SVĚT: Politologie aneb Kterak správně strašiti
Obohatilo se lidstvo v posledních desítiletích o vědní obory, o nichž za mého mládí ještě nebylo slýcháno, a tak vám nevím: co jest a čemu učí například taková politologie. Vyťukav si to heslo ve Wikipedii dozvěděl jsem se, že věda zabývající se zkoumáním politických procesů… ale k tomu není třeba žádné vědy, o tom se hádají i strejci v hospodě nad pivem, když se zrovna nehádají o fotbale. Přitom se politologie přednáší na universitách… co tam, proboha, studenti celých pět nebo kolik let dělají? Učí se kterak správně politicky myslet? Kdo ale určuje, které myšlení je správné a které nesprávné?
Nějak mi to celé páchne, nevím přesně čím. A že prý věda… zkušenost mi napovídá, že jakmile někdo začne vydávat své nápady za vědu, činí tak s úmyslem povýšit je na posvátný kánon mimo oblast veškeré diskuse či nedejpámbu kritiky. On už nenávistný stařec Marx vyhlašoval své zmatené teorie za vědecké, i jistý Edvard Beneš měl svou politiku za přísně věděckou, až to s ní dovědcoval Stalinovi do náruče. I zpozorněme, ozvou-li se zase odněkud řeči o vědeckém tom či onom; sestává dění tohoto světa z milionů a snad nekonečného množství droboučkých, neustále se měnících souvislostí, jež nepochytá do pytle ani ďábel sám, natož človíček už předem jednostranně zaujatý, opakující předepsané fráze, jak ho tomu naučili na fakultě politologie. Ostatně nemusím být absolvent žádné fakulty, abych dovedl určit taktiku ovlivňování těch, kteří se ovlivnit dají. Jsou i tací že nedají, ti jsou ale pro určovatele správného myšlení bez ceny.
Kdo na sebe chce upoutat pozornost veřejnosti, musí jí něco naslibovat, nebo ji něčím vystrašit.
Na slibování lepších (zářných etc.) zítřků už nikdo moc nedá, to je muzika definitivně obehraná, zato však lze úspěšně strašit. Bojte se, lidičky, chystají se na nás klimatické změny! A marno je dovozovat, že zemské klima se měnilo už od prahor, mění se a měniti bude. Jediné, co se z toho cyklu vymyká a z čeho jde tak trochu strach, je zběsilé množení a přemnožování lidstva; namnožilo-li se od roku 1950 do dneška z 2,5 miliardy duší na 7,8 miliard, vesměs v zemích zvaných ohleduplně rozvojovými, nějaký účinek to mít musí. To však určovatele správného myšlení nezajímá, jelikož zodpovědnost za ten malér nemohou na žádný způsob přiřknout své vlastní, evropsko-americké civilizaci; to klimatické změny, ať skutečné nebo tendenčně přibarvené, vyhovují tomu účelu mnohem lépe.
Zazlívám současné klimatické hysterii, že zveličováním problémů na něž můžeme mít jen nepatrný nebo vůbec žádný vliv, zastírá hrozby opravdu naléhavé, proti nimž se mělo zakročit hned při prvních náznacích. Proti chaotické migraci z rozvrácených zemí Blízkého východu a severní Afriky; řečené země z vlastní rukou namíchané bryndy nevytáhne a našim zemím přináší jen vzteky a zmatky, neřešitelné nám ni budoucím do pokolení dvanáctého i přes ně. Proti přelévání islámu do naší sídelní oblasti, ideologie ustrnulé ve století sedmém, zato netolerantní a panovačné, nespokojící se s ničím menším než s ovládnutím všeho světa. Na druhé straně účtu proti našim krasoduchům, nabádajícím k soucitu s nebohými běženci, pokud ovšem náklady s tím spojené zatáhne poplatnictvo svými daněmi; postarat se o alimentaci jediného běženečka z vlastní kapsy, tak daleko krasoduchův soucit nesahá.
Co se klimatických změn týče, potřeboval bych je mít doloženy konkrétními, pokud možno číselnými údaji, abych věděl, mám-li se z nich zbláznit hned nebo až potom. Strašidel a bubáků jsem se pak přestal bát co čtyřletý mrňous, dnes na mě s takovou nechoďte. Zbývá tak už jen uzoučká, ale nepřiměřeně vlivná vrstva etických nabadatelů, vždy dobře vědoucích, jak si mají počínat ti druzí, sami na sebe svá doporučení nevztahujíce. Bývají to dobře zajištění pánové pod penzí, jimž se z existenčního závětří znamenitě káže, káře a poučuje; ty můžeme leda poslat do háje, všimnou-li si toho. Jakáž pomoc, stvořil Hospodin vosy a komáry, abychom se po nich v jednom kuse museli ohánět, a věděl asi, co dělá: potřebuje duše lidská udržovat v běhu, aby nezakrněly. Možná že stvořil za tím účelem i věštce klimatických pohrom, krasoduchy a etické nabadatele, ale to už se začínám opakovat.
Hannover, 4. srpna 2019