Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

doktor

15. 4. 2008 13:44
Pěkný článek.

Autore, čím se liší Kurdové v Turecku, Iránu, Iráku a dalších zemích?

0 0
možnosti

Šnek

15. 4. 2008 12:04
Kurdové už desítiletí válčí mezi sebou.

Barzáni a Talabáni, to jsou vůdci nejvýznamnějších kurdských skupin. K tomu patří ještě údajný marxista Ocalan, kterého momentálně vězní Turci. Že ho už Turci dávno nezařízli, zato vděčí jen jejich snaze o vstup do EU. Jednou z podmínek je totiž zrušení trestu smrti.

Hezký je přístup Německa. Tam byli většinu času Kurdové považováni za ubohé oběti tureckého nacionalismu. Stačilo, aby Kurdy vzali Američané pod svá ochranná křídla a v tu chvíli se němečtí spasitelé od nich odvrátili.

0 0
možnosti

vita

15. 4. 2008 11:58
Drobátko jste narušil souslednost.

Chtělo by se věřit, že nevědomky, bez úmyslu vylepšit obraz USA - ale moc to nejde.

Saddám použil plyn proti kurdským vesnicím dávno PŘED válkou o Kuvajt - v době, kdy bojoval s Íránem. A v době, kdy s ním Rumsfeld jménem vlády USA navazoval diplomatické styky, s ochráncem Západu před hrozbou íránských ajatolláhů. I proto soudili a odsoudili Saddáma za naprosto okrajovou záležitost, do níž USA nebyly zapletené.

0 0
možnosti

V.

15. 4. 2008 9:16
Proc?

jste se nepodepsal pravym jmenem?

0 0
možnosti

Tr

15. 4. 2008 7:18
No,

v rámci operace v r.91 to chtěl vzít Schwarzkopf z jedný vody načisto, ale bohužel OSN dala svolení jen na osvobození Kuvajtu, kdyby šel  Bagdád, tak se arabská koalice rozpadla. Mohlo to být dávno vyřešený. Ovšem reozpory mezi sunity a šíity a Kurdy by to asi nevyřešilo...

0 0
možnosti

Woe#terim

15. 4. 2008 16:53
Re: Naivka Tr

Tak OSN (+ arabská koalícia) zabránila tomu, aby Američania dobyli Bagdad? Aké naivné, Tr!

Američania boli v Iraku r. 1991 neobmedzení páni a žiadne OSN a ďalšie skratky nerešpektovali.

Pravý dôvod, prečo sa v invázii v r. 1991nepokračovalo poodhalila napr. BBC v roku 1998: „Akú vládu vlastne v Iraku dosadiť namiesto tej Saddámovej? Z jednej strany (v Iraku) číha revolúcia ľavicová, z druhej strany fundamentalistická...“ odznelo v jednej tamojšej diskusnej relácii.

A ešte jedna vec: V roku 1979 prišli do Saudskej Arábie Američania (tajné služby) kvôli afganskému protisovietskému hnutiu (prišli verbovať, vyzbrojovať, usmerňovať). V roku 1990 sem prišli aj americké vojská (kvôli Saddámovi) a po roku 1991 (porážka Saddáma) USA zo Saudskej Arábie neodišli.

0 0
možnosti

Tr

15. 4. 2008 7:12
chem. útok

z Irínské strany... proč máme tedy "chemického Alího?"

0 0
možnosti

PST

15. 4. 2008 7:07
No,

Chraň pámbu, aby vznikl Kurdisán. Byla by to - vlivem PKK - další Kuba. Stačí se podívat jaký bordel dělá PKK v Německu.

0 0
možnosti

zalozak

15. 4. 2008 1:44
A uz si zase upravujeme historii.........

Cela zalezitost kolem Kurdistanu stejne jako vytvoreni, vycvik a vyzbroj kurdskeho odboje je, jako obvykle, uzce svazano s velmocenskymi hratkami na blizkem vychode. Pocinaje tim ze autonomni "uzemi obyvane Kurdy" bylo rozdeleno v roce 1923 mezi Turecko, Irak a Syrie, pak tim ze Soveti se v ramci posileni vlivu podporili vznik Kurdske Republiky (1946-7) s kterou si to za Britske a Americke pomoci rychle vyridil Iran. Pak se situace na nejaky cas uklidnila az do okamziku kdy Iraq zacas byt vyrazne  pro-sovetsky a  USA  zahrala na kurdskou kartu a podporila  povstani v 70-tych letech. Pak se ale situace zmenila, podarilo se dosadit Sadama , pomoc skoncila a Sadam si to jiz "zorganizoval". Za iracko iranske valky videli Kurdove prilezitost a pusobili jako pata kolona.

V roce 1988 doslo k onomu plynovemu utoku (nikoliv po invazi do kuvajtu!!! AUTORE!!!). Tehdy z toho Sadam obvinovan nebyl, naopak existuji docela vazne spekulace ze to ve skutecnosti byl utok z iranske strany, kalkulovany na to aby odradil kursdkou mensinu na iranskem uzemi. Ten utok byl Sadamovi pripsan az jaksi pote .. at uz pravem ci ne. Na kurdskou kartu opet zahralo USA v dobe prvni valky v zalivu , nicmene po te co se doslo k rozhodnuti ze lepe situaci nedestabilizovat a Sadama ponechat... bylo v ramci "stability" Irackym silam umozneno aby si to s povstalci vyridili. (USA meli 100% kontrolu vzduchu tehdy takze ty kecy o "braneni" nekoho jsou kecy!)  A situace postupovala do dalsich kol a bude postupovat i dale. Protoze kurdsky ozbrojeny odboj je uplne stejne "demokraticky" jako UCK a na vzniku samostatneho Kurdistanu nema nikdo z velmoci zajem... tak se zrejme opet zavrou oci aby si to Turci, Syrane, Iracani a Iran s Kurdy behem casu vyridili..

Kurdove jsou doslova nestastny narod ktery je neustale pouzivan pro hratky vsech velmoci...

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz