24.4.2024 | Svátek má Jiří


SVĚT: Pařížská konference

3.6.2016

O izraelsko-palestinském míru bez účasti relevantních stran

V pátek proběhne v Paříži konference z francouzského podnětu, která chce „určit rámec jednání o míru mezi Izraelem a Palestinci“. Má stanovit časový harmonogram rozhovorů a „zformulovat parametry řešení nejzásadnějších otázek mírové dohody“, jako jsou hranice budoucí Palestiny, bezpečnost Izraele, palestinští uprchlíci nebo status Jeruzaléma a židovských osad. Schůzky se zúčastní zástupci 28 zemí včetně ministrů zahraničí Spojených států a Ruska Johna Kerryho a Sergeje Lavrova. Izrael ani Palestinci však pozváni nebyli.

Izrael ji považuje za nesmyslnou. Podle premiéra Binjamina Netanjahua konference jen utvrdí Palestince v tom, že o svém státě nemusí s Izraelem jednat, protože mezinárodní společenství mu ho vnutí. Zdůraznil, že řešení může vzejít jen z přímého jednání. To také přes Francouze znovu nabídl palestinské samosprávě. Ta však osobní schůzku odmítla s tím, že „přímá jednání nikdy nic nepřinesla“, a podpořila francouzskou konferenci v naději, že Izraeli nařídí splnění palestinských požadavků, a samospráva nebude muset přijímat ústupky.

Navzdory častému tvrzení médií, že Netanjahu o mír nestojí, premiér neustále vyzývá k bilaterálnímu jednání bez předběžných podmínek a opakuje, že si vznik palestinského státu přeje. Tento týden dokonce překvapivě podpořil takzvanou Arabskou iniciativu z roku 2002, byť s jistými výhradami. Padesát sedm arabských a muslimských států tehdy Izraeli nabídlo, že s ním normalizují vztahy, pokud se zcela stáhne z obsazených území, umožní vznik Palestiny s východním Jeruzalémem jako hlavním městem a přijme „spravedlivé“ řešení situace palestinských uprchlíků. Tehdejší premiér Ariel Šaron iniciativu ocenil, ale některé detaily pro něj byly nepřijatelné. Před třemi lety však Liga arabských států naznačila ochotu k určitým změnám, včetně výměn území na Západním břehu.

Premiérova podpora Arabské iniciativy měla nepochybně také zažehnat obavy mezinárodního společenství z nástupu Avigdora Libermana do funkce ministra obrany, jímž se začátkem týdne definitivně stal. Svět ho vnímá jako odpůrce mírového procesu i vzniku palestinského státu, ale mylně. Navzdory svým častým politicky nekorektním výrokům Liberman nikdy mír ani Palestinu neodmítal. V roce 2004 dokonce navrhl vlastní iniciativu, která předpokládala hranice palestinského státu na základě největších židovských osad, jež by zůstaly v Izraeli.

Netanjahu v pondělí prohlásil, že s arabskými zeměmi rád projedná přehodnocení Arabské iniciativy, které bude odrážet zásadní změny v regionu za uplynulých 14 let. Nebylo jich málo – izraelské stažení z Gazy, vzestup Hamásu a jeho ovládnutí pásma, jaderný program Íránu nebo občanská válka a vzestup Islámského státu v Sýrii, jejíž vládě měl Izrael podle původního návrhu vrátit Golanské výšiny. Postoj Netanjahua k Arabské iniciativě podpořil i Liberman.

V posledních dnech se objevily i izraelské mírové návrhy. S jedním přišla skupina Palestinců a židovských osadníků – právě osadníků, které svět démonizuje jako zaryté odpůrce palestinského státu. Nabídli novátorské řešení – existenci dvou států, v nichž by lidé mohli žít kdekoli a podržet si své občanství. Návrh hnutí s názvem Dva státy, jedna domovina je výsledkem čtyřletého jednání aktivistů obou stran. Podle nich realita ukázala, že rozdělení obou národů tak, jak je předpokládaly dohody z norského Osla, selhalo. Považují za mnohem přirozenější, aby Židé žili, kde chtějí, v Palestině, a Palestinci, kde chtějí, v Izraeli. Nemuselo by tak dojít k žádnému násilnému vyklízení osad.

Ještě detailnější návrh nabídla skupina 200 bývalých představitelů izraelské armády a zpravodajských služeb. Předpokládá zmrazení výstavby židovských osad, nejrůznější ekonomické výhody Palestincům na Západním břehu, v Gaze i východním Jeruzalémě, přijetí Arabské iniciativy a uznání východního Jeruzaléma za součást budoucí Palestiny. Návrh se tak nejvíc blíží představě Palestinců a arabských zemí. Skupina zdůraznila, že podle zkušeností bezpečnostních složek nelze zastavit terorismus pouze vojenskými prostředky, ale je rovněž třeba zlepšit život Palestinců.

Izraelská vláda ani na jeden návrh nereagovala. Netanjahu však uvítal nedávnou nabídku egyptského prezidenta Sísího, že oběma stranám pomůže s obnovou jednání. Před týdnem navštívila Káhiru izraelská delegace a po ní i palestinská. Žádné detaily nebyly zveřejněny, ale povídá se, že se Sísí snaží uspořádat trojstranný summit. Z takové snahy by mohlo vzejít něco mnohem konkrétnějšího než z pařížské konference bez účasti relevantních hráčů. Ta může nanejvýš posílit mezinárodní izolaci Izraele a zvýšit na něj tlak, aby přijal palestinské podmínky, z nichž samospráva nikdy ani v nejmenším neslevila. Je pravděpodobné, že pro mír schůzka nepřinese nic použitelného.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus