28.3.2024 | Svátek má Soňa


SVĚT: Pokrytecký dvojí metr

19.12.2018

Proč OSN brání teroristy a odsuzuje neustále jen Izrael?

Vždy jsem si říkal, že by OSN by měla být neutrální organizace, která bude usilovat o hledání míru a spravedlnosti. Bohužel to, co se v OSN děje poslední dobou, má k neutralitě daleko. A Izrael by o tom mohl vyprávět.

Je smutné, že Valné shromáždění Organizace spojených národů se mění na nástroj bloku muslimských zemí, který se zpronevěřuje původním cílům této instituce a prosazuje jen své politické cíle, a to i přesto, že se zavázali být objektivní a spravedliví. Toto své tvrzení mohu dokázat faktem, že na návrh USA mělo VS OSN odsoudit teroristické útoky islamistických radikálů z Hamásu proti Izraeli.

Převážně arabští členové však prosadili, aby ke schválení této rezoluce byla nutná dvoutřetinová většina. Pro rezoluci pak hlasovalo 87 zemí včetně České republiky, proti bylo 57 zemí, 33 se zdrželo, tudíž nebyla odsouhlasena.

Pokrytectví a dvojí metr v mezinárodních organizacích

Osobně v tom vidím obrovský pokrytecký dvojí metr, protože pro odsouzení Izraele ve 21 jiných případech jen tento měsíc stačila prostá většina. To, že Hamás nebyl odsouzen za teroristické útoky proti židovskému státu, není jen smutné, ale přímo skandální, neopodstatněná změna hlasovacích pravidel zrovna tak.

Minulou neděli nedaleko Jeruzaléma stříleli fanatičtí muslimští násilníci z projíždějícího auta do lidí na autobusové zastávce. Těžce zraněna byla i jednadvacetiletá těhotná žena, která musela podstoupit předčasný porod císařským řezem, kdy narozený chlapec přesto o několik dnů později zemřel. Ona sama je dále ve vážném stavu. Zraněno bylo také dalších šest lidí. Slušná společnost tohle brutální násilí na bezbranných civilistech odsuzuje, ovšem Hamás to označil za hrdinský čin.

Lidská práva v Íránu se kritizovat v OSN nebudou

Izrael také zajišťuje všem svým občanům, křesťanům, židům i muslimům, svobodu víry. Jaký je to rozdíl například proti Íránu, ve kterém nyní před Vánocemi bylo zatčeno přes sto křesťanů, jejichž jediným proviněním byla jejich víra. V této islámské zemi roste počet křesťanských konvertitů, což ovšem vadí zdejší vládě, a tak úřady ty, kteří přestoupili z islámu na křesťanství, zastrašují a mezi běžné metody nátlaku patří mučení a dlouholetá vězení. Írán, který navíc vyhrožuje jiné členské zemi OSN – Izraeli - zničením, se však odsuzující rezoluce obávat nemusí.

Moc bych si přál, aby Česká republika i další evropské země byly na Valném shromáždění aktivnější a začaly dbát na dodržování pravidel a skutečné objektivitě, která se v posledních letech naprosto ztrácí. Jinak se obávám, že existence této instituce brzy zcela ztratí smysl.

UN watch

Statistika UN watch (@UN watch)

Převzato z blogu s autorovým souhlasem

Autor je europoslanec za KDU-ČSL, člen Rozpočtového výboru Evropského parlamentu