Neviditelný pes

SVĚT: Okolo jdou dějiny

6.1.2020

Vánoce za námi, Nový rok také. Média a politici se probouzejí ze svátečního poblouznění, ve kterém svorně přinášeli pozitivní témata o rodině, zklidnění a konzumem potřísněných Vánocích - a spílali prezidentovi republiky za projev, který pronesl na Štěpána.

Dle mého názoru to byl dobrý projev, jeden z nejlepších, které Zeman pronesl. Ovšem pokud jde o Miloše Zemana a některé politické kruhy a média středního proudu (což je ta samá parta), i kdyby tento mluvil andělsky, kdyby své projevy sestavoval jen z citátů z T.G. Masaryka a Václava Havla, stejně by se nezavděčil.

Možná se to nezdá, ale i to spílání Miloši Zemanovi byl vlastně kus svátečního poblouznění.

Zatímco se „Spojené kavárny české a moravské“ pokoušely doplivnout na prezidenta republiky a zatímco se eurounijní Evropa utápěla v horečnatých snech o bezuhlíkovosti (nedali pokoj ani o Vánocích), šly kolem dějiny.

26. prosince jsme se dozvěděli, že Turecko vyšle vojáky do Libye. Učiní tak na pozvání mezinárodně uznávané vlády v Tripolisu. Ta sice ovládá jen zlomek země, ale Turecku se hodí. S její pomocí chce Ankara vyztužit své požadavky na teritoriální vody přes půl východního Středomoří. Turecko se vládě v Tripolisu také hodí, neb ta má za humny maršála Chalífu Haftára. Jejím potentátům je jasné, že pokud Haftár obsadí Tripolis, oni končí a budou mít velké štěstí, pokud jen politicky. To je pak dobrý každý, kdo nabídne pomocnou, ozbrojenou ruku.

Celé to smrdí zemním plynem, který by měl být v kyperských vodách. O ten Turecku jde. A taky to smrdí střetem Turecka a Ruska v Libyi, neb Haftára podporují Rusové a Francouzi a kdo ví kdo ještě.

Ovšem Rusové to berou z gruntu a mají tam vojáky.

Zemní plyn je ale zemní plyn a zdá že, že Turecko je ochotné to risknout, byť se vymýšlí nějaká chytristika, jako že by tam v tureckém žoldu bojovali Syřané.

On to zase tak špatný nápad není. Turci mají na severu Sýrie hezkých pár islamistů, které si pěstovali na Bašára Asada a ti po prohrané občanské válce v Sýrii nevědí, kam se vrtnout. Bylo by to elegantní řešení, při kterém by se zabilo několik much a islamistů jednou ranou.

Hned den na to Rusko vyhlásilo, že dokončí v řádu měsíců plynovod Nord Stream 2, americké sankce neamerické sankce. Inu i tady je cítit zemní plyn. Jednak ten ruský, co ho chtějí kupovat Němci, jednak ten americký břidlicový, co by Američané rádi Němcům prodali.

Rusko je sice pro Evropskou unii zločinný režim, vůči kterému je třeba udržovat ekonomické sankce – a na tom zrovna Německo zásadně trvá. Ovšem ruský zemní plyn je výrazně levnější než ten americký...

A Rusové dali rovnou ještě flek a oznámili, že nasazují do výzbroje raketu Avangard. Ta věc má plochou dráhu letu jako americký BGM-109 Tomahawk, ovšem Rusové tvrdí, že je cca sedmadvacetkrát rychlejší a má řádově delší dolet. Pokud má s Tomahawkem srovnatelnou manévrovatelnost - a i to Rusové tvrdí -, pak se ta věc stávajícími prostředky prakticky nedá sestřelit. No, to je radost.

Den ovšem ještě nekončil, a tak téhož dne (27. prosince) začalo společné námořní cvičení Íránu, Číny a Ruska. Už to samo stačí na bolehlav, ale ono probíhalo čtyři dny v Indickém oceánu a v Ománském zálivu. A tedy kromě strategické spolupráce někoho, koho vidíme spolupracovat opravdu neradi, ještě zasmrděla ropa – ropa z Perského zálivu a její nejdůležitější přepravní trasa.

Česká kotlina si tou dobou ovšem vystačila s prezidentským projevem a Evropská unie své zelené zatmění doplnila o lamentování, že se určitě nestihne do konce roku 2020 uzavřít dohoda o dalším soužití se Spojeným královstvím (ono, když se nechce...).

V době, kdy tohle píšu, je třetí den nového roku a turecký parlament stihl posvětit účast své země v Libyi.

Také Izrael, Řecko a Kypr nezahálely a ve čtvrtek podepsaly dohodu o stavbě plynovodu EastMed. Je to cítit stejným zemním plynem z kyperských vod, který chtějí Turci.

Nějak nám to ve východním Středomoří zavání konfrontací - a vlastně nejen tam.

Když to tak vezmeme kolem a kolem, ona byla cítit zemním plynem i ta občanská válka v Sýrii. Šlo o to, který plynovod a hlavně odkud povede přes sever země plyn do Evropy, a země zálivu a Írán o tom měly různé představy.

A když se daří, tak se daří, a proto se dnes (3.1. 2020) ještě podařilo americkému dronu v Bagdádu (tedy v Iráku) zabít íránského generála Kásema Solejmáního... Návdavkem k tomu dron vzal i jednoho iráckého velitele milic, ten se ale tak nepočítá. Jednak byl Kásem Solejmání údajně doma mediální hvězda, a pak s Irákem se zase tak nepočítá obecně.

Írán slibuje Spojeným státům pomstu a vzhledem k tomu, že má pod palcem struktury jako Hamás nebo Hizballáh...

A v Čechách se k tomu jako první stihl vyjádřit ministr kultury. Možná je to ale dobře, neb na rozdíl ministra zahraničních věcí nepochybně zahraniční politice rozumí. Jednoho ovšem trochu zarazí, proč je tedy ministrem kultury.

Se stabilitou na Blízkém východě to na začátku roku 2020 vypadá bledě. A bledě to vypadá i s energetickou bezpečností podstatné části Evropy.

Oni i ti blázni, co odstaví jaderné elektrárny a přestanou spalovat uhlí, vědí, že ty své zelené zdroje musí nějak zálohovat - nejlépe plynovými elektrárnami. To chce ovšem zemní plyn. A jak to tak vypadá, tak jistým zdrojem plynu za slušnou cenu bude brzy už jen Rusko.

Tvrdí se, že nás Miloš Zeman tlačí na východ. Není to omyl v osobě? Není to nakonec Angela Merkelová?



zpět na článek