19.3.2024 | Svátek má Josef


SVĚT: Otevřené nebe

5.4.2007

Myšlenka otevřeného nebe byla před padesáti lety politické téma nejvyšší váhové kategorie. Z přeletu amerického špionážního letadla U2 byl bezmála casus belli, nebo přinejmenším se stal záminkou k novému kolu války studené. Kosmický věk za tím udělal škrt. Váš přijímač GPS vám sdělí, kolik družic jen tohoto systému je právě nad vaší hlavou. A nezapomeňte, že současná digitální fotografie je dcera kosmické špionáže.

Jak je nebe otevřené, se přesvědčíme na webových stránkách mapy.cz nebo amapy.cz. S jídlem roste chuť. Náš domek ve vesnici Zvole tam sice najdu na fotografickém zobrazení, ale ve stavu před dvěma lety, protože mezitím jsme přistavěli garáž! Jaké to hrubé opomenutí!

Jsou lidé, kteří milují tyto letecké pohledy z otevřeného nebe, milují a vyhledávají na nich zajímavosti. Pro takové lidi už existuje označení „googler", tedy člověk, který pátrá ve vyhledávači Google, včetně jeho mapové sekce. Nuže, německý Googler skrytý pod přezdívkou KenGrok nalezl na mapové sekci Googlu a svůj objev zveřejnil čínskou „oblast 51". Copak to je?

Oblast 51 je testovací středisko amerického letectva v okrese Lincoln v jižní Nevadě, poblíž solného Groom Lake (souřadnice jsou 37.239° N 115.816° W, kdyby vás to zajímalo). Jeho „čínská obdoba je v severní Číně, poblíž města Huangyangtan asi 35 km od Yinchuanu, hlavního města autonomní oblasti Ningxia. Ukázalo se, že to co bylo vidět na mapovém Googlu je zobrazení v měřítku 500:1 území o rozloze 157 tisíc kilometrů čtverečních na čínsko pákistánské hranici. Což je území o rozloze Švýcarska. Co to je? Číňané tvrdí, že tankodrom, ale nevysvětlují, proč má jejich cvičiště konfiguraci terénu poblíž pákistánské hranice.

Ať je to co je to, pozoruhodné je, že někdo, v daném případě anonymní KenGrok, trpělivě zkoumá čínské pustiny, před tím ofotografované satelity na oběžných drahách. Nejdříve mrtvé, potom živé oči prohlížejí tvář země píď po pídi a zpráva o anomálii se rozlétne, jako kruhy jedou po hladině rybníka, když hodíte kámen.

Ostatně, nemusíme zkoumat vzdálené oblasti Číny, abychom objevili zajímavosti – a nemusí to být mapová sekce Googlu, stačí naše mapy.cz. Na souřadnici 49.518° N 14.325° E, to je  necelé tři kiláčky od Kytína, rád tudy jezdíme s mou Ljubou na kole. Je to taková malá, komorní, miloučká raketová základna, tři odpalovací rampy všeho všudy, takovou byste pomalu mohli mít na zahrádce. Předpokládám, že tam zbyla po dobách dřívějších. Jestlipak tenkrát obyvatelé Kytína pořádali referendum, jestlipak tenkrát rozesílali svoje protesty na všechny strany a jestlipak pan kytínský starosta vyhrožoval, že se odstěhuje?

Vždyť taková raketová základna, to je cosi ještě onačejšího, než radarová stanice. Ta je něco jako zámek na dveřích, jako požární hlásič, jako čidlo. Může vadit jenom tomu, kdo má v úmyslu rakety vypalovat, stejně jako váš zámek na dveřích vadí zloději, který vás chce vykrást. Ale raketová základna s rampami?

Nemá smysl se takto ptát a takto klást otázky.

Ti, co u Kytína ty rampy postavili, dokázali zavřít hubu každému, kdo by jen ceknul, v tom je ten zásadní rozdíl.