SVĚT: Proboha, oni šmírují!
Edward Snowden rozpoutal velké pozdvižení. Jedni jej označují za zrádce, druzí za hrdinu. Nad tím vším se nese vlna nevole ze šmírování tajnými službami.
Tajné služby šmírují. Je to v popisu jejich práce a tajné služby má každý stát. Pokud by se stalo něco podobného jiné světové velmoci než USA, určitě by kolem toho takový poprask nebyl. Zde se navíc přidává antiamerikanismus zastánců Edwarda Snowdena.
Ponechme nyní Snowdena stranou. Rozhořčení nad šmírováním tajných služeb a znechucení, volání po odsouzení zločinnosti takového konání či přirovnávání USA k totalitním režimům, navíc diktujícím celému světu, je do značné míry poměrně primitivní reakcí.
Je jasné, že s příchodem nových technologií se otevírá i další pole pro působnost tajných služeb a špionů. V kybernetickém prostoru zuří válka, v níž se jedna strana snaží prolomit ochranu dat strany druhé a naopak. Klasické špehování se dostalo z formy pláště a dýky do prostředí kanceláří a výkonných počítačů.
Je celkem logické, že pokud je náplní tajných služeb odhalovat hrozící nebezpečí, tak si nevystačí se svodkami z tisku či jiných médií. Cílem je získat informace a pokud si někdo myslí, že tajné služby získávají informace jen tzv. legální cestou, pak je silně naivní.
Tajné služby využívají nelegální cesty. V současné kybernetické době se shromažďují ohromná kvanta dat a tajné služby tato data vyhodnocují a selektují z nich to, co je zajímá. Pokud existuje možnost dostat se k datům například hacknutím emailů nebo získáním záznamů telefonních hovorů, můžeme si být jisti, že tato možnost je využita.
Není to výsada USA, dělají to všechny tajné služby po celém světě, navíc největší část hackerských útoků pochází z Číny, ale to nějak zastánci Snowdena vidět nechtějí. Města jsou prošpikována bezpečnostními kamerami, zkrátka možností získat chtěné údaje je nepřeberné množství.
Je zvláštní, že ti, kteří nejvíce křičí o šmírování a zločinu porušení soukromí, jsou zticha v případech, kdy je díky těmto údajům odhalena například pedofilní síť. Vždyť tam jde přeci také o nelegálnost a protizákonnost, protože tajné služby šmírovaly něčí soukromí, jak tvrdí zastánci uprchlého Snowdena.
Proces je přitom jednoduchý. Tajná služba shromáždí data a strojově vytřídí z nich ta, o která je zájem například podle klíčových slov. Takovou komunikaci pak prověří fyzická osoba. Pokud je vše v pořádku, je tato komunikace odložena a dál se o ni nikdo nezajímá.
V případě závadnosti komunikace, například domlouvání teroristického činu nebo kriminální činnosti, je vyrozuměna policie, která začne provádět plně legální sběr dat včetně zákonného postupu soudem povoleného odposlechu, a tak dále.
Je zvláštní, že se "protišpionážníci" neptají, jak byla získána data o chystaných teroristických útocích. Pokud dojde k útoku, aniž by byl předem odhalen, třeba i nelegální cestou, pak titíž lidé křičí, co dělaly tajné služby, že o chystaném útoku nevěděly. Ony ale mají poměrně slušné výsledky.
V říjnu 2012 zadržela jordánská tajná služba 11 lidí, kteří plánovali teroristické útoky na obchodní centra a západní ambasády v Jordánsku. V dubnu letošního roku zmařily tajné služby USA a Kanady teroristický útok na vlak na trase New York - Toronto.
V červnu letošního roku oznámila ruská tajná služba FSB, že zmařila sérii teroristických útoků v Moskvě. Včera Kanada zatkla dva teroristy, muže a ženu, kteří plánovali útok třemi náložemi před parlamentní budovou v době oslav Dne Kanady.
Tento pár na internetu vyhledával informace o výrobě trhavin a jejich užití. Pod dohledem byl od dubna. Kruci, že oni byli šmírováni? To by měla být kanadská tajná služba pohnána k zodpovědnosti, nebo snad ne? Právě v dubnu už byli zadrženi dva muži, kteří chtěli vykolejit vlak, jak je psáno výše.
I tito dva muži byli šmírováni Američany a Kanaďany. Hanba těmto státům. Měly zachovat soukromí teroristů a zasáhnout až po činu, aby nejednaly protiprávně a nezákonně nezískávaly informace. To přeci dá rozum, ne?
On by každý mluvil jinak, pokud by tajné služby nefungovaly a obětí teroristického útoku se stal někdo z jeho blízkých. Pak by nastoupilo obviňování státu, že neudělal dost pro bezpečnost občanů, a bylo by voláno po zodpovědnosti vlády a státu a po přísnějším režimu.
Zkrátka, ať se nám to líbí nebo ne, tajné služby pracují tak, jak pracovat mají. Získávají informace všemi možnými cestami, ať už legálními nebo využitím špionů či hackerů. Dělají to všechny státy světa, včetně nás. Anebo si myslíte, že v BIS podobné aktivity nejsou?
Každý, kdo prozradí informace o tajných projektech svého státu, je zrádce. Zrádce druhou stranou glorifikovaný. Je ale tak trochu rozdíl, pokud někdo zradí totalitní stát udržující se u moci státním terorem nebo stát demokratický. Pokaždé ale jde o zrádce.
Takovým zrádcem je i Edward Snowden. Prakticky celý svět od něj dává ruce pryč. Stát, který ho přijme a udělí mu azyl, si v očích světa uškodí. Ruský prezident Putin podmínil azyl tím, že Snowden už dál nebude škodit "americkým partnerům". Snowden, který se označuje za amerického vlastnece, toto odmítl.
Hledá teď azyl u dvacítky zemí, ale nikdo ho nechce. Ekvádor, Bolívie, Brazílie, Čína, Finsko, Francie, Indie, Itálie, Irsko, Island, Kuba, Německo, Nikaragua, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Rakousko, Španělsko, Švýcarsko, Venezuela, to je výčet států, kam se chce uchýlit. Ruský azyl už odmítl.
Většina evropských zemí se ale žádostí zabývat nebude. Argumentují tím, že musí být podána na jejich území. Norsko zkritizovalo i formu. Žádost přišla faxem, což se považuje za nepřípustné. Indie, Polsko, Brazílie a Finsko žádost o azyl výslovně odmítly.
Chavézův nástupce ve Venezuele Maduro uprchlíka chválí: "Zaslouží si světovou ochranu. (...) Ten mladík už udělal pro lidstvo něco velmi důležitého, řekl pravdu o světě kontrolovaném imperialistickou elitou Ameriky."
Ochotu poskytnout uprchlíkovi útočiště vyjádřil bolívijský prezident, i když dodal, že Bolívie ještě žádost nedostala. "Proč by ne? Bolívie je ochotna přijmout lidi, kteří odhalují špehování, pokud to tak lze nazvat," řekl Evo Morales.
Jeho letadlo přistálo následně při cestě domů neplánovaně ve Vídni, protože Francie a Portugalsko zrušily povolení k přeletu. Oficiálním důvodem byly technické důvody, neoficiálním pak podezření, že Edward Snowden je na palubě letadla.
Není zvláštní, že všechny státy světa včetně Ruska a Číny dávají od Snowdena ruce pryč a ochotny přijmout uprchlého zrádce pod svá křídla jsou jen silně levicové a autoritářské režimy v Jižní Americe? A proč opomněl KLDR? Tam by jej nosili na rukou.
Pohoršení nad tím, že tajné a špionážní služby pracují a získávají informace, není na místě. Od toho jsou tyto služby zřízeny. Pokud bychom je neměli, byla by situace daleko horší, protože terorismus nedává dopředu vědět, co plánuje. Ten pracuje s co největším dopadem na životy. Email Tondy Vomáčky, že mu stará nedala, tajnou službu možná pobaví, ale určitě ho proti Tondovi nepoužije.
Převzato z Polanecky.blog.idnes.cz se souhlasem autora