Neviditelný pes

SVĚT: Pozoruhodný, tuze užitečný život

25.9.2018

Teď v brzo končícím roce 2018 - ke 100. výročí vzniku našeho rodného, již neexistujícího Československa - též končil život jednoho z nejpozoruhodnějších myslitelů našeho dvacátého, již uplynulého století. Charles Krauthammer, narozen roku 1950, zrovna v době, kdy v Praze stalinský režim na šibenici škrtil Miladu Horákovou přeživší nacistické věznění, členku Národního shromáždění, v parlamentě vysedávala s kolegy komunisty, kteří ji pak věšeli, na šibenici téměř půl hodiny škrtili Tak se stalo vzdor snaze tvorů velikánů jako Albert Einstein zachránit její nevinný život.

Charles Krauthammer byl v Americe narozeným synem židovských přistěhovalců z původního carského Ruska. Jemu se podařilo absolvovat obtížná nákladná studia na lékařské fakultě výtečné Harvardovy univerzity. Na plovárně ho ale postihlo celoživotní neštěstí, že z vody byl zachráněn ve stavu, který ho připoutal k doživotnímu invalidnímu vozíčku. Vystudovaný lékař se specializací psychiatra. Napsal řadu knih a knihy byly napsány o jeho celoživotním počínání. Ve svém posledním dopise na rozloučenou se zmiňuje o osobní odvaze a nádherném životě.

The Weekly Standard ve svém vydání 2. června/9.července 2018 mu autoři William Kristol, Fred Barnes a Stephen F. Hayes věnovali téměř deset stran textu. Hodnotili ho jako nejznamenitějšího myslitele své éry; rovněž se bez váhání k takovému hodnocení připojuji.

Milan Kundera kdysi definoval malý národ jako něco, co může zmizet a takového osudu si je vědomo. (Prewar Czechoslovakia is the paradigmatic small nation: a liberal democracy created in the ashes of war... Slovo „paradigmatic“ český slovník překládá jako „vzor“. Původní ČSR by se byla svých 100. narozenin dožila příští měsíc říjen tohoto roku 2018.) Fred Barnes popírá, že by Krauthammer kdy byl condescending (“blahoklonný, povýšený“), ale byl gracious (“laskavý, milý, příjemný, kultivovaný“).

Krauthammer nebyl a ani nemohl být zamilován do OSN. Jeho standardním sloganem bylo tvrzení „Get the U.S. out of the U.N. and the U.N. out of the US“ a vyhýbal se označení fiction (výmysl, smyšlenka) či farce (fraška).

- - -

V roce 1939 na světě bylo 16 milionů Židů. Hitler jich zabil dvě třetiny. Nyní jich je 13 milionů.

Před 100 lety Evropa byla centrem židovské existence. 80 % jich tam žilo.

Nyní je situace značně jinačí: 80 % veškerého židovství žije buď v Izraeli, nebo v USA. Tyto dvě hvězdy nemohou vydržet, jedna z nich časem vymizí a tou ovšem nemůže být Izrael, ač o takové řešení tuze usiluje arabské sousedství.

Příliš optimistické inspirace se v historii nenajde. Po dobu dvou tisíciletí židovský národ přežil zásluhou svého rozptýlení a izolace.

K prvnímu exodu došlo už v 6. století před Kristem, k druhému exilu v letech 70 až 132 našeho věku.

Přemnoho let a století posléze se svět dožil Reaganovy doktriny. Ta bez omluv či uzardění se postavila ve prospěch nijak se omlouvajícího anti-komunismu.

Spěchalo se s asistencí aktivním antikomunistickým guerillám, nezřídka k útokům zejména v Afghánistánu, Nikaragui a Angole. Krauthammer prezentoval předpovědi, které nebyly komplikované a přitom nijak povrchní, s důkladnou dávkou předvídanosti.

- - -

Občas se lze setkat s vědeckými nápady pustit se do odvážného průzkumu značných vzdáleností. ON TO MARS, třeba takovým směrem. My pozemšťané, jací my jsme vlastně tvorové? Trvalo 100.000 roků, než se lidstvo pořádně pohnulo na této naší jediné planetě. Potom ale za pouhých 66 let se podařil náramný pokrok s pohybem od prvního jakéhosi Kitty Hawk letadélka až ke gigantickému přistání roku 1969 na Měsíci.

V loňském červenci cosi zvané unmanned Lunar Prospector se vydalo do dálav za účelem zjištění, zda by se na Měsíci podařilo najít vodu. Poslední astronaut opustil Měsíc v roce 1972.

V 15. a 16. století lidstvo prožívalo the Age of Exploration - éru průzkumu, bádání. V druhé polovině 20. století nastal the Space Age - éra průzkumu vesmíru. Apollo Program se stal velkým triumfem, jenže světová veřejnost se začala nudit. Když došlo na Apollo 17, tím zájem končil. Poslední tři expedice na Měsíc neuskutečněny. Charles Krauthammer zemřel, máme teď jiné starosti.

KONEC



zpět na článek