5.3.2021 | Svátek má Kazimír


SVĚT: Praha v dostřelu a další jobovky

8.9.2009

Radar news 09/09

Prázdniny už jsou za námi, a tak jsem tu s další várkou zpráv a drbů z oblastí zbrojení, hlavně raket a obrany před nimi. A že se toho v létě stalo celkem dost, zbrojaři ani hlavní světoví padouši z Osy zla asi prázdniny nedrží.

Praha v dostřelu

Začněme s těmi špatnými zprávami. Zřejmě jsme v dostřelu Iránských raket, anebo tam do dvou let budeme. I když blokáda KLDR jako prevence vývozu jejich raketové techniky poměrně funguje, nedá se zabránit, aby země neškolila ve svých zařízeních odborníky z jiných států. Podle Uzi Rubina, zodpovědného v Izraeli za vývoj protiraketové obrany země, v současnosti Írán právě díky inženýrům a vědcům vyškolených v KLDR vyrábí novou generaci raket Sejjil – 2 s doletem 2000 km (podle ruských zdrojů 2500 km) s hlavicí o váze 1000kg (nejlehčí atomovka, kterou jsou schopni v současnosti Íránci vyrobit). Možná bychom se konečně měli rozhoupat, jestli postavíme radar nebo raději mešity a nakoupíme modlitební koberečky. A možná už je pozdě, vzhledem k tomu, že je velmi reálný přesun zařízení od nás na Balkán nebo do Turecka.

Celou zprávu naleznete zde.

Iron Dome na rozcestí

Další špatnou zprávou je to, že se Izraelcům nedaří pokročit se svým systém Arrow 2 Arrow – 3. Poslední testy nedopadly dobře, na americké střelnici se raketám nechce komunikovat s řízením střelby. Možná i proto se ozval Rayethon s nabídku úpravy raket SM-3, tedy těch, co se v minulých měsících tak dobře osvědčily při námořních testech Aegisů jako THAAD prostředků. Nově bude možno mít SM-3 v pozemních stanovištích a napojeny na zbývající Izraelské systémy Iron Dome. Samotný Iron Dome pro ničení taktických raket, tedy arzenálu, jímž disponuje na severní hranici Izraele Hizballáh, pokročil, IDF má k dispozici první plně vyzbrojený a operační pluk k nasazení kolem Aškelonu a na severní hranici.

Zdroj: www.upi.com

První výstřel ABL

ABL – tedy Air Borne Laser - má za sebou další významný krok. 10.8. letoun ze základny Edwards úspěšně detekoval cvičnou střelu z ostrova San Nicolas, detekoval povětrnostní situaci a úspěšně simuloval sestřel rakety – místo vysokoenergetického laseru ozářil čidla na raketě nízkovýkonovou náhradou. Ostré střelby tohoto systému mají proběhnout do konce roku a o výsledcích vás budeme informovat.

Zdroj: Boeing.mediaroom.com

MOP pro Írán

Big A (Mahmúd Ahmedínežád), toho času zase šéf Íránu. se rozhodl povolit vstup inspektorům z OSN do jaderných zařízení, na oplátku za to chce po OSN rezoluci, která zakáže útok na tato zařízení, využívaná samozřejmě k ryze mírovým účelům. Okolní arabské státy bez ohledu na toto tvrzení nakupují Patrioty 3 verze GEM, které by měly být schopny zachytit taktické rakety. Nová americká administrativa je oproti tomu otevřená k dalšímu jednání, nicméně mají jasné datum, kdy diplomacie končí – je jím 1. srpen 2010. Tehdy má letectvo obdržet novou dodávku MOPů, tedy Massive Ordnance Penetrator, nové bomby schopné doručit ostrou diplomatickou nótu i skrze 60 metrů armovaného betonu. 15tunová bomba s 2,5 tuny výbušniny má GPS navedení a pasuje tak akorát do neviditelného bombardéru B2. V souvislosti s tím, že Rusové ještě pořád Íráncům nedodali a možná ani nedodají jejich systém S-300, bude mít Big A celkem potíže si svoje atomové reaktory nechat někde pojistit.

K této zprávě se váže i uzavření kontraktu mezi Ruskem a Saúdskou Arábií na nákup ruských bitevně dopravních helikoptér. Jednoznačně se jedná o kompenzaci toho, že Rusové nebudou prodávat zbraně Íránu, protože Saúdové mohou ty vrtulníky mít tak pouze na výstavu nebo jako humanitární dar nějaké africké vládě, se zbytkem jejich výzbroje jsou totálně nekompaktibilní.

Zdroj: Fast-tracks-new-bunker-buster-bomb, Saudis-eyeing-more-than-Russian-choppers 

Vyhoštění vojenských přidělenců

A poslední dobrá zpráva – nedávno jsme vyhostili dva ruské diplomaty, kteří, což se ale samozřejmě prokázat nepodaří, se významně podíleli na financování a organizování vlivové kampani proti umístění amerického radaru v Brdech. Už bylo načase, škoda že tu zůstalo dost UI (ve slangu tajných služeb od dob SSSR – užitečných idiotů), kteří budou pokračovat klidně zadarmo. Nejspíše až do okamžiku jejich osvícení. Nezbývá doufat, že se bude jednat o osvícení metafyzické, nikoliv fyzické, atomovým výbuchem.

Převzato z eMag.czTátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou
Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou

S tekutým pokračovacím mlékem HiPP BIO Combiotik® si nyní mohou maminky odpočinout, krmení miminka totiž zvládnou i tatínkové. Ideální je také na...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.