1.10.2022 | Svátek má Igor


Diskuse k článku

SVĚT: Příští totalita bude asi zelená

Ideologie, které vedly k totalitním systémům, sice stále přežívají a není moudré zlehčovat jejich nebezpečnost v současnosti, přesto jsem stále více přesvědčen o tom, že příští možná totalita, pokud k ní nedejbože dojde, bude zelená.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Moravčík 1.1.2020 13:01

Je zvláštne, že asi prvýkrát v histórii usiluje o úspech u voličov smer, ktorý sl'ubuje, že ak vyhrá budú sa mať l'udia horšie:-/

I. Koreň 1.1.2020 12:26

Člověk nikdy neví, které zlo nakonec vyhraje. Bude to zelená, hnědá, rudá nebo armádní diktatura, nebo jen autoritativní, neliberální demokracie, podporovaná nebo dokonce vedená těmi, kdo z ní profitují?

M. Šejna 1.1.2020 11:54

Vstanou noví P.Kučerové

upozorňuji místní diskutující na lidi s myšlením pana P.Kučery. Tento pán nám sdělil, že na Zemi je místo jen pro 2,5 miliardy lidí. Co by se mělo stát s tím současným přebytkem ve výši 5 miliard, nám zatím pan Kučera nesdělil.

Protože ale známe fanatismus zelených "zachránců planety", tak počítejte s budováním zelených koncentráků, kde dojde k bezuhlíkové likvidaci nadbytečného lidstva.

Hitler likvidoval neárijské podlidi, zelení budou likvidovat nadbytečné. Nikdo ale netuší, koho oni označí za toho nadbytečného. Může se jím stát kdokoli z nás.

P. Kučera 1.1.2020 12:28

Veliký omyl, pane Šejno. Řešení vidím v racionálním a dobrovolném snížení populačních přírůstků na 1-1,5 dítěte na ženu po dobu cca 100 let. Pokud to není (zejména v Africe a Asii) reálné, potom nás čeká "řešení" biologické, které známe z jiných druhů živočichů. Jestli jste zastáncem nelimitovaného množení, jste zároveň pro války, hladomory, gigantické migrace. Ano, můžete strčit hlavu do písku a chovat se tzv. korektně, tedy nevidět pravdu. A věšet posly špatných zpráv. Jak libo.

M. Šejna 1.1.2020 12:39

pane Kučero,

čemu říkate "biologické" řešení?

Nejsem zastáncem nelimitovaného růstu. Jsem ale odpůrcem nelimitovaných omezení a regulací.

M. Němec 1.1.2020 13:07

Biologické řešení je např.nasypání jedu do kávy.

J. Schwarz 1.1.2020 17:28

"Biologické řešení" se uplatní například u přemnožených myší. ty v dalších letech přieozeně vychcípají a ́t už z nedostatku potravy nebo v důsledku epidemií. V případě lidí bude nutné omezit "biologické řešení" na oblasti, jejichž obyvatelé si počínají pošetile. Ti rozumní si musejí své území uhájit - jakýmikoli prostředky, nechtějí-li dopadnout stejně jako ti pošetilí. Howgh.

M. Krátký 1.1.2020 22:10

docela souhlasím R^R^R^

F. Navrátil 1.1.2020 11:35

Většina států světa na nějaký klimatický alarmismus kašle. V Evropě se jedná o zelenou agónii civilizace. Jde o znovuzrození chiliasmu spojeného s klimatickým flagelantstvím. Tato hnutí o konci světa a sebemrskačství byla ve středověku rozšířena především v Německu, kde nabyla organizované podoby. Ke cti našich předků nutno dodat, že Karel IV na podnět Arnošta z Pardubic nechal flagelanty z Českého království vyhnat.

P. Aron 1.1.2020 15:33

R^R^R^

Š. Hašek 1.1.2020 19:28

R^

P. Staronový 1.1.2020 11:06

"Až budou voliči v jednotlivých státech EU volit jiné poslance a senátory než ty zelenající pravolevé, budou jednotlivé státy včetně Německa, Francie, i GB a ČR vypadat politicky jinak. "

To je otázka, zda budou mít tu možnost. Ty předchozí socialismy si také lidi dobrovolně zvolili, ovšem potom jim byla další možnost volby omezena nebo vůbec znemožněna. Že by se zelený socík vyvíjel jinak? Náznak už je vidět třeba v Německu, všichni proti AfD, ve Švédsku, všichni svorně proti Švédským demokratům ...

P. Staronový 1.1.2020 10:55

Jaképak bude? Je!

EUnie na tom pracuje ze všech států a soustátí nejusilovněji.

Pod záminkou boje proti sodovkovému plynu lze účinně na jedné straně ořezávat svobodu a utužovat centralismus, na druhé straně obohacovat vybrané kámoše. A lidem to zatím nevadí, jako jim nevadily počátky jiných předchozích socialismů, fašismu, nacismu i internacionalistického socialismu sovětského typu.

I. Polák 1.1.2020 10:08

R^ Moc pěkně napsáno, pane Mařáku. Jen jste nedovedl do konce to, že dikatury 20. století slibovaly, že bude líp a dojeli vlastně až na to, když se ukázalo, že je hůř.

To komparativní výhoda zeleného náboženství spočívá v tom, že přímo chtějí aby bylo hůř. Ale zase v něčem se shodují s komunisty: My se soudruzi toho komunismu sami nedožijeme, ale naše děti...

V. Klepetko 1.1.2020 10:06

Martine, neboj, oni se dříve nebo později zelené příšery s progresivisty navzájem pobijí, takže bude ve finále zachráněno jak lidstvo, tak klima! ;-D

Hodně štěstí v novém roce 2020! Začíná nám krásně - v Praze svítí sluníčko, ať bude po celý rok silnější než naše sluníčka! :-)) Hezký den a dobrou náladu!

P. Hofman 1.1.2020 9:54

Použiji stejnou metodu, jako autor, a opíšu to od těch chytřejších a věci znalejších:

„Trvale udržitelný rozvoj je komplexní soubor strategií, které umožňují pomocí ekonomických nástrojů a technologií uspokojovat sociální potřeby lidí, materiální i duchovní, při plném respektování environmentálních limitů. Aby to bylo v globálním měřítku současného světa možné, je nutné nově redefinovat na lokální, regionální i globální úrovni jejich instituce a procesy.

Roviny, které jsou pro pochopení i uplatnění trvale udržitelného rozvoje nezbytné, jsou rovina hospodářská včetně vědy a technologií, rovina sociální, přírodní a politicko-společenská.

Odpovědnost vůči budoucím, ale i současné generaci je vyjádřena nejen v čase („environmentální limity“ představují právě onu „možnost budoucích generací naplňovat jejich vlastní potřeby“, ale i v prostoru celku globálního světa počínaje místní soběstačností a konče planetou a jejími současnými šesti miliardami obyvatel. Nejde také o nic menšího než o výzvu převzít individuální i skupinovou odpovědnost za globální stav světa v prostoru i v čase."

A to autor nazývá "zelenou rakovinou"! Úsměvné.

P. Han 1.1.2020 10:04

"je nutné redefinovat", "výzva převzít" atd. Rakovina je pouhý příměr, tohle je ovšem jasná totalita.

P. Lenc 1.1.2020 10:48

Jako vždy Hofman zelený EUsrandista.Smutná sranda...:-/

J. Schwarz 1.1.2020 17:40

Protože se lidé na "uspokojování svých potřeb při zachování environmentálních limitů" - co to je? - nikdy dobrovolně nedohodnou, zbývá buďto totalita nebo se o místo na slunci poprat. beru druhou možnost, P. Hoffman ať si nechá zelenou totalitu a přeju mu, ať se v ní neoctne úplně dole...

P. Lenc 1.1.2020 9:51

Psal jsem to zde již několikrát, naposledy včera nebo předevčírem.Zelený fašismus pod křídly tzv.liberální demokracie, stejný protimluv jako svého času komunistická "lidová demokracie" je stejným, ne-li větším nebezpečím jako byl komunismus, italský fašismus a nacismus.Nedělejme si iluze,to zmíněné stavění ke zdi v případě jejich vítězství by byl realitou.Fanatiků mají víc než dost.

P. Kučera 1.1.2020 9:09

Pan Mařák nechce vidět dvě objektivní fakta.

Počet obyvatel se stále nebezpečně zvyšuje, a na limitované Zemi je 7,5 miliardy už přes tento limit, přičemž téměř jistých je cca 11 miliard do konce století. Pokud by měla být globální průměrná životní úroveň úrovni Evropy, byl by tento limit mezi 0,5 a 1,0 mld. lidí. Dnešní Somálec sice po sobě zanechává nulovou uhlíkovou stopu a větší polovina populace pak jen zlomek evropské, ale to se rychle mění. A nejde jen o CO2, ale o exploataci vzácných nerostů, a zejména taky o tlaku na živou přírodu, způsobující masové vymírání. (Téma je to na knihu.) Takže ano, globální populace by se měla snížit o miliardy, nemáme-li dopadnout jako lumíci, králíci v Austrálii, nebo např. kvasinky. Jediná jakž takž humánní (ale zcela nereálná) cesta je dobrovolné snížení populace na 1,0 dítěte na ženu po 5-6 generací (problém s přechodným nárůstem starých lidí je při velké skromnosti řešitelný). Ostatní cesty (hladomory, války, gigantické migrace či nové epidemie) jsou jen "řešení" přírodní, přesněji biologická. Že přitom vezme za své veškerá vyšší kultura (včetně morálky) je nepochybné.

Pozn.: Protože se křivka antropogenní produkce CO2 za posledních 200 (a především za posledních 70) let přesně shoduje s oteplováním atmosféry, není pro kosmické vlivy (Milenkovičovy cykly, intenzita slunečního záření ...) při uvažování místo.

Pane Mařáku, toto chcete? Ono to nejspíš nastane, ale já to tedy nechci.

R. Langer 1.1.2020 9:39

S tím počtem obyvatel, co jsou tu přes limit, bych byl hodně opatrný. Kdo ví, kteří to vlastně jsou, že? ;-)

R. Tichý 1.1.2020 9:59

Ono se to vi, ale nesmi se to rikat.

V. Klepetko 1.1.2020 10:00

Pane Kučero, protože křivka zmenšování Velké rudé skvrny na Marsu v posledních 70 letech přesně kopíruje obracenou hodnotu průměrných teplot na Zemi, není pro úvahy o nějakých antropogenní vlivech na pozemské klima vůbec žádné místo! :-)

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Velk%C3%A1_rud%C3%A1_skvrna

To je Vaše logika. Berte prosím do úvahy, že i v přírodě existuje něco jako akauzální synchronicita! Že se nějaké hodnoty chovají ve svém vývoji po nějakou dobu podobně ještě vůbec neznamená, že je mezi nimi nějaká příčinná souvislost...

Úspěšný nový rok, hodně zdraví a pohody!

M. Šejna 1.1.2020 11:48

Velká rudá skvrna na Marsu?

Naučte se přesně kopírovat, když už o tom přesném kopírování píšete.

Pro začátek si nakopírujte něco o Jupiteru.

V. Klepetko 1.1.2020 19:12

Pane Šejno, nyní již ve střízlivém stavu musím uznat, že Vaše kritika je naprosto oprávněná:-)

Jasně že jde o Jupiter. Ale hlavně i to, že stejný průběh nějakých veličin v čase opravdu nemusí znamenat kauzalitu!

Vše dobré přeji v novém roce i Vám.

P. Staronový 1.1.2020 10:58

Pan Mařák to nejspíš nechce. Tomu stačí ku spokojenosti bujení EUnijního socialistického centralismu.

Vy nechcete, fajn, já také ne. Co tedy chcete?

J. Huml 1.1.2020 4:20

Pan Pivoda s klidem pravdu di, ze technologicky pokrok je nevyhnutelny, a bude nutne pozmenit styl zivota. Elektricky auta se rozmnozi Novak neNovak, protoze si to lide preji, poptavka a ruka trhu se o to postara. Ja mam rad a ctu nazory chytrjch lidi, ktery maji cas premyslet, a jeden z jedinecnych byl nedavno zesnuly Stephen W. Hawkins: oznecil technologicky vyvoj za nejvetsi vyzvu soucasne lidske spolecnosti. Co se tyce otepovani - nejsem klimatolog. Jsem kluk z Holesovic, tedy Prazak, ale za to muzou nasi. Ja se naucil bruslit na Maly Ricce ve Stromovce, za meho mladi pravidelne zamrzala, hrali jsme tam s klukama hokej do umdleni. Pokud vim, za poslednich 35 nezamrzla natolik, aby led unesl bandu kluku na bruslich. Australie, Kalifornie, Kanada, Spanelsko a Portugalsko hori vic nez kdy pred tim. Ledovce a Arktida taji, Priliv stoupa na mnoha mistech - Tuvalu, Maledivy, Aljaska, i Benatky. Sucho i povodne, privalove deste.

Jo, souhlasim, ze deti byly odjakziva zneuzivany k nekalym ucelum. Ale Vase prirovnani, premyslivy Martine Maraku jaksi nesedi. Kolik denne kourite virzinek? Stastny a Vesely, diky za clanek a Vase prispevky. Take diky redakci NP za uverejneni tohoto clanku.

P. Dvořák 1.1.2020 6:44

Že led neunese bandu kluku na bruslích není důkazem toho, že to způsobili jejich rodiče při zajišťování toho, aby ti "kluci na bruslích" mohli využívat veškeré vymoženosti dnešní techniky a civilizace vůbec.

Řeknu to jinak: Jestliže ti kluci chtějí zase bruslit na řece, ať okamžitě odhodí všechno, co tuto technicky vyspělou civilizaci dělá takovou, jaká je.

I. Polák 1.1.2020 10:19

Malé upřesnění: Australie, Kalifornie,atd, hoří víc než před tím? Jezdím 24 let na Korsiku. Před 23 lety jsem viděl místy následky lesních požárů. Letos - ani hektar. Všude protipožární pruhy udržované bez křovin, požární nádrže pro případ potřeby atd. Takže to jde! Jen se nesmí kaliforňané urazit, když jim Trump řekne, že by si ty lesy měli uklízet...

A že lesy hoří víc než v historii a prehistorii? A jak to víte?