17.9.2019 | Svátek má Naděžda


SVĚT: Popis jedné vraždy

23.2.2015

V příloze mailu od kamaráda mi přišlo krátké video pod názvem „no veil“. Lze to přeložit jako „bez závoje“, a já je se zájmem otevřel, svého kamaráda dobře znám, očekával jsem decentní erotický zážitek.

Video začíná záběrem ženy. Není mladá ani pohledná, postavu má zahalenou do černého hábitu sahajícího ke kotníkům a překrytého červenou bundou. Ze zakuklené hlavy vidíme ovál obličeje, na nohou má šedé ponožky a sandály. Ruce má za zády. Stojí na kraji chodníku u nízké zdi s arabským nápisem. Kolem ní se pohybuje asi třicet mužů, většina z nich drží jednou či oběma rukama samopaly, jiní svírají mobilní telefony a tablety, kterými si scénu nahrávají. Někteří mají zakryté obličeje. Jsme v nějakém městě, je slyšet hlasitý hovor, troubení aut. Ženin výrazný hlas odporuje mužskému mumlání a gestům, nabádajícím ji pokleknout. 

Ve 48. vteřině záznamu si žena přece jen kleká, sklání hlavu a až teď je patrné, že měla hned od začátku záběru ruce spoutané za zády. Řeči se ujímá nahrbený muž s hranatě zastřiženým vousem v černém hábitu, po pravici řečníka stojí a gestikuluje vysoký vlasatý a vousatý chlap v rozepnuté bundě, po levici přešlapuje muž v maskáčích s kapucou přes hlavu a se samopalem v rukou, jako by řečníka a jeho společníka jistil. Řečník zjevně káže chrchlavou řečí. Ukazuje na ženu, hrozí prstem, otáčí se k okolostojícím, kyne dlaněmi. V tu chvíli se před objektivem, kterým scénu sledujeme, srocuje skupina mužů, kteří si ženu nahrávají zblízka. Ta příliš nereaguje, skloněnou tváří občas mírně pohne vzhůru. 

Řečník končí řeč, udělá nenápadné gesto dlaní, vlasáč v bundě náhle zvedá ruku, má v ní pistoli a střílí ženu shora do hlavy. Ta se ztuhle kácí do vozovky za hysterického křiku Allahu akbar všech mužů kolem… 2 minuty 42 vteřin.

vražda

Ochromenou hlavou letí otázky bez odpovědí. Za co tu ženu popravili? Byla snad nedostatečně zahalená? Co by tomu asi řekla Češka, hrdá na svoji konverzi k islámu, cítící se jako žena konečně chráněná a doceněná (Reflex 3/15)? A kolik pochybných „jenže“ se zase objeví v nekonečných diskusích? Jenže tohle není ten správný islám… Jenže takhle jsme vraždili i my, Češi, a není to tak dávno… Jenže stejně jsme zabíjeli i my, křesťané, ve středověku… Jenže když se o tom píše, dělá se těm vrahům publicita a rozdmychává se nenávist… Jenže my, Západ, máme odpovědnost za plynové komory, za Indiány, za planetu…

Ne. Připouštím už jen jediné jenže: Jenže my, Češi, křesťané i Západ už jsme dávno úplně někde jinde, v Evropě teď ale máme padesát milionů muslimů a další jsou na cestě. Na zvěrstva, podbarvená křikem Allahu akbar, si zvykáme jako na denní skutečnost, současně před nimi uhýbáme, zavíráme oči, ústa, zpochybňujeme i svůj strach a čekáme, co přijde.

Určitě se dočkáme.Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.