Neviditelný pes
První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996SVĚT: Oč jde ve studené válce nového druhu?
President Donad Trump pohrozil čínskému presidentovi Si, že když si pro něho nenajde chvilku času během zasedání G20 v Osace v Japonsku ve dnech 29. a 30. června, Spojené státy nezmírní celní válku a hospodářské sankce proti čínskému vývozu a technologii.
Hrozit svému protějšku před zahájením jednání je Trumpovou specialitou. Nic to nestojí a jeden nikdy neví, zda se ten druhý nezlomí v kolenou. Jenže v tomto případě jsou požadavky tak neskutečné, že i americké sdělovací prostředky o nich mluví mlhavě a rozpačitě.
Oč Spojeným státům jde?
Řečeno bez kudrlinek a na rovinu: Chtějí, aby Čína udělala totéž, co Rusko v letech devadesátých minulého století - položila se hospodářsky na lopatky. A Trumpovým zbožným přáním je, aby mohl v Pekingu jednat s loutkou, jako byl Jelcin v Moskvě.
Známý americký ekonom Michael Hudson před několika dny napsal v Unz Review, že „co se na povrchu zdá jenom jako obchodní střet, je ve skutečnosti studená válka nového druhu… Oč se opravdu bojuje, je, jaký způsob plánování Čína a zbytek světa má mít a kdo jej bude určovat: vlády, aby se zvyšoval blahobyt, nebo finanční oligarchie, aby se zvyšovaly zisky a utahovaly opasky.“
Je ironické, že Trump má záchvaty zlosti z toho, že jiné země se vydaly stejnou cestou, kterou šla Amerika ke slávě a velikosti, ale kterou neoliberálové zničili. Její počinek byl ve vládních podporách průmyslu a rozvoji infrastruktur na konci devatenáctého století a na počátku dvacátého, připomíná Hudson. Dodává, že Spojené státy „se dnes staly vysokonákladovou ekonomikou spočívající na výnosu finančních a technologických monopolů. Jejich hrubý domácí produkt je ‚prázdný‘, pochází zejména z peněžnictví, pojišťovnictví, spekulací a pronájmu nemovitostí, zatímco infrastruktura se rozpadá a pracovní síla je využitá jen částečně a na záskok. Za těchto okolností vliv obchodních hrozeb může pouze posílit vzdor neoliberalismu urychlit snahy ostatních zemí stát se hospodářsky soběstačné.“
Proto na zasedání G20 v Osace bude nejvýznamnější událostí to, co na oficiální programu jednání není - schůzka presidentů Si, Putina a Modiho, z jehož podnětu se sejde. Není bez spojitosti, že k ní dojde po prohlášení Si a Putina v Moskvě 5. června, že jejich vztahy budou nadále „na nejvyšší úrovni globální spolupráce a celosvětového strategického partnerství nové epochy.“
Tento kulantní diplomatický pojem zahrnuje vše - hospodářství, zahraniční politiku a obranu. V podstatě Čína a Rusko oznámily urbi et orbi, že vytvářejí jednotný akční blok na obranu svých zájmů a šíření svých záměrů.
Předpokládat, že se dozvíme, že Indie se připojila k čínsko-ruskému spojenectví, je přílišné. Pro Modiho by nebylo taktické, tím méně diplomatické veřejně přiznat, že považuje americký plán sbuntovat Indii, Japonsko a Austrálii proti Číně za předem mrtvý. Ale víme my, co si tři vladaři řeknou mezi čtyřma očima a stvrdí rukoudáním?
Co lze očekávat, je provolání v tom smyslu, že přišel čas vytvořit nový společný, celkový, udržitelný systém mezinárodní spolupráce a bezpečnosti. Nezáleží na znění, ale na podstatě. Tou bude výzva k odporu proti americké nadvládě a stvrzení jednoty, spolupráce a vzájemnosti.
Tři presidenti společně representují téměř polovinu lidstva. Čína má nejvýkonnější
ekonomiku na světě, Indie bude za dva roky nejlidnatější zemí planety a v současné době překonává všechny ostatní země v hospodářském růstu, Rusko oplývá surovinami a má nejlepší špičkovou vojenskou techniku. Jejich společné prohlášení bude mít sílu a váhu. Poplatné sdělovací se jistě budou snažit je zlehčit a zahrát do autu; sledujme internet.
V posledních dnech se mluví a píše o tom, že v Osace přece jen dojde k setkání Trumpa se Si, i když žádná obvyklá přípravná jednání neprobíhají. K ničemu to ale vést nemůže a nepovede. Si se nevzdá socialismu s čínskou charakteristikou, který odstraňuje poslední zbytky chudoby v zemi a učinil z Číny hospodářskou velmoc první velikosti. Trumpovo zbožné přání zůstane tím, čím je - zbožným přáním.
Psáno pro televizi Prima.

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...

Landovský: Detaily ruské operace ve Vrběticích jsme v NATO popsali skvěle, bylo by slyšet spadnout špendlík
Česko se podle Moskvy vydalo cestou ničení vzájemných vztahů. Velvyslanec Pivoňka zatím v Rusku zůstane

Slovensko vyhostí tři pracovníky ruské ambasády. Odpověď na sebe nenechá dlouho čekat, reaguje Moskva

Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.
