Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVĚT: Pravda vítězí

diskuse (49)
Malověrní by se měli chytit za nos, americký prezident Joe Biden své sliby plní. Nestačila doznít slova jeho vážného varování, že strůjci teroristického útoku na kábulském letišti, jemuž padlo za oběť 13 amerických mariňáků a nespočet Afghánců, budou vbrzku vypátráni a potrestáni – a už se stalo.

Ale pouze ta pravda, která našim duším lahodí

Malověrní by se měli chytit za nos, americký prezident Joe Biden své sliby plní. Nestačila doznít slova jeho vážného varování, že strůjci teroristického útoku na kábulském letišti, jemuž padlo za oběť 13 amerických mariňáků a nespočet Afghánců, budou vbrzku vypátráni a potrestáni – a už se stalo.

Spolehlivý zdroj ze samotného Pentagonu sdělil médiím, že americký dron i přes vrtochy počasí vypátral a spolehlivě zasáhl cíl, který měl naplánovat teroristickou akci na kábulském letišti.

Cíl byl zabit i přesto, že se pohyboval po hornatém terénu autem, spolu s cílem měla zahynout i doprovodná osoba, nejspíš osobní překladatel cíle. Pro větší věrohodnost je uváděn i typ bezpilotního letadla, které přesný úder zasadilo. I tak je přesnost zásahu jediným přesným údajem celé zprávy.

Po této zdrcující odvetě jen hnidopiši mohou zpochybňovat údernou moc americké armády a přiboudle se ptát na podrobnosti. Dron startoval odněkud z Blízkého či Středního východu – není to obrovské prostranství poněkud neurčité? Rozloha provincie Nangarhár je zvíci průměrného kraje České republiky – nebylo by lépe uvést konkrétnější místo, kde se skrýval zákeřný „cíl“? Ostatně je cíl člověk, nebo plánovací orgán?

Nutně se vkrádají pochybnosti: Je vůbec možné, že vojenská rozvědka měla dokonalou povědomost o pohybech džihádistických plánovačů, aniž by měla sebemenší ponětí o tom, kde, jak a kdy hodlají své plány uskutečnit?

Tentýž den Pentagon vydal zprávu, že se ze stejného ohniska v afghánských horách plánují další teroristické akty, a prezident Biden nás ujistil, že jeho Amerika hodlá odpovídat na útoky stejně rázně a účinně jako nyní. Nedočkáme se snad toho, že obdobné těžké rány pro islámský džihád nám časem zevšední, neboť se budou odehrávat jak na běžícím páse?

Na teroristické útoky, které zpravidla berou životy zcela konkrétních lidí, se bude odpovídat zprávami, kde si není možné ověřit ani čárku. Je jasné, že vzhledem k utajení nejvyššího stupně nemůže Pentagon prozrazovat žádné podrobnosti, ale že by to došlo až tak daleko, že i „spolehlivý zdroj“ musí zůstat anonymní? Pak se buďto smíříme s tím, že autoři takové informace nás pokládají za totální hlupáky, kteří zbaští všechno, anebo máme právo klást nepohodlné otázky.

Problém je v tom, že samotný pojem pravdy o stavu světa je nyní podrobován silně pozměňujícímu výkladu, jak v těchto dnech připustil i český velvyslanec při NATO Jakub Landovský (ČSSD). Velvyslanec má za to, že mnohé svízele souvisí s nemožností dostat do povědomí veřejnosti, ba i samotných politiků celou pravdu o situaci v Afghánistánu, ježto taková holá pravda by mezi nimi mohla vyvolat záchvat panického strachu.

Z toho důvodu bývá pravda vždy poněkud upravována tak, aby veřejnost uklidňovala a politiky vedla k hledání povzbudivých postojů a optimistických, nikoli účinných východisek. Tento princip by se dal vztáhnout na celou situaci ve světě, což by leccos vysvětlovalo.

Pravda sice stále ještě vítězí, ale nikoli ta, která vyvolává paniku, nýbrž ta lehce upravená, která našim duším lahodí.

Autor je publicista

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Matyáš Zrno
10. 7. 2024

„Nechcete krajní pravici?“ Dělejte migrační politiku jako dánská sociální demokracie!

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Silná bouřka zasáhla slovenský hudební festival Pohoda, kde se zřítil jeden z velkých stanů....

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Poté, co se v pátek v nigerijském městě Jos zřítila budova školy, nejméně 21 žáků zahynulo a...

kroc Tereza Krocová, ČTK
12. 7. 2024

Česko opět zasáhly bouřky, které postupovaly tradičně od západu na východ. Škody napáchaly zejména...

Lidovky.cz, ČTK
12. 7. 2024

Internetová síť X amerického miliardáře Elona Muska, někdejší Twitter, podle předběžných závěrů...

Jaroslav Veis
12. 7. 2024

Před patnácti lety se na YouTube objevila reportáž televize The Onion z letiště Franze Kafky v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz