12.8.2022 | Svátek má Klára


Diskuse k článku

SVĚT: Potrestání zločince

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Fencl 6.5.2011 21:17

korektnost

Tady korektnost skutečně nebyla na místě: Usáma by bez váhání odpálil do vzduchu i zcela nevinného člověka, zatímco sám je vinem tisíckrát. Jestli je na místě i korektnost k tak upřímně korektnímu státu hadů jako Pákistán (USA mu zřejmě válku nikdy nevyhlásí), je otázkou.

K. Krbálek 6.5.2011 14:40

tradiční řešení

vždy v historii válek se bojovníci typů zadržovaných na Guantánamu stříleli na místě, protože jejich postavení ve válce je krajně ošemetné a vojáci jaksi legálně nevědí, co s nimi. Ale GWB asi ve jmény humanity rozhodl, že se nadále střílet nebudou, ale svezou se na jedno místo. Jestli si tím američené ušetřili potíže, je nanejvýš sporné. U UbL tedy zvolili tradiční řešení

K. Kužel 6.5.2011 14:39

Byl bych pro kompromis:

zastřelit, naložit do formaldehydu a vystavit. Dospělí 100 USD, děti, studenti a důchodci polovic.

J. Kanioková 6.5.2011 14:26

No, tak si ponechte svou ušlechtilost,

my si ponecháme svůj zdravý selský rozum. Jestli se někdo raduje, je to jeho problém, ovšem u příbuzných a blízkých obětí teroristických útoků to naprosto chápu.

J. Anděl 6.5.2011 14:09

Re: pravidla

Já jsem přesvědčený, že je normální, že každý občas riskne překročení hranic. A buď to vyjde, nebo nevyjde. A tohle, soudím, prostě vyjde.

A kromě toho - lhát se nemá, je to hřích. Znamená to tedy, že když se mě (fikce :-) gestapák zeptá, zda vím, kde jsou ukrytí Židé, co měli odjet do koncentračního tábora, a já to vím, měl bych mu jako správný křesťan říct pravdu?

J. Anděl 6.5.2011 14:05

Re: Trapné, cynické, nepřijatelné!

Pořád by narušili cizí prostor, ne?

S. Rehulka 6.5.2011 13:16

Re: Přesně tak !!!

Jo, soudruhu Tachovský, to i Sověti byli za 2.světové války spojenci, nežli naivní Západ poznal, že si vykrmil hada na prsou. Generál Patton viděl do budoucna !

S. Rehulka 6.5.2011 13:13

Re: Potrestání

Já také a doufám, že než jeho mrtvolu hodili do moře, zašili ji do prasečí kůže (aby ryby nedošly úhony !) !

M. Hoblík 6.5.2011 11:47

Jasně, nelíbil se nám, zabijeme ho!

Jsme zástupci boha na zemi, máme právo zabíjet. Myslíme si, že byl vinen, zabijeme mu děti, rodinu, zabijeme i jeho. A budeme se radovat, jací to jsme křesťané, na rozdíl od muslimů, těch vrahů!

S. Ševeček 6.5.2011 11:42

Seal

...Podle nepotvrzených zpráv používali příslušníci komanda speciální střelivo, které je pomalejší. To zabraňuje odrazům v místnosti a zároveň působí ošklivá zranění...

Vod kdy marcinko používá normální munici?  Zase, když je pomalejší, voni vlastně dali ládíkovi větší šanci uhnout... je to vlastně férový.

To střelivo je pomalejší, protože na špičce je pěkně rozpilovaný do hluboce řezané hvězdičky a proužků - jako symbol Stars ans strips. Někteří terorysti to nazývají dum dum

V. Kraus 6.5.2011 10:34

Re: Trapné, cynické, nepřijatelné!

 Jak to víte, že jej mohli dostat živého, vy jste u toho byl? Každopádně to byla riskantní vojenská akce, při které se střílelo a na kterou nebylo příliš času. To nebylo nějaké zatýkání obyčejného recidivisty Franty Vonáska vykrádajícího chaty. Vojáci nevěděli přesně, kolik je tam lidí, zbraní a různých skrýší. Nedivím se proto vojákům, že pokud někdo nedal ihned ruce nad hlavu, tak začali střílet.

navíc ještě cituji autora " ...stal by se proces výjimečnou příležitostí pro ideologickou kampaň extrémního islámu a z UbL by se opět stala ikona, i tentokrát mučedníka za svatou věc. A v případě obou alternativ rozsudku (trest smrti nebo trest odnětí svobody) by bylo zapotřebí mimořádných opatření proti snaze „vysvobodit našeho bratra, který úpí v americkém vězení“ a proti dlouhotrvajícím odvetným akcím fundamentalistů."   

J. Poláček 6.5.2011 10:30

Re: pravidla

Pane , vaše argumentace nepostrádá jistou logiku a má také svůj morální podtext. Pravidla  jsou a budou, na tom se asi shodneme. Jsou ale pravidla a pravidla. Některá pravidla jsou psaná a jiná ne. Některá jsou stará a jiná nová. Ta co jsou dnes nemusí být zítra. Je to jako s jazykem - pořád se mění. Mám dost vážný problém vztahovat na někoho stejná pravidla (právo na spravedlivý proces, právo na ......), kdýž on sám , zdela ostentativně a z pocitem zadostiučinění, taková pravidla mnohonásobně pošlape. Uvedu pravidlo : kdo s čím zachází z tím také schází, no a co že není psané, rozumí mu každý.

Z. Bureš 6.5.2011 10:22

Re: Trapné, cynické, nepřijatelné!

Tachovský . . . . .Vy jste snad blázen . . . . . ..

To snad ani nemůže být pravda . . . . že člověk "homo sapiens" . . . . . že může mít takové "myšlenkové" pochody . . . . . .

J. Poláček 6.5.2011 10:20

Re: Trapné, cynické, nepřijatelné!

***Pravidla buď jsou, nebo nejsou*** - pravidla jsou, u nás nějaká, jinde trochu jiná a na konci světa úplně jiná.

***Buď pro všechny, nebo pro nikoho*** - jistě že pro všechny, znáte někoho kdo by žil někde kde žádná pravidla nejsou - (Mars, Měsíc ... ?)

***Takže za neúcta k právu se vymstí!*** - no sakra že jo ! Zorganizovat a ideologicky zaštítit útoky na hotely, ambasády, mrakodrapy, povraždit nevinné lidi v domech a letadlech a pochválit vůbec kohokoliv za podobné ušlechtilosti - tak to neúcta k právu je (působíš na našem teritoriu, tedy naších práv si hleď). Řekl bych že se mu vymstila. Vysokoškolák Usáma měl dost rozumu aby to vše pobral, slaboduchý nebyl.

Z. Bureš 6.5.2011 10:01

Re: pravidla

Já ale hovořím o konkrétním případu . . . a v tom je to myslím jasné !

J. Klepal 6.5.2011 9:43

Re: pravidla

Tím se ovšem problém neřeší, protože z toho, že někdo lže, krade, vraždí, nedodržuje Ženevské konvence, Listiny základních práv a svobod, Charty OSN, zákony atd. ještě neplyne, že tak musí dělat všichni ostatní, kteří se naopak k dodržování pravidel zavázali, včetně americké armády a jejího velení. Příkladů, kdy pravidla nebyla dodržena, lze uvést řadu i z dávnější doby, a jsou s tím problémy dodnes, protože jsou stále připomínána, i když ještě žádná Listina práv a svobod neexistovala.

J. Tachovský 6.5.2011 9:36

Re: Soudruhu Tachovský . . . .

Zil jsem tam dost dlouho na to, abych si udelal obrazek.

J. Tachovský 6.5.2011 9:34

Re: Trapné, cynické, nepřijatelné!

Co to tu placate o obsilce. Mohli ho ziveho unest a pak soudit. Izrael to tak udelal s Eichmanem a bylo to OK. Tohle byla nelegalni vrazda.

J. Tachovský 6.5.2011 9:33

Re: No ja nevim

Podle prava byl nevinny. Tomu se rika presumpce neviny a na tom je postaven zapadni pravni system. Byl podezrely ze spachani sousty trestnych cinu a nejspis by se mu je lehce podarilo prokazat, ale nestalo se tak.

Z. Bureš 6.5.2011 9:33

Re: Soudruhu Tachovský . . . .

. . . už jste někdy v životě viděl . . . . jak se někdo narodil . . . . . jako vrah ???

Ale přívlastek "američtí soudruzi" . . . . . o Vás hóóódně vypovídá !!!

Z. Bureš 6.5.2011 9:15

Re: pravidla

Jste malilinko vedle . . . jak ta jedle : Nepodsouvejte  (rádoby humanisticky) teroristovi, který uznával pouze hromadné zabíjení lidí, vč. dětí a žen . . . . tak mu nepodsouvejte Ženevskou konvenci a Listinu základních práv !!!!

Těch se totiž - sám a dobrovolně . . . . . . zřekl svým chováním a jednáním !!!!!

V. Kraus 6.5.2011 9:11

Re: Trapné, cynické, nepřijatelné!

Trapný je jen váš příspěvek. Podle vás to komando mělo jen Usámovi doručit soudní obsílku. Ten, kdo nerespektuje žádná pravidla, se nemůže dožadovat přísného dodržování pravidel vůči jemu samotnému. Komunisté, nacisté i islamističtí fundamentalisté mají jedno společné - tam, kde jsou v menšině a opozici, dožadují se dodržování demokratických pravidel, jakmile se však jednou dostanou k moci, nastolí brutální diktaturu.  

P. Bárta 6.5.2011 9:03

Re: No ja nevim

Pokud vím, ani Hitler neseděl před žádným soudem - byl proto nevinný?

Něco jiného je ta diskuse o zveřejnění fotek - já jsem přesvědčený, že UbL už dávno nežil, že tedy není co zveřejňovat...

J. Tachovský 6.5.2011 9:02

Re: Přesně tak !!!

Jen tak mezi nami. Ta "prašivá Zrůda" byla dlouho americkym spojencem a pritelem. To kdyz v Afghanistanu byli Rusove. Pak ho americti soudruzi hodili pres palubu a hrube se jim to nevyplatilo.

D. Streit 6.5.2011 9:00

Trapné, cynické, nepřijatelné!

Pravidla buď jsou, nebo nejsou, Buď pro všechny, nebo pro nikoho. Takže za neúcta k právu se vymstí!

http://streit.blog.idnes.cz/c/190306/Take-si-myslim-ze-Usama-bin-Ladin-neexistoval.html

J. Tachovský 6.5.2011 8:59

No ja nevim

podle prava zadnou soud o jeho vinne nerozhodl, takze byl nevinny. Nebo uz nebudou nadale soudit soudci, ale generalove, ci tajne sluzby ? amici klidne mohli usporadat soud a odsoudit ho v nepritomnosti k smrti a pak poslat komando. Takhle to je bud vrazda nebo utok na suverenni stat (Pakistan). A pokud se nemylim Pakistan ma jaderne zbrane.

J. Klepal 6.5.2011 8:02

pravidla

Prezentovaný názor není ojedinělý, otázka však je, zda se dodržování pravidel i za cenu značných nepříjemností "vyplatí" nebo ne. Ono by se totiž snadno mohlo stát, že i někdo jiný se rozhodne pojednat stejně s lidmi, které bude považovat (objektivně nebo subjektivně) za válečné zločince, nemusíme chodit daleko, předchozí prezidenti USA, za kterými zůstali tisíce mrtvých civilistů, takovému kritériu vyhovují rovněž a navíc se nemusí dostavit před mezinárodní tribunál. Problém je v tom, že pak již nebude nikdo schopen rozlišit, co je akt posmtychtivého násilí či dokonce teroru a co je spravedlnost, protože Ženevské konvence či Listina základníchpráv a svobod se stanou cárem papíru a bičem pouze na ty, za kterými nestojí odstrašující síla jaderných zbraní či právo veta v Radě bezpečnosti OSN.

F. Eliáš 6.5.2011 7:33

Zločincům se musí zabránit páchat zločiny

Toto je věc, kterou bohužel soudci příliš neumí, i když si hrají na bohy. Kolikrát se už stalo, že soudce zamordoval nevinné dítě tím, že propustil potencionálního vraha na svobodu. Jenom mrtví zločinci nepáchají zločiny.

T. Kočí 6.5.2011 7:25

Potrestání

Já ,nemrava veřejně oslavuji.

Z. Bureš 6.5.2011 7:12

Přesně tak !!!

Amíci to udělali nejlépe jak mohli : I kdyby ta prašivá Zrůda měla ruce nad hlavou a v každé ruce držela deset bílých praporů . . . bylo velmi správně, že do ní "nasypali" olovo !!!

Vůbec si totiž nedovedu představit ten tanec mohamedánů . . . . . kdyby ho měli živého !!!