těmi hodnotami, které jsou nespolečné? Zakážete je?

A. Alda 25.7.2016 14:13

Neumím portugalsky.

Ani finsky nebo maďarsky. Jak se mám s těmi lidmi domluvit? Ze své češtiny neustoupím a nebudu mluvit cizozemsky. Budu kvůli tomu proskribován a zbaven volebního práva? Pokud mne bude EU diskriminovat za to, že jsem Čech a mluvím česky, mám plné právo postavit se proti panství EU v Čechách i se zbraní v ruce.

S. Netzer 25.7.2016 14:23

Re: Neumím portugalsky.

:-))))

J. Jurax 26.7.2016 2:16

Re: Neumím portugalsky.

No vidíte. Já kromě češtiny umím anglicky a rusky - to druhé je mi v EU naprd a to první bude nejspíš na totéž brzy taky - promluvit v bruseli anglicky bude považováno za známku špatného vkusu a vyjádření nesouhlasu s EU :-)

J. Chaloupka 25.7.2016 10:56

USA prostě vznikly jinak. A to výsadkem otců poutníků

právě z VB. Byly původně koloniemi, aby se v 18. století osamostatnily. Evropa vznikla ve středověku a to původně z rodin - rodů, pak států resp. národností. Ty národnosti mají různé jazyky. I z tohoto důvodu se nemůžeme stát federací. USA uzákonily jako hlavní jazyk angličtinu a kdo se chtěl stát Američanem, musel se naučit jazyk a složit přísahu věrnosti. Dodnes tuším chce-li někdo být Američanem, musí odevzdat občanství dosavadní. Žádné dvojí občanství se v USA netoleruje. A tak je to správné. Když máte dvojí občanství a oba státy se dostanou do sporu, na čí straně budete bojovat? Takže chtít evropské státy sjednotit může jen chorý mozek. Možná, kdyby politici netlačili tak na pilu, tak přirozeně za dvě, tři generace, kterým by bylo umožněno cestovat a které by mluvily anglicky, by vznikl nějaký tzv. evropský národ. Ale třeba také ne. To nevíme. Ale nátlakem může vzniknout jen velký konflikt. Ostatně po 1. světové také někteří tvrdili, že horší válka nemůže být, no a byla. Takže může být i třetí. A ta bude opravdu dost strašná. Podle mne přežijí jen velmi soudržné rodiny.

A. Alda 25.7.2016 14:16

Trochu se mýlíte.

USA uznávají dvojí občanství za podmínky, že to jejich je nadřazené. Jinak co do občanství stojí na principu ius soli, zatímco evropské státy stojí na principu ius sanquinis.

Podstatné je, že kdo se vystěhovával do Ameriky (severní), činil tak s úmyslem stát se Američanem. A přizpůsobil se (což platilo až do cca začátku poválečných let).

K. Janyška 25.7.2016 9:56

Co je to protievropská ? EU je anticivilizační.

Jde proti vývoji lidského světa. Jinak by SSSR prosperoval a nerozpadl by se. Je to stejný pokus socialistů všech druhů, zejména rudočerných, jen s civilizovanějšími státy, které samozřejmě recivilizuje... Dzp.

A. Alda 25.7.2016 14:17

Ano.

Přirozeným zákonem je divergence. Vidíme to nejen v celé živé přírodě, ale dokonce i v té neživé. Jak by se z toho lidstvo mohlo vymanit?

M. Valenta 25.7.2016 9:36

Proč já stále hledám

v článcích pana "filosofa" Bednáře něco, s čím sice nemusím souhlasit, ale má to tak říkajíc něco do sebe. A ono pořád nic. Rozdíl mezi panem Bednářem a panem Stropnickým, jehož názory jsou někdy opravdu komické, spočívá v tom, že Stropnický, na rozdíl od Bednáře, z nich ještě může vyrůst.

R. Brzák 25.7.2016 9:42

Re: Proč já stále hledám

Já zase hledám v příspěvcích pana Valenty (a několika dalších zde) něco, s čím sice nemusím souhlasit, ale co je založeno na argumentaci a nikoliv na osobních výpadech vůči oponentovi či autorovi...čestnou výjimku tvoří zde níže pan Šejna, s nímž sice nesouhlasím, který ale obvykle své příspěvky argumenty prokládá...

K. Janyška 25.7.2016 10:13

Re: Proč já stále hledám

Co je to spontánní řád lidské interakce ? Kdo to neví, neargumentuje. Tedy ani vy ne. Dzp.

R. Brzák 25.7.2016 10:33

Re: Proč já stále hledám

Pokud budeme rozebírat "kompostovku", pak se možná budete blížit pravdě. Ale argument nemusí být vždy nutně pravda - jen teze, která se utkáním s dalšími tezemi "omele" a zbaví největších omylů, takže se člověk může začít nějaké omezené pravdě blížit.

Chápu, že začínáte být nervózní, neb Vaše aktivita nevede k zamýšlenému. Ale já Vás varoval - i na stylu komunikace záleží...

D. Bystriansky 25.7.2016 14:06

Re: Proč já stále hledám

"Stropnický může vyrůst ze svých názorů"??? Problém ovšem je v tom,

že politickou moc již má a chce jí ještě víc! Neměl by nejdříve vyrůst z plenek a potom se prohlašovat za všeználka? Zatím je za tajtrlíka aktivistu.