SVĚT: Palestinci nebudou žádat plné členství v OSN
Palestinská samospráva požádala koncem září OSN o jednostranné uznání neexistující Palestiny a Rada bezpečnosti pověřila komisi pro přijímání nových členů, aby posoudila, zda hlasování doporučí.
Mezitím však navzdory výzvám k odkladu hlasovalo o členství imaginárního státu UNESCO a Palestince do svých řad přijalo. Byli nadšením bez sebe a hned oznámili, že budou usilovat o členství v dalších 16 institucích OSN.
UNESCO ale vyvolalo řetěz nešťastných událostí. Americká vláda musela vyhovět vlastním zákonům z 90. let, které nařizují přestat vyplácet finanční prostředky každé organizaci OSN, která jednostranně uzná Palestinu za stát. UNESCO tak přišlo o 60 milionů dolarů – čtvrtinu svého rozpočtu a vzápětí i o dvoumilionový příspěvek Izraele. Představa, že podobným způsobem zchudne dalších 16 institucí, rozladila generálního tajemníka Pan Ki-muna, který poprvé Palestince ostře odsoudil – prohlásil, že "palestinské úsilí o členství v OSN nikomu neprospívá" a kvůli němu "přijdou o finanční prostředky miliony lidí".
Nato palestinská samospráva oznámila, že tedy o členství v dalších 16 institucích žádat nebude a soustředí se na přijetí za plnoprávného člena OSN. Členství v UNESCO se však chystá plně využít. Jeden z jejích představitelů prohlásil, že samospráva bude Izrael soudně stíhat na mezinárodním fóru za "rozkrádání palestinských starověkých památek a proměňování arabského a islámského charakteru svatých míst v Jeruzalémě".
Žádné "palestinské starověké památky" samozřejmě neexistují, protože Arabové přišli na území Izraele až v 7. století našeho letopočtu, tedy 1800 let po vzniku Izraelského království. To ale Palestincům nebrání v neustálém popírání historie, systematickém ničení židovských archeologických nálezů a hlasitých protestech proti sebemenší opravě okolí Chrámové hory v Jeruzalémě. I bez členství v UNESCO se jim před rokem podařilo tuto instituci přesvědčit, aby oficiálně registrovala nejposvátnější místa judaismu na palestinských územích jako mešity – hrobku židovské biblické pramáti Ráchel u Betléma a Jeskyni patriarchů v Hebronu, kde jsou podle židovské tradice pohřbeni bibličtí praotcové Abrahám, Izák a Jákob a jejich ženy Sára, Rebeka a Lea.
Samospráva chce také Izrael na mezinárodním fóru soudit kvůli údajným "útokům na islámské a křesťanské svatyně", uvedli její představitelé, za jejichž vlády se například v Betlémě snížil poměr křesťanů z 80% obyvatel na 20%.
Izraelskou vládu přijetí Palestinců do UNESCO velmi rozhněvalo a rozhodla se k exemplární odvetě. Nevyplatila samosprávě pravidelný výnos z cel a daní ve výši sto milionů dolarů a provokativně schválila výstavbu skoro dvou tisíc nových bytových jednotek na Západním břehu a v Jeruzalémě.
Evropská unie, ale i Spojené státy Izrael odsoudily. Přijaly palestinské tvrzení, že výstavba židovských osad je překážkou míru, přestože ještě před třemi lety jí nebyly a předseda samosprávy Mahmúd Abbás klidně o míru jednal, i když výstavba byla v plném proudu. Izrael marně upozorňuje, že hranice budoucí Palestiny budou výsledkem vzájemného jednání, a pokud Palestincům připadne osada s dnes zatracovanou novou výstavbou, dostanou s ní i tyto nové domy.
Izraelská vláda chce v odvetných krocích ještě pokračovat, ale zadržování palestinských cel a daní si patrně rozmyslí – peníze plynou na platy státních zaměstnanců, tedy i policistů, kteří úspěšně a k izraelské spokojenosti bojují proti terorismu, a opatření by se tak mohlo vymstít především Izraelcům. Z téhož důvodu se i Spojené státy rozhodly odblokovat 200 milionů dolarů určených na podporu palestinské bezpečnosti a ekonomiky, které pozastavily v srpnu.
Dnes měla Rada bezpečnosti OSN rozhodnout, zda bude o členství Palestinců hlasovat. Spojené státy, které stejně jako Izrael soudí, že palestinský stát může vzniknout pouze dvoustranným jednáním, už předem oznámily, že budou palestinskou žádost vetovat. Samospráva však doufala, že získá podporu většiny, tedy devíti členů, aby v případě amerického veta utržila alespoň morální vítězství. Utratila nemalé prostředky mezinárodního společenství za lobbování v členských zemích, jenže většinu nezískala. Dokonce ani komise Rady bezpečnosti nedospěla k jednotnému závěru, zda hlasování o Palestině doporučit.
Palestinci ve středu přiznali neúspěch a oznámili, že o plnoprávné členství v OSN tedy žádat nebudou. Místo toho se chtějí zaměřit na povýšení svého postavení na pozorovatelský status nečlenského státu ve Valném shromáždění, kde podporu většiny určitě získají. Mohli by pak vstoupit do řady mezinárodních organizací a obracet se i na Mezinárodní trestní soud v Haagu s žalobami na Izrael. Měli by pak svéráznou pozici – byli by nečlenským pozorovatelem OSN a členským státem UNESCO.
Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6