19.4.2024 | Svátek má Rostislav


SVĚT: Paradoxy války na Blízkém východě

11.12.2015

Podle pondělních zpráv BBC byli zabiti tři syrští vojáci a třináct dalších bylo zraněno při nedělním ná­letu koalice vedené Spojenými státy na pozice Asadovy armády.

K náletu došlo v syrské provincii Dajr az-Zaur (Deir ez-Zor, Deir Ezzor). Podle exilové organizace SOHR se terčem náletu staly pozice syrských vládních sil nedaleko městečka Ayyash (Ajaš), při­čemž syrský vojenský tábor měl být vzdálen zhruba 2 km od zóny okupované Islámským státem. Podle jiné zprávy SOHR, která se opírá o síť místních aktivistů a zdravotnický personál, v neděli další letecký úder ve městě Dajr az-Zaur zabil ženu a její dvě děti, což má dokládat civilní oběti náletů koalice v této oblasti. Syrská vláda oznámila, že stíhačky z koalice vedené Spojenými státy zaútočily na syrský armádní tábor devíti raketami. Při tomto útoku zemřeli čtyři lidé, z toho tři vojáci vládních sil a zraněno bylo 13 dalších. Byla poškozena tři obrněná vozidla a čtyři další vozy, zničen byl sklad zbraní a munice.

Není dosud jasné, jakému státu patřila letadla, která na pozice pravidelné syrské armády zaútočila. Pokud se verze syrské vlády potvrdí, bude se podle zahraničních komentátorů jednat o první útok spojenců na pravidelnou syrskou armádu, která bojuje s Islámským státem. A tak se na internetu vyrojili diskutéři, kteří celou událost zpochybňovali s tím, že jde o další výmysl propagandy. Nechy­běla ani řada skeptiků, kteří první zprávy o tomto incidentu označovali za hoax. Což bylo zřejmě tím, že na dotaz novinářů ohledně napadení syrské armády letouny koalice mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval těmito slovy: „Tato otázka by měla být raději adresována našim kolegům v armádě. Já takovou informaci nemám.“

Ovšem jak o tom informoval i web ČT, která si informace ověřuje prostřednictvím zahraničních zpravodajů, obrátila se syrská vláda na Radu bezpečnosti OSN: „Syrská arabská republika dů­razně odsuzuje tento akt zjevné agrese ze strany koaličních sil vedených USA, které nestydatě po­rušují Chartu OSN,“ konstatovalo syrské ministerstvo zahraničí, které již vyzvalo Radu bezpečnosti OSN, aby přijala naléhavá opatření, jež by zabránila opakování podobných incidentů. Plukovník Steve Warren, mluvčí Pentagonu, kterého v pondělí oslovila AFP, ale jakoukoli vinu po­přel: „Včera jsme neuskutečnili žádné nálety v této části Dajr az-Zaur. Nevidíme žádné důkazy,“ ohradil se Warren proti nařčení z útoku. Údery koalice v této provincii se podle Warrena odehrály 55 kilometrů od místa, kde měli být syrští vojáci zabiti. Na internetu se následně objevily zprávy, podle kterých letadla útočící na syrský vojenský tábor zdroj z amerických armádních kruhů označil za ruská. S odvoláním na nejmenovaného amerického představitele totiž televize FOX news uvedla, že nedělní útok na základnu syrské armády „velmi pravděpodobně“ podniklo ruské letec­tvo. Oficiální prohlášení ruského generálního štábu k tomuto incidentu do této chvíle, kdy píšu tyto řádky, však zatím žádná ze světových agentur nepřinesla.

Pokud ale šlo o jakýsi omyl ruských sil, pak se zdá být největším paradoxem skutečnost, že v případě eventuálního útoku ruského letectva, jemuž nejrůznější pozorovatelé vyčítají, že ne­používá tzv. chytrou munici a na islamisty sype jen obyčejné, zastaralé bomby, nakonec na zá­kladnu armády, kterou svými nálety podporuje, namísto klasického shazování pum ruské stíhací bombardéry útočily výhradně raketami.

Dodatek:
Oficiální mluvčí ruského ministerstva obrany, generálmajor Igor Konašenkov, ve středu 9. prosince novinářům oznámil, že generální štáb syrské armády má důkazy o tom, že na syrskou vojenskou základnu v provincii Dajr Az-Zaur útočila letadla západní koalice. Zároveň uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin požádal britského premiéra Davida Camerona o vyslání expertů, kteří by se zúčastnili zkoumání dosud zapečetěných černých skříněk z ruského bombardéru Su-24, který turecká armáda 24. listopadu sestřelila údajně kvůli tomu, že narušil turecký vzdušný prostor. Ruský generální štáb takováto tvrzení turecké vlády a tureckého prezidenta Erdogana popírá a je přesvědčen o tom, že údaje ze skříněk sestřeleného letounu tureckou verzi incidentu vyvrátí.

Převzato z KarelWagner.blog.idnes.cz se souhlasem autora