23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

SVĚT: Postavit se čínské věrolomnosti čelem

Komunistická strana Číny je „ústřední hrozbou naší doby“, řekl ministr zahraničí USA Mike Pompeo v lednu 2020. Koronavirus se tehdy již šířil po celé Číně a po celém světě; pokus Komunistické strany epidemii utajit dokázal, že Mike Pompeo uhodil hřebíček na hlavičku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 8.4.2020 11:57

Sparta, Slavie, všecko jedna verbež :-).

Pokud to není vyslovený překlep: Číňani jsou ve Slavii.

R. Langer 8.4.2020 12:37

Žádný komunisty řízený kapitalismus neexistuje, to je protimluv.

L. Písařík 8.4.2020 16:54

Zajeďte do Číny.

L. Popovský 8.4.2020 7:31

Jako spolupřekladatel tohoto článku mám několik poznámek k hlasům, které článek odsuzují jako propagandu.

1) Pan Meotti je Ital a situaci v Itálii z médií známe dost. Kdyby se tady u nás stalo totéž, co v Itálii, tak bychom pro pana Meottiho měli větší pochopení. Rozhodně bychom byli také nasr.... Do hlavy panu Meottimu samozřejmě nevidím, ale mám pro jeho tón - podle řady čtenářů propagandistický tón - vzhledem k situaci v Itálii pochopení.

2) Já věřím v inteligenci čtenářů. Jde o fakta a informace. Názor nechť si udělá každý sám. Někdy je dobré s definitivním odsudkem a s vyslovením závěru počkat. Pravdivost některých tvrzení teď ověřit nelze. Čas nám vše ukáže. Časem budeme mít více informací z více stran a budeme se na problém moci podívat s větším odstupem.

M. Šejna 8.4.2020 8:13

Díky inteligenci místních čtenářů, z nich mnozí zažili bolševickou propagandu, je českým inteligentním čtenářem tento italský paskvil považován oprávněně za ideologický propagandistický blábol.

P. Moravčík 8.4.2020 9:13

Pán Šejna, autor uvádza dosť argumentov z identifikovateľných a overiteľných zdrojov. Označiť to ako ideologický paškvil je dosť silná káva (len tak na okraj - obdobne by sme mohli považovať za vedecký paškvil aj vedecké štúdie, ktoré k svojim záverom používajú štúdium iných zdrojov - to tak trošku nadnesene). Dopustil ste sa paušálneho odsúdenia bez jediného príkladu, že autor prekrúca známe fakty. Alebo proti nim použijeme argumenty čínskej propagandistickej mašinérie?

Z. Lapil 8.4.2020 9:23

Uznávám, že článek je až příliš emotivní, ale "ideologický propagandistický blábol" je označení rozhodně přehnané.

M. Šejna 8.4.2020 8:28

Možná by si ten Váš Ital měl polozit otázku, jak je možné, že ten samý virus z Číny zabil v Italii 17 tisíc lidí, zatímco v Česku ani ne stovku.

Kde udělali soudruzi z Itálie chybu?

A. Renjascu 8.4.2020 8:52

Vždyť to tam pane Šejno autor zmiňuje, stačí si to přečíst. 1) Čínská cenzura zatahující závažnost nákazy. Dodnes není jasné kolik mrtvých Čína opravdu má a zda se jim nákazu podařilo opravdu zastavit.

2) Snaha Italských politiků zalíbit se Číně, která vedla k odmítnutí karantény na množství vracejících se Číňanů zpět do Itálie a uspořádání koncertu.

3) Nezapomeňte, že korona se k nám dostala později než do Itálie a tak jsme při přijímání různých opatření mohli vycházet z italské zkušenosti.

V. Církva 8.4.2020 9:14

O co Vám jde pane Šejna? Měli jsme výhodu že tu nemáme tolik Číňanů. Proto nám nenaložili takovou nálož a na Itálii jsme se mohli poučit, že musíme něco dělat. Oni už tam mají karanténu taky ale bylo pozdě. Stav italského zdravotnictví a populace starých bezdětných je v Itálii problém. Opět jde spíš o to, že tam měli dřív antikoncepční pilulky a dřív byly uspáni prosperitou. Ale obávám se, že nejsme na tom o tolik lépe.

V každém případě článek popisuje co už vím dávno bez koronaviru, že evropská ekonomika musí být soběstačná.

Teď je nepatrná šance že se lidem otevřou oči.

Bohužel můžou se otevřít i špatným směrem, směrem další závislosti na skvělé Číně, pomocnici proti moru. A z toho má autor obavy a proto jsou takové články nesmírně důležité. Jen je asi moc lidé nečtou a ti co čtou nechápou, že pane Šejna.

S. Rádl 8.4.2020 8:44

A já když jako Čech splodím nějaký blábol, tak budu znalec místních poměrů?

Hamáček i Kalousek jsou Češi, mají snad většinově stejný názor. Tím nijak nehodnotím, který je mi bližší, ale s žádným z nich se plně neztotožňuji.

Pan překladatel by měl kromě překládání také myslet.

L. Popovský 8.4.2020 8:53

Myšlení přenechám s dovolením vám, pane Rádle.

Znamená to snad, že podle vás by měl překladatel překládat pouze články, se kterými se plně ztotožňuje?

R. Vacek 8.4.2020 6:57

Nakonec se uplatní systém, který je ekonomicky efektivnější. A pokud ten západní není schopen ekonomicky Číně konkurovat, tak co s tím můžeme dělat? Vždyť to dobře známe i od nás - řízené hospodářství a sociální jistoty socialismu vedly k zaostávání a nakonec konci socialistické říše. Občané viděli, že jinde se žije lépe a chtěli to samé. Jakmile se bude žít v Číně lépe, než tady, atraktivita čínského způsobu řízení společnosti ještě vzroste.

P. Jaroš 8.4.2020 22:38

Přesně tak, lepší se vždycky prosadí!

P. Victorin 8.4.2020 6:43

Tvrzení, že Komunistická strana Číny je dekadentní spolek, nebezpečný celému civilizovanému světu, je "nošením dříví do lesa".

Platí to totiž úplně o všech komunistických stranách světa a o všech jejích členech, jako takových.

Lze konstatovat, že komunisté jsou jedinci "zvláštního ražení" a že pojem "bývalý komunista", je obdobně smysluplný jako pojem "bývalý černoch".

Vše výše uvedené samozřejmě platí též pro KSČM - transparentní nástupkyni Ústavou zakázané zločinecké KSČ...

Š. Hašek 8.4.2020 9:41

Předpokládám, že jste započítal i komunistická sdružení pod všelikými názvy. Činné ve štrasbrusele, USA, u nás .......

Víte, není jen jedna prudce jedovatá houba, a nemusí mít v názvu vždy -muchomůrka-. Nebo -komunistická-.

Tak zdar v lítem boji proti KSČM, spolu se Štětinou, Pavlem, Teličkou, Piráty a Leyenovou!

R. Langer 8.4.2020 12:38

Přesně tak! Ač jinak zvána... ;-)

J. Zika 8.4.2020 6:37

Silnou Čínu a závislost na ní vytvořil stále nenažranější kapitalismus, přesunutí veškeré výroby - poskytnutí "know how" všech zásadních komodit a útlum výroby doma - kdo ze současných politiků a "společenských vědců" to kritizoval? varoval? hlavně, že se dále více bohatlo. A ekologie? Faleš Evropy, jim nevadí jak a čím a v jakých objemech denně se dováží zboží s Číny? Za jakých podmínek se tam vyrábí? My si tady hrajeme na ekologii, a všechno "špinavé" jsme přesunuli tam. Gréta a Lejnová a jim podobní určitě nepoužívají nic, co bylo v Číně vyrobeno. Lež na lež a teď se divíme, jak si Čína kupuje celý svět. Ať si USA začnou vše vyrábět samy nebo přestanou dovážet nezbytné, pak můžou kecat. Austrálie už nevyrábí sama nic, těží uhlí a suroviny a vyváží je do Číny. To dřív dělaly jen "rozvojové země", tak dalece degenerace západu došla. Nejhorší je, že se v těch zemích už nenajdou mezi generací 40 minus nikdo, kdo by byl ochoten a schopen "pracovat" jinak než u PC či studovat umění či sociální vědy....

P. Nemec 8.4.2020 8:05

velmi výstižné...moc by mne zajímalo, kolik absolventů sociálních věd bude schopno realizovat ten přesun výroby zpět z číny

Z. Lapil 8.4.2020 9:29

Hodně přeháníte, ale obávám se, že máte větší kus pravdy, než by se mi líbilo.

Češtěji řečeno - nesouhlasím úplně, ale beru vás vážně.

L. Severa 8.4.2020 10:28

Bohužel, asi přesně.

I. Spálený 8.4.2020 5:15

Dojeli jsme na vlastní medicínu. On by pád Sovětského svazu z velké části úspěchem Číny. Od 70tých let se USA Číně otvíraly obchodně a převáděla se do ní výroba. To bylo obecně i období, kdy se v USA změnil právní řád. Došlo k reálnému zrušení svobody slova na úkor politiky protlačování stále rostoucího počtu menšin, což následně vedlo k zavedení univerzitní certifikace vzdělání pro všechny obory a neúměrným nákladům na vzdělání. Související zdražení práce vedlo k přesunu výroby do zahraničí a řádové navýšení dovozu levných pracovních sil. Výsledkem jsou desítky let zmražené platy a odchod strategické výroby. Posílení univerzit jako nezávislé síly hodnotící pracovní schopnosti menšin z nich udělalo cíl politického aktivismu. Mizí tak nezávislá věda i tisk, etnické napětí ve společnosti roste, stejně tak ohromné zadlužení u bank. V USA tak dnes na firmách parazituje více balastu než v komunistické Číně. Americká menšinová politika navíc cílovým skupinám nijak nepomohla, ale dostala mnoho Číňanů a jim nakloněných osob na klíčové pozice.

J. Franke 8.4.2020 5:04

Kdepak mít něco proti Číně, to se na Hradě i v podhradí nenosí!!!

J. Krásenský 8.4.2020 4:34

Ukázka propagandy par excelance.

10.2. zde publikovala paní Boublíková text, který Popeova i Melottiova slova vyvrací. Zde je odkaz: https://neviditelnypes.lidovky.cz/veda/veda-utajovani-infekcnich-nemoci-v-totalitni-cine.A200209_144653_p_veda_wag

J. Zima 8.4.2020 11:24

Článek paní Boublíkové je šikovně napsán. Člověk by tomu snad i věřil. Jen do toho nějak nezapadá ten Dr. Li Wenliang, který když varoval před epidemií, byl vystaven hrubému nátlaku, bylo mu vyhrožováno vězením a byl přinucen svá pozorování odvolat. A nebyl sám, kdo takto skončil.

F. Houžňák 8.4.2020 4:27

"Kdyby Čína na vypuknutí nemoci zareagovala o tři týdny dříve, tak by podle studie Southamptonské univerzity mohl být počet lidí infikovaných koronavirem o 95 % nižší" - nebo taky ne. Takovéhle věštby, které nejde nijak ověřit, známe. A to, že bohatnutí Číňanů nepovede k žádnému růstu demokracie, je taky blábol. Čím jsou lidé bohatší a tím nezávislejší, tím méně mají chuť si nechat od někoho poroučet. Platilo to všude po Evropě, platilo to za posledních padesát let v Číně a bude to v té Číně platit i nadále.

R. Langer 8.4.2020 5:31

Asi tak...

J. Zima 8.4.2020 11:10

Je vidět, že jste nikdy neměl s Číňany co do činění.

F. Houžňák 8.4.2020 11:30

V našem oddělení na universitě jich máme několik. Máte ještě nějaký jiný bystrý postřeh?

J. Zima 8.4.2020 12:36

Já jsem pracoval s Číňany na několika místech v Evropě i v USA. Jejich myšlení mě mírně řečeno překvapovalo. Nejvíc asi když člověk, který z Číny utekl a byl mu udělen azyl v jedné evropské zemi nám říkal, že my se na události na Náměstí Tchien-an-men díváme špatně a obhajoval zásah proti studentům. Druhá věc byla, že za žádnou cenu nepřipustí vlastní chybu a aby "neztratili tvář" jsou ochotni k jakékoli podlosti o čemž jsem se přesvědčil na vlastní kůži.