27.11.2021 | Svátek má Xenie


Diskuse k článku

SVĚT: Přijde to i k nám?

Naštěstí ne vše, co v Americe vymyslí, dorazí i k nám. A naštěstí máme za sebou zkušenost s komunistickou vládou, kdy se většina obyvatelstva sice naučila přetvařovat, aby nějak přežila, nicméně naučila se alespoň do jisté míry reflektovat, co se děje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Krásenský 8.8.2019 6:59

deplatforming

https://echo24.cz/a/S5VyS/deplatforming-v-brne

V. Církva 7.8.2019 22:37

Re: poctiví intelektuálové, kde se pasou?

Tak myslím hlavně, že pan Drápal není kavárník. Je snad trochu větší idealista, ale jinak upřímný člověk. Není žádný kavárenský modernista.

V. Církva 7.8.2019 22:28

Re: Nesmíme být podělaní, toť vše!

No Rusko bylo zaostalé proto drastičtější. Ne ale moc hůř než socialismus za francouzské revoluce. V každém případě marxismus má problém už v zárodku - Marxovi, nebo dřív francouzské revoluci. Takže bych to jen na bolševiky neházel. Komunismus skutečně vznikl na Západě.

J. Chodur 7.8.2019 21:58

Re: Velká chyba této doby je, že právě korektnost a " politická

Docela dobry clanek, pouze ta myslenka, ze to vse pochazi z USA je prilis povrchni a souhlasi s lacinou tendenci vinit USA. Pritom cim USA prochazi je jenom sklizen toho co evropsti a sovetsti levicovi intelektualove a politici po cele stoleti sazeli v USA. Spousta imigrantu, kteri prisli z Evropy, Frankfurt School a rada jinych. Nezlobte se na me, tohle je vse z evropskych hlav, Amerika udelala chybu ze nebyla vic vybirava co se imigrace tykalo, ovsem jsme lidi, ze ano. Abych byl fer, co se odehravalo v Evrope se do urcite miry odehravalo v USA od jejiho zalozeni, kdy byl dost velky vliv Francie jako protivahy Anglie (USA byla v pocatcich v ustavicnem konfliktu s Anglii s pochopitelnych duvodu) a Jakobinsky vliv z Francie pronikal do USA te doby I kdyz se skutecne v 19 stoleti neuchytil. Pro ty kteri chteji znat neco o pozadi politickych sil v USA a historicky v EU, doporucuju sledovat do konce:

https://www.youtube.com/watch?v=thvN6X_kYcs

M. Pechar 7.8.2019 21:05

Kam utečeme?

Babo raď!

I když z bláta do louže, tak snad radši ten bruselismus než putinistán, ale oni nás nakonec vaporizují oba.

Dost možná, že si při tom soukromě udělají francouzáka. Líbáš báječně, soudruhu.

M. Pechar 7.8.2019 20:59

Re: Nic nového pod sluncem

Masarykovi jsem dodnes za to vděčný – nikdy neměl rád Židy, ale byl do té míry věrný pravdě, že se Hilsnera zastal navzdory svým pocitům. Překročil svůj stín. I proto ho mám za velikána našich dějin.

M. Pechar 7.8.2019 20:55

Re: Nesmíme být podělaní, toť vše!

To je ta nejhorší kombinace – více a více zákonů z tzv. demokratických zemí (teoretický socialismus) a praxe s východními nevolníky (z Ruska).

Je mi 50 a doufám, že včas umřu.

Po mládí v morálně devastujícím prostředí už nikdy nebudu předpodělaný. Je to pro mě jako očkování. Kéž by nás bylo víc!

M. Pechar 7.8.2019 20:12

Co u nás ty tanky chtěly?

Kdyby Američanům nezakázali postupovat od Plzně na východ, možná by bylo mnoho mrtvých navíc, ale nikdo by si nedovolil zasloužit se o stát (Beneš) tak, že zulíbal řiť Velkého Bratra Stalina, podobně jako líbal Husák Brežněva („Líbáš báječně, soudruhu!“).

Možná bych se nenarodil, ale jsou horší věci než nenarodit se.

Na stranu druhou – kdybychom nebyli očkovaní desetiletími přetvářky, možná i u nás by bujela rakovinná hlíza politické korektnosti a Cikán by byl pohoršen nadávkou Rom, protože je to Indočech (jen jeden z mnoha příkladů).

M. Rozbořil 7.8.2019 19:59

Nic nového pod sluncem

Ono to není nic nového. Pokud je mi známo, již prof. Masaryk měl obrovské problémy se svými studenty, když se vložil do případu Hilsner. Ono je leckdy snazší kritizovat profesora, než studovat.

J. Kopis 7.8.2019 19:38

Re: Nesmíme být podělaní, toť vše!

On se totiž ujme, stejně jako úmorná plíseň, všude tam, kde má k tomu vhodné životní podmínky. Tehdy to byl nepoučený východ a protentokrát to je nepoučitelný západ.

M. Pechar 7.8.2019 19:31

Orwell a Huxley jsou jako RUB a LÍC ŠPATNOSTI. Oba dva!

Brave New World je vynikající, ale nepřipadá mi jako vhodná literární ilustrace k článku; eugenika je (zatím stále, podobně jako její bráška klonování) zakázaná, i když – co přinese výzkum v totalitních zemích (Čína jako světová jednička), kdo ví. :/

Četl jsem obě (1984 i Konec civilizace) a obě! mám moc rád. Mám totiž neodbytný pocit, že se ty knihy vzájemně vůbec nevyvracejí; je to jen zdánlivý paradox, protože „ti mocní“(*) s pohledem na šílenství současné doby(**) si z každé té knihy berou jen „to nejlepší“; dokážou zkombinovat dystopii obou autorů. Před lety mi v mailboxu přistála ilustrace, která ukazuje na pouhou ZDÁNLIVOST rozporů v obou knihách; nechávám tu odkaz i pro ty, kteří nevládnou angličtinou (také tímto jazykem nevládnu) – s českými vpisky: https://ibb.co/Dp3GQpK

---

*) ať už perem či stranickou knížkou; ať už ti mocí mocní či jejich coby ruce užiteční i... v médiích

**) každá doba měla svá šílenství!

M. Pechar 7.8.2019 18:46

Malá odbočka k tématu zmatení slov

Co znamená věta „Zítra jste zpívali k dědečkovi otevřenou motorku“? No přece „Včera jsme měli k večeři sázená vejce.“ Nebo snad „Vždycky jsem miloval při táboráku zpívání písniček,“ případně...? Na slovech nezáleží, můžeme jim dát jakýkoli význam... Je to pak jako s běžnými floskulemi – ne snad, že slova DOSTANOU nový význam, nýbrž ZTRATÍ i ten původní.(*) Připomíná mi to jakousi knížku z dětství, kdy hrdina (moudrý papoušek? už nevím) prohlásil: „Nezáleží, jak se věci mají, ale co v nich vidíme a jak je pojmenujeme.“ Pokud si někdo vzpomene na název knihy, zaslouží si mé věčně nehynoucí díky. ;-)

V jedné křesťanské písni se zpívá „... Díky za to, co zarmoutilo, díky za to, co potěší...“ Měl jsem s první částí toho verše vždycky problém (nikdy jsem se k němu nepřidal), ale s ohledem na dané téma jsem na vahách; mám snad děkovat za prvních 21 let svého života prožitého v komunistické diktatuře? Jestliže ale ten namnoze poničený čas uchopím jako očkování, které mi umožní novou totalitu včas rozpoznat a prožít poslední řekněme třetinu života s plusminus zdravým rozumem, pak tedy i díky za to, co zarmoutilo; radši hoře z rozumu než užitečný idiot, AMEN! (Ten verš bych přijal bez výhrad, kdyby se tam zpívalo „díky za to, co – ač zarmoutilo – jsem dokázal vyhodnotit a poučení mi přineslo užitek“... jenže to by se tam nevešlo.)

---

*) Například věta „Franta měl včera navštívit místní muzeum“ v původním slova smyslu znamená, že [A] tu návštěvu měl v úmyslu, [B] ho k tomu někdo pobízel, [C] jde o neoslyšenou tužbu pisatele, ale Franta tam v žádném případě NEŠEL.

Vinou „mělounů“ se té větě dnes mj. rozumí tak, že to muzeum ve skutečnosti nejspíš NAVŠTÍVIL – buď to nevíme jistě, anebo sice víme, leč nesmíme uvést zdroj; ta věta dnes tedy bez bližšího vysvětlení nenese ŽÁDNÝ význam. O tom napsal Vladimír Just vynikající Slovník floskulí (dva díly, 2003 a 2005). S przněním jazyka si ovšem vystačíme sami bez politického nátlaku. Zlaté <del>prciny</del> eh floskule, chtělo by se říct.

J. Pražák 7.8.2019 17:51

V USA by si měli změnit hymnu

Už to není země svobodných a domov statečných.

J. Huml 7.8.2019 16:57

Re: Násilnický antifašista.

cudne mlcet by mel skot Zinga.

J. Huml 7.8.2019 16:56

Re: Už je to tady!

Neni cas ani misto poslouchat blaboly mimonu typu Hampla.

Z. Koutecký 7.8.2019 16:27

Re: Čí tanky k nim přijely?

Máte pravdu, pane Prokope, kdyby ty ruské tanky bývaly uvázly u Stalingradu nebo Kurska, tak nám tu vládli Němci a nemuseli jsme nyní pracně "integrovat" EU.

M. Prokop 7.8.2019 15:14

Re: Rovnoměrné zastoupení ?

Nejenom může, běžně se to děje. A taky bílí uchazeči ve prospěch barevných, vyjma ovšem Asiatů.

M. Prokop 7.8.2019 15:13

Re: Nesmíme být podělaní, toť vše!

"Málo kdo si uvědomuje, že marxistický socialismus, se všemi zvěrstvy ho provázející, není dítkem východu, ale dítkem "západu"."

Jako TEORIE ano, ta je západní. Ovšem PRAXE, včetně těch zvěrstev, je východní a z východu taky k nám přišla.

A. Nový 7.8.2019 14:42

Re: poctiví intelektuálové, kde se pasou?

Když vynecháte dvě slova v úvodu a to "pražská kavárna", tak to platí na kde koho. Zelené gretény, komouše, zemanovce, sluníkáře atd. :-))

P. Kubáč 7.8.2019 14:36

Boj za svobodu JEJICH slova

obávám se že ten boj za svobodu slova na západních ( a ani na našich ) univerzitách nikdy nebyl opravdovým bojem za svobodu slova pro každého.

Podstata dnešního neklidu je v tom, že nezanedbatelná menšina veřejnosti naznačuje aktivistům ( a akademikům ) : "vy už jste mluvili dlouho, teď chceme mluvit my"

J. Ráž 7.8.2019 14:32

Re: poctiví intelektuálové, kde se pasou?

Raději si važte těch, kdo bere Vážně Vás. Moc jich totiž není!

Mimochodem, to jak jste se přiznal, že nevíte co je "pražská kavárna" nevypovídá moc dobrého o Vaší inteligenci!

Dovolím si tedy přednést jednu definici "Pražské kavárny". Není z mé hlavy, ale považuji jej za vystihující:

"Pražská kavárna“ je zlatá klec osídlená „hochy, co spolu mluví“, kteří jsou přesvědčeni o své neomylnosti a intelektuální nadřazenosti nad ostatními. Proto jsou oprávněni určovat jak směr politiky, tak i definovat, co pravda je a co pravda není"

J. Ráž 7.8.2019 14:10

Nesmíme být podělaní, toť vše!

Na tom roky velebeném "západě", kam jsme po převratu v roce 1989 tak přímo zběsile chtěli patřit, se potvrdila známá historická pravda: "Aby mohl jakýkoliv národ vědět co je pro jeho perspektivu špatné, musí si to nejprve sám odžít"

My, co jsme si socialistické experimenty , se všemi provázejícími šílenostmi prožili, už to znovu zažívat nechceme a proto musíme proti jejich zavádění důrazně bojovat. A to chce nebát se!

Málo kdo si uvědomuje, že marxistický socialismus, se všemi zvěrstvy ho provázející, není dítkem východu, ale dítkem "západu". A jeho znovuzrození na "západě", kterému se eufemisticky říká "liberální demokracie" neb pojem "socialismus" je hodně zprofanován, je jen dalším dílem historie Evropy. Občané západních zemí si období nucené sebecenzury i cenzury ze strany státu musí odžít, aby poznali jak dusivou atmosféru to všude vyvolává. Otázkou ovšem je, proč bychom dnes socialismus měli od "západu" přijímat opět jako svůj politický i životní program.

S. Rehulka 7.8.2019 14:05

Re: poctiví intelektuálové, kde se pasou?

No pane č.376 ještě že jste včas couvnul, myslím, že byste zatraceně narazil ! A o pana Drápala se neotírejte, je to slušný chlap, křestan a Čech ! Kapišto ?

J. Kalipso 7.8.2019 13:55

Re: poctiví intelektuálové, kde se pasou?

Nemohu vas brat vazne ,,,o jake poctivosti to zde pisete? Beru vazne nazory jen tech ,co nepouzivaji nazvy ktere zni z ust Zemana (Prazska kavarna ) Rad bych vedel co to ma znamenat ??? Radeji si brnkejte na kytaru kdyz to umite

L. Severa 7.8.2019 13:54

Rovnoměrné zastoupení ?

Při přijímacích zkouškách na výběrové školy se tedy může stát, že budou vyloučeni uchazeči s lepšími výsledky než většina uchazeček ?

J. Kalipso 7.8.2019 13:52

Re: poctiví intelektuálové, kde se pasou?

O jake poctivosti to zde pisete

V. Student 7.8.2019 13:41

Jen bijte, pane Drápale.

A budeme doufat, že Váš hlas bude někoho z politiků zajímat. Obávám se nicméně, že bijete do skály. Ale lepší tohle, než nic.

P. Brich 7.8.2019 12:30

"Ovšem existující matematičky jsou

na tom velmi dobře – na různé konference se dostanou nikoli proto, že dosahují vynikajících výsledků v matematice, ale už proto, že jsou ženy."

Je znám jeden podnik, ve kterém nezáleží na tom, co máte v hlavě, ale mezi nohama. Je to bordel.

V. Čermák 7.8.2019 11:53

Re: Ještě méně je programátorek, hornic,

Jak samotný Ježíš, tak apoštolé mluvili občas v Duchu Božím, jindy v duchu lidském. Toto je ten druhý případ, nyní již překonaný...

V. Braun 7.8.2019 11:45

Re: Násilnický antifašista.

Cudně mlčí? Tak to jste přehlédnul článek na Lidovkách včera nebo předevčírem, kde se psalo přesně to samé co citujete z Rakouska.